Takto „macešsky“ se prý Švédové starají o uprchlíky. Ještě, že to nevidí Šabatová

30.11.2015 11:51

Uprchlíci přebývající ve švédském Malmö si stěžují na zdejší životní podmínky. Ubytováni jsou v bývalé koncertní a výstavní hale, kde mimochodem proběhla před dvěma lety pěvecká soutěž Eurovision. Problémy má Švédsko také s deportací neúspěšných žadatelů o azyl. Více než 14 000 z nich se „ztratilo“.

Takto „macešsky“ se prý Švédové starají o uprchlíky. Ještě, že to nevidí Šabatová
Foto: MV ČR
Popisek: Utečenecký tábor - bývalá věznice - v Drahonicích v Ústeckém kraji.
reklama

„Prosím, pomozte nám. Jsme tady už tři noci a víc už prostě nezvládneme. Někteří lidé tady dokonce tráví už pátou noc. Tohle není dobré místo pro děti, skutečně není. Každý tady je naštvaný a chce se dostat pryč. Vypadá to tady jako ve vězení,“ stěžoval si čtyřicetiletý Iráčan Basim Salim, který do Švédska přijel společně se třemi svými dcerami. Na mizerné podmínky v hale, kde žije asi 1000 uprchlíků, upozornil na svém Facebooku také policista ze Stockholmu. „Hrozně špatně se tam dýchá. Jakmile tam přijdete, hned vás začnou pálit a štípat oči i nos. Pracovaly tam dvě zdravotní sestry, ale z důvodu obavy o jejich zdraví byly odvolány.“

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Policista také zmínil zejména obtížnou situaci tamějších dětí. Mnohé z nich prý mají horečku, ale přesto jsou nuceny přespávat na kusech lepenky položených na studené betonové podlaze. „Překračoval jsem všechny ty ubohé děti, jež tam jen tak ležely skoro na zemi. Veselé i smutné děti, děti se čtyřicetistupňovou horečkou, jež neměly jídlo a nedostalo se jim lékařského ošetření. Těch téměř 1000 lidí se navíc dělí o pouze šest toalet,“ kritizoval policista. Rebecca Bichis z migračního úřadu se snažila podmínky panující v zařízení bránit, kdy prohlásila, že zdravotní sestry se již zase vrátily zpět a „ordinují“ z mobilního domu umístěného před halou.

„Toalety jsou po celý den umývány a čištěny. Aktuálně probíhají práce na zprovoznění i dalších částí haly, kde se nachází až třikrát tolik toalet. V případě potřeby jsme připraveni zřídit promptně další toalety. V těchto podmínkách navíc tráví uprchlíci v průměru jen prvních šestnáct hodin svého pobytu ve městě a poté jsou přesunuti na jiné místo,“ argumentovala úřednice. Jak uvádí internetový server The Local, v letošním roce dorazilo do Švédska již téměř 200 000 uprchlíků a politici již několik týdnů varovali před tím, že pro další již země nemá kapacity. Nakonec minulý týden na společném vystoupení s premiérem oznámila slzící vicepremiérka ze Strany zelených Ramsonová, že prozatím Švédsko přijímání uprchlíků zastavuje.

Švédsko je sice z pohledu uprchlíků považováno za ideální cílovou destinaci, ale přesto i zdejší úřady posílají neúspěšné žadatele o azyl zpět do jejich rodné země. Ne vždy jsou však úspěšné. Podle informací The Local více než 14 000 uprchlíků dostalo výzvu o odchodu ze Švédska, ale místo vyslyšení této výzvy se stáhli do ilegality. Policie údajně neví, kde se nyní zdržují, ale je jisté, že se stále zdržují v zemi. „My prostě nevíme, kde přesně jsou. Urychlení a zefektivnění deportace neúspěšných žadatelů o azyl představuje velký úkol. Ovšem jeho splnění se bude odvíjet také na tom, jaké budou policii přiděleny finanční prostředky,“ prohlásil vedoucí národní pohraniční policie Patrik Engström.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

15:46 „Nechci být krutý, ale co tohle je?“ Smích Babiše, pláč Fialy. Stala se vážná věc

Náznak budoucí spolupráce ODS s hnutím ANO, nebo pouhé splnění programového bodu? Občanští demokraté…