Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český Senát

21.04.2021 20:20

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dnes ruskému velvyslanci v České republice Alexandru Zmejevskému oznámil, že Ruská federace má čas do čtvrtka do 12.00, aby umožnila návrat všech vyhoštěných českých diplomatů, uvedla ČT24. Odpověď ruské strany přišla téměř obratem: „Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu,“ reagoval na výzvu mluvčí Kremlu. Senát v reakci na to nyní vyzývá vládu k vypovězení smlouvy o přátelství a spolupráci a ponechání jediného ruského diplomata.

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český  Senát
Foto: Vysílání ČT 24
Popisek: Vedení Senátu komentuje informace o ruském podílu na výbuchu ve Vrběticích
reklama

Anketa

Pokud by se potvrdilo, že sklad ve Vrběticích vyhodili do vzduchu Rusové, byl by to pro vás akt státního terorismu?

9%
88%
hlasovalo: 17725 lidí

Kulhánek uvedl, že v případě, že tak Rusko neučiní, rozhodne Kulhánkův resort o snížení počtu ruských diplomatů tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

Rusko téměř okamžitě reagovalo, že na požadavky české strany reagovat nebude, takový tón jednání odmítlo. „Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu,“ tak podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval na dnešní výzvu českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, aby Moskva umožnila do čtvrtečního poledne návrat všech vyhoštěných českých diplomatů. 

Ministr zahraničí Zmejevského informoval o nespokojenosti Česka s ruským postupem při odvolávání zaměstnanců české ambasády v Moskvě i o případných dalších českých krocích.

Původní zdroj ZDE.

Na tiskové konferenci po jednání s ruským velvyslancem Kulhánek oznámil, že česko-ruské vztahy vstoupily do mimořádně složité etapy, není to však vina České republiky. „Rozhodli jsme se jako suverénní země a jednali jsme rázně. Rozprášili jsme síť agentů ruských tajných služeb, ruský Rosatom nebude osloven v souvislosti s dostavbou Dukovan a v příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery,“ řekl.

Česko ve své reakci na útok ve Vrběticích zatím vyhostilo osmnáct pracovníků ruského velvyslanectví, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo dvacet zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

Senát žádá kabinet, aby přišla tvrdá odpověď. Ve svém stanovisku označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU.  A vyzval vládu, aby vypověděla Rusku smlouvu o přátelství a spolupráci. Až na velvyslance by měla vyhostit z Prahy ostatní pracovníky ruského velvyslanectví. 

Zároveň horní komora doporučila vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a orgánech NATO a EU či požádat členské země o podporu a pomoc. Vláda by podle Senátu měla využít „všech nástrojů a možností, které České republice členství v uvedených organizacích poskytuje“, uvedl iDNES.cz.

Původní zdroj ZDE.

Senát podpořil dosavadní vypovězení osmnácti pracovníků ruského velvyslanectví, kteří byli identifikováni jako důstojníci ruských tajných služeb. Následný krok režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, který na oplátku vypověděl z Moskvy dvacet českých diplomatů, označili senátoři za eskalaci napětí.

JAK PROBÍHALA DEBATA V SENÁTU

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

15:50 Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

Tuzemská média mi připadají, jako bychom zůstali v socialismu. Jen diktát Sovětského svazu nahradil …