Táňa Fischerová a Anna Šabatová. Kandidátky na místo ombudsmana

9. 1. 2014 8:51

Ombudsman Pavel Varvařovský ve své funkci 20. prosince na svou žádost skončil. Jako veřejný ochránce práv působil od září 2010. Stanislav Křeček vede úřad po jeho odchodu, ale už v únoru by měla sněmovna zvolit nového. Kdo jím bude? Pravděpodobně žena. Podle MF Dnes je favoritkou Anna Šabatová.

Táňa Fischerová a Anna Šabatová. Kandidátky na místo ombudsmana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

Mezi třemi možnými ombudsmankami jsou Anna Šabatová, právnička Hana Marvanová a také Táňa Fischerová. Velkou podporu prý získala bývalá disidentka Anna Šabatová a nominovat by ji měl podle informací MF Dnes Senát. Má prý podporu ČSSD i středových senátorů. Šabatová navíc působila jako zástupkyně Otakara Motejla. „V Senátu nebude mít problém nominaci získat. Ale jestli ji sněmovna zvolí, je velká neznámá,“ říká senátorka Eliška Wagnerová.

Hnutí ANO chce podle MF Dnes na post ombudsmana prosadit neúspěšnou kandidátku na prezidenta Táňu Fischerovou. Ta prý na nabídku předběžně kývla. „Ale o vyjednání nominace se nestarám. To je věcí ANO. Já ty kliky leštit nehodlám," uvedla ke své kandidatuře Fischerová. A právě hnutí ANO musí ještě přesvědčit buď Senát, nebo prezidenta, aby ji nominovali. Navrhnout sněmovně kandidáta na ombudsmana má Senát a prezident. Hnutí ANO nemá žádného senátora, a proto prý nyní vede jednání v Senátu o její podpoře.

„Pokud by Anna Šabatová měla šanci, že bude zvolená, rozhodně jí nebudu stát v cestě. Byla by vhodnou kandidátkou. Má autoritu už z minulého režimu. Prokázala, že se dovede brát za druhé,“ uvedla Fischerová ke kandidatuře Šabatové.

MF Dnes uvádí, že mezi senátory se také hovoří o bývalé poslankyni Haně Marvanové. Jasno by mělo být v únoru, protože do 60 dnů od odchodu ombudsmana by sněmovna měla zvolit nového.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…