Takto se Česká televize staví k průšvihu se Zemanovým projevem. Čtěte

28.11.2014 15:40

Česká televize přezkoumá reportáž o projevu prezidenta Miloše Zemana, který před dvěma týdny na konferenci Hospodářské komory mluvil o transformaci české ekonomiky. Ve večerních Událostech ze Zemanova citovaného projevu totiž vypadla zmínka o podnikateli Zdeňku Bakalovi, kterého prezident jmenoval jako jednu z překážek ve vývoji země. Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka šlo o editorské pochybení a událost nechá posoudit takzvaným editoriálním panelem.

Takto se Česká televize staví k průšvihu se Zemanovým projevem. Čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize

Anketa

Proč podle Vás ČT vymazala z projevu prezidenta Zemana negativní zmínku o Bakalovi?

hlasovalo: 26150 lidí

„Nelze mluvit o cenzuře. Domnívám se ale, že v tomto konkrétním případě evidentně došlo k editorskému pochybení, o objektivní posouzení ale požádám Editoriální panel ČT," uvedl Dvořák. Mluvčí televize Alžběta Plívová ČTK upřesnila, že Česká televize v den konání odvysílala na ČT24 celý projev prezidenta, tématu se následně věnovala i v jedné reportáži Událostí.

Zeman na konferenci k 25 letům svobodného podnikání zhodnotil dosavadní vývoj v zemi. „Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala. Naše obce a města 'krásní'. Dokonce se můžeme vzájemně kritizovat. Přes všechny chyby zde sedíme jako svobodní lidé, kteří mohou vyjadřovat své názory bez obavy, že je někdo zavře. A to není málo," uvedl prezident. Ve večerní reportáži ČT ale Bakalovo jméno ve výňatku Zemanova projevu chybělo.

Článek k tématu ZDE.

Sám Bakala situaci nechtěl komentovat. „Ke zmiňované záležitosti, o které jsme se dozvěděli až nyní prostřednictvím médií, se nebudeme vyjadřovat," sdělil ČTK jeho mluvčí Tomáš Pavlík.

Podnět ke správnímu řízení už byl podán

Stížností na reportáž ČT se zřejmě bude zabývat také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Advokát Jiří Vyvadil ČTK informoval, že již podal podnět k zahájení správního řízení o uložení pokuty. „Předmětná reportáž neposkytla divákovi veškeré informace potřebné k tomu, aby si mohl na věc vytvořit vlastní názor, a je proto závažným porušením povinnosti poskytovat objektivní a vyvážené informace, že provozovatel neposkytl rozhodné a úplné informace," sdělil.

Zeman kritizuje Bakalu opakovaně, letos na jaře například uvedl, že by Bakala se svou společností NWR měl dostat cenu „antipodnikatel roku".

Jde o logický novinářský postup, píše se na Facebooku ČT

Už ve čtvrtek večer se na Facebooku ČT24 objevila informace, která měla „krácení příspěvku" vysvětlit. Zveřejnil ji správce facebookové stránky ČT24: „Ano, jméno Zdeňka Bakaly ve výňatku projevu ve vysílání Událostí chybí a má to dva důvody: Prvním je obecné zkracování výroků pro Události (v živém přenosu projevu jméno zaznělo, stejně tak ve zkráceném záznamu projevu, který jsme vysílali v průběhu odpoledne na ČT24). Druhým důvodem je fakt, že Viktor Kožený je pravomocně odsouzený pachatel, kdežto Zdeněk Bakala nikoli - jde tedy o osočení ze strany politika, a v takovém okamžiku by bylo nutné dodat reakci pana Bakaly. Tu jsme však neměli k dispozici. Obsahu konference se tento dlouhodobý osobně laděný spor navíc netýkal. Jde tedy o logický novinářský postup, kdy není možné do hlavní zpravodajské relace vybrat zrovna výrok, který někoho nevinného obviňuje a staví na rovinu s pravomocně odsouzeným pachatelem, aniž bychom zároveň nedodali protireakci. Pokud bychom relaci odvysílali takto, mohli bychom být napadeni z nevyváženosti a zřejmě čelit i právním krokům. Věříme, že toto vysvětlení uznáte jako logický důvod."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…