Takto konkrétně zasáhly Evropu ruské sankce. Velký přehled jednotlivých zemí

08.08.2014 21:00

Ruský zákaz dovozu potravin a zemědělských produktů ze západních zemí nezasáhl všechny státy stejnou měrou. Agentura DPA shrnula, jak konkrétně se jednotlivé evropské země s bojkotem Moskvy vypořádávají a jak je sankce postihly.

Takto konkrétně zasáhly Evropu ruské sankce. Velký přehled jednotlivých zemí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maso, ilustrační foto

Polsko

Sankce Moskvy jsou pro místní farmáře a výrobce velmi bolestné, ministr zemědělství Marek Sawicki už proto oznámil, že na Rusko podá stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). „Jsme toho názoru, že Rusko embargem namířeným proti Polsku a EU porušilo mezinárodní právo," řekl ministr. Sawicki už od minulého týdne, kdy Rusko zakázalo dovoz polského ovoce a zeleniny, vede s Evropskou komisí jednání o finančním odškodnění.

Itálie

Italští ekonomové a politici se obávají, že ruské sankce budou pro zemědělský sektor znamenat ztráty v řádu stovek milionů eur. „Rozhodnutí ruské vlády bude znamenat omezení našeho exportu do Ruska asi o 25 procent," odhadl ředitel úřadu pro zahraniční obchod (ICE) Riccardo Monti. Aktuálně se ruské embargo týká zboží v hodnotě 183 milionů eur. Podle statistického úřadu Istat vyvezla v roce 2013 Itálie do Ruska zemědělské produkty v hodnotě 700 milionů eur, celkový export do Ruska měl hodnotu přes deset miliard eur.

Řecko

Ruské sankce těžce dopadly zejména na pěstitele ovoce a zeleniny na severu Řecka, kteří by mohli přijít až o 178 milionů eur. Ztráty očekává také rybářské odvětví a výrobci jogurtů a sýra feta. Podle sdružení řeckých exportérů by se měl urychleně připravit „plán B", který by výrobky nasměroval na jiné trhy. Celkový řecký potravinářský vývoz do Ruska loni dosáhl 406 milionů eur.

Španělsko

Další jihoevropská země je na tom podobně jako Řecko a stěžují si hlavně pěstitelé citrusů, rajčat, paprik a další zeleniny. Export produktů, jichž se ruské sankce týkají, loni dosáhl 400 milionů eur. Zástupci zemědělců proto požadují kompenzace od EU.

Lotyšsko a Litva

Lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová vyzvala občany, aby podpořili domácí výrobu, kupovali hlavně místní mléčné produkty a ryby, a pomohli tak exportérům. Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová Rusko kritizovala jako „zcela nespolehlivého a nevypočitatelného obchodního partnera". Ministr hospodářství Evaldas Gustas odhadl, že sankce mohou Litvu stát až 0,2 procentního bodu HDP.

Německo

Němečtí podnikatelé a zemědělci také musejí počítat se ztrátami, přesný dopad ruských sankcí je ale nejasný. Rusko dováželo z Německa hlavně zpracované potraviny, naopak ovoce a zelenina nebo drůbeží a hovězí maso tvoří pouze zanedbatelnou část německého exportu do Ruska.

Česko

Vývoz českého zemědělského a potravinářského zboží do Ruska loni dosáhl hodnoty okolo 2,4 miliardy korun. Ministr zemědělství Marian Jurečka ale kromě propadu tržeb varuje před dopady, které může mít přetlak zboží na unijním trhu a následný pokles výkupních cen vybraných komodit. Obavy vyjádřili třeba pivovarníci, kteří do Ruska ročně vyvážejí 300.000 hektolitrů piva, což odpovídá desetině českého vývozu. Rusko je důležitým trhem i pro české výrobce mléčných produktů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …