Té částce neuvěříte. Tolik budou stát Německo uprchlíci v letošním roce

30.05.2016 14:38

Německá koaliční vláda schválila nový zákon zabývající se integrací přistěhovalců do společnosti. Obsahuje několik zpřísňujících opatření, ale podle kritiků je to stále málo a problémy s integrací zákon podle jejich mínění stejně nevyřeší. Více informací přináší Soeren Kern z amerického think-tanku Gatestone Institute.

Té částce neuvěříte. Tolik budou stát Německo uprchlíci v letošním roce
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Kancléřka Angela Merkelová hovoří o zákonu jako o historickém milníku a vicekancléř Sigmar Gabriel v jeho přijetí vidí „skutečný posun vpřed“. Kritici zákona však poukazují na to, že zákon zahrnuje jen symbolické úpravy a má pouze uklidnit stále nervóznější německé voliče a zamezit dalšímu vzestupu Alternative für Deutschland (AfD). Hlavním záměrem zákona je dle jeho předkladatelů přimět uprchlíky učit se němčinu a následně si snáze najít práci.

Zákon počítá s integračními kurzy v rozsahu šedesáti až sto hodin, kde se uprchlíci dozvědí bližší informace o kultuře a hodnotách, které vyznává německá společnost. Vláda se také zavázala, že vytvoří 100 000 „nízkonákladových“ pracovních míst, kde budou přistěhovalci dostávat jedno euro za hodinu. Změny se promítnou i do pracovního trhu. Vláda chce ve větší míře povzbuzovat německé firmy k přijímání uprchlíků i v případě, že na stejnou pozici mají k dispozici kvalifikovanější pracovníky z Německa nebo zemí EU.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Jednou ze zásadnějších úprav zákona je zvýšení pravomocí pro samosprávy, které tak budou moci snadněji zabránit vzniku přistěhovaleckých ghett. O trvalý pobyt potom budou moci uprchlíci požádat po pěti letech pobytu v Německu a ve výjimečných případech již po třech letech. Jak uvádí Soeren Kern, součástí návrhu zákona je také společné prohlášení vztahující se k sexuálnímu násilí páchanému uprchlíky na německých ženách. „Nebudeme tolerovat násilí páchané na ženách, dětech a dalších osobách, které potřebují ochranu. Lhostejno, jestli jsou pachatelé němečtí občané nebo uprchlíci.“

„Kritici zákona, který ještě bude muset schválit německý parlament, ovšem tvrdí, že problémy s integrováním uprchlíků stejně v praxi příliš nevyřeší. Problém je předně v tom, že zákon se vztahuje pouze na legální žadatele o azyl, nikoli na tisíce ilegálů,“ uvádí Soeren Kern a upozorňuje, že z 1,1 milionů uprchlíků zatím o azyl požádalo ani ne 500 000 z nich. O pohybu dalších stovek tisíc nemají úřady žádné informace. Vláda přitom tyto případy v rámci zákona vůbec neřeší,“ podivuje se Kern s tím, že vláda se navíc potýká s nedostatkem lektorů němčiny.

Problémem podle Kerna také zůstává, kdo na sebe vezme náklady spojené s implementací zákona. „Podle nedávných odhadů bude stát integrace uprchlíků v letošním roce asi 25 miliard eur. Vlády spolkových zemí přitom požadují, aby centrální vláda hradila nejméně polovinu nákladů. Kritici také poukazují na absenci represivních opatření. V návrhu zákona se sice hovoří o omezování sociálních dávek, ale nikoli o hrozbě deportace. V tomto ohledu je navíc vláda velmi benevolentní. Téměř polovina neúspěšných žadatelů ani po dvou letech neopustila Německo.“

Za největší riziko fungování zákona považuje Kern skutečnost, že zákon je svázán s fungováním dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. „Pokud Turecko do Evropy vpustí stovky tisíc dalších uprchlíků, jakékoli snahy o integraci se v Německu zhroutí,“ míní Kern a cituje Hanse-Petera Uhla a Stephana Mayera z bavorské CSU. Oba dva se shodují na tom, že zákon by měl být dopracován. Postrádají v něm stanovené limity na počet uprchlíků či rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…