Teď Rusové uspějí víc. Expert jasně o bojišti

27.04.2022 13:44

CNN Prima News se událostem války na Ukrajině věnovala s bezpečnostním expertem Davidem Bohbotem. „Ruská armáda šla do války, udělala obrovskou chybu. První chybou je, že neočekávali, že to bude tak dlouhá válka. Logisticky nebyli připraveni. Teď jsou připraveni na delší boj. Budou nyní také opatrnější,“ míní Bohbot.

Teď Rusové uspějí víc. Expert jasně o bojišti
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

Na twitteru je teď video se zajatým vojákem, které podle šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře poslali Rusové jeho matce. Okupanti požadují přes 120 tisíc korun, jinak zajatce zabijí. Hledají podle Bohbota Rusové další formy agrese, nebo si chtějí zkrátka přilepšit?

„Myslím si, že nejlepší otázka, kterou můžeme položit, je, zda můžeme, či nemůžeme věřit médiím. Ta informace, kterou my máme, je taková jednostranná, že nevíme nic,“ poznamenal Bohbot. 

Pokud by to bylo založené na pravdě, myslíte si, že by se takové vydírání odehrávalo za vedení ruské armády, nebo by to bylo čistě na samotných vojácích? „Myslel bych si, že za tím mohou být nejen individuální lidé. Individuální vojáci mohou udělat takové věci, ale já si myslím, že když se bavíme o Ruské federaci, tak oni musejí vědět, že mají povoleno – jestli se to tak dá říkat, udělat takové věci. Mají souhlas, aspoň od těch plukovníků, kteří tam jsou na místě,“ dodal Bohbot.

Ve válkách je podle něj skoro vše dovoleno. „Všichni používají všechno, co můžou, aby vyhráli. Já si myslím, že máme vnímat to – první věc, kterou musí dělat Putin nebo jakýkoliv jiný vůdce, je starat se o jeho vojáky, jeho lidi a vyhrát válku. Všichni lžou. Je to úplně normální,“ podotkl. 

Co se týče situace kolem Azovstalu, víme podle Bohbota ze zdroje, kterému osobně nevěří. „Nejsem tam přítomen, nedá se věřit to, co slyšíme, ale to, co víme – nedá se věřit ani Rusům, když říkají, že nebudou útočit na civilní objekty. Používají všechno, aby vyhráli tuto válku,“ dodal.

„Ruská armáda šla do války, udělala obrovskou chybu. První chybou je, že neočekávali, že to bude tak dlouhá válka. Logisticky nebyli připraveni. Teď jsou připraveni na delší boj. Budou nyní také opatrnější, protože zjistili, jak moc je NATO a USA ochotné pomáhat. Američané pomáhali hodně,“ řekl Bohbot.

„Tentokrát si myslím, že Ruská federace bude lépe připravená. Ví také, proti komu bojuje. Nejsou to jenom Ukrajinci,“ dodal.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

13:30 A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal šifrovaný telefon se systémem CryptoCult, který využívala…