Tečka nefungovala. Lidem v cizině to dost zkomplikovalo život

22.11.2021 17:45

Kvůli změnám parametrů v aplikaci Tečka hlásili lidé během pondělí četné problémy s jejím spuštěním. Velké komplikace to znamenalo zejména pro české občany v zahraničí, protože se nemohli prokázat platným certifikátem.

Tečka nefungovala. Lidem v cizině to dost zkomplikovalo život
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Při současné, sílící vlně covidu-19 se opět vedou na sociálních sítích i na různých webových portálech vzrušené debaty o prospěšnosti očkování.

Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT), která má aplikaci Tečka na starosti, v pondělí upravovala některé její parametry, protože se nově v rámci prokazování bezinfekčnosti neuznávají PCR ani antigenní testy.

Aplikace od rána hlásila problémy, lidem se podle informací serveru Novinky.cz nedařilo načítat certifikáty. Komplikace to znamenalo například pro lidi na letišti, kteří si již nemohli certifikát vytisknout a kvůli nefunkční aplikaci neměli jak prokázat svoji bezinfekčnost. Turistům v Rakousku kvůli nemožnosti prokázat očkování můžou hrozit i pokuty.

Kvůli problémům s aplikací byl navíc celý den přetížený i portál ocko.uzis.cz a tak si lidé častokrát nemohli certifikát stáhnout a vytisknout ani touto cestou. Po 13. hodině už server fungoval, problémy v aplikaci Tečka však přetrvávaly i po reinstalaci.  

Přitom právě jednoduchou aktualizaci aplikace NAKIT doporučilo jako nejlepší cestu. Stejně radí i twitterový účet Chytré karantény. „V souvislosti se změnami, stále řešíme výkonností problémy serverové platformy, které mají vliv na aktualizaci platnosti certifikátů. Prosíme o trpělivost. Až to vyřešíme, tak bude stačit v aplikaci Tečka jen aktualizovat parametry,“ píše na Twitteru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…