Teď řeknu něco hodně zlého, rozjel se v ČT sociální demokrat Onderka

07.12.2017 19:40

Bývalý brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) se stal poslancem. Díky preferenčním hlasům poskočil na volební kandidátce a usedl do poslanecké lavice. Jak vidí situaci v ČSSD? Připomíná pacienta ohroženého na životě? A jak se dívá na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše? Nejen na to se Onderky zeptala moderátorka Interview ČT24 Světlana Witowská.

Teď řeknu něco hodně zlého, rozjel se v ČT sociální demokrat Onderka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Onderka

Největší chybu podle Onderky ČSSD udělala v tom, že nebyla srozumitelná. Už odvolávání ministrů ve vládě bylo problematické. Pokud prý sociální demokraté stále dokola říkali, že ta vláda je úspěšná, tak neměli odvolávat jednotlivé ministry jako třeba ministra financí Andreje Babiše. Problémů ale bylo mnohem víc a kupily se.

Podle Onderky bylo na průšvih sociální demokracie zaděláno už v roce 2013. Onderka prý tehdy prosazoval, že by se ČSSD měla pokusit sestavit menšinovou vládu bez Babiše. A pokud to nešlo, tak měli být představitelé ČSSD víc vidět, aby si šéf hnutí ANO nemohl přivlastňovat všechny úspěchy vlády.

V první řadě se tedy ČSSD musí znovu stát srozumitelnou stranou. Jinak už nebude mít vliv na směřování této země. A mohlo by straně pomoci, kdyby tolerovala vládu Andreje Babiše? Nebo do ní dokonce vstoupí? „ČSSD před volbami slibovala, že nepůjde do vlády s trestně stíhaným člověkem, a pokud chce dodržet slib, který dala voličům, tak teď nemůže jít do vlády,“ zdůraznil Onderka.

Odpovědnost za politický vývoj prý teď nese Andrej Babiš, vždyť je to jasný vítěz voleb a je na něm, aby se své odpovědnosti konečně chopil. „Andrej Babiš se chová podle mého názoru nenormálním způsobem... On vyhrál volby, ale když to převedu do jeho řeči, tak on získal necelých 30 procent akcií, ale aby ovládl firmu, potřebuje 51 procent akcií, jinak tu firmu (stát) neovládne,“ upozornil Onderka.

Prý si vůbec není jistý, zda nám bude v příštích letech vládnout koalice či tichá koalice Andreje Babiše, komunistů a SPD Tomia Okamury. „Já jsem přesvědčen o tom, že Okamura a komunisté se dohodli na tom, jak mocensky vyřeší obsazení sněmovny,“ uznal Onderka. Jenže u schvalování rozpočtu na příští rok už to neplatilo. Komunisté v prvním čtení rozpočet na příští rok nepodpořili. Sluší se prý také dodat, že sociální demokraty k jednání o vládě nikdo nevyzval. Pokud by se k tomu Babiš odhodlal, mohl by sociální demokraty oslovit a ti jeho případnou nabídku projednají. Onderka ale trvá na tom, že by takový návrh měla projednat celá strana a nejen její nejužší vedení.  

V jednu chvíli si do své vlastní strany pořádně rýpl. „Teď řeknu něco hodně zlého. Sociální demokracie se o své lidi nikdy nedokázala postarat,“ pravil. Sociální demokraté s tím prý počítají.

Witowská se Onderky ještě zeptala na předsedu bezpečnostního výboru sněmovny, pro něhož hlasoval. Proč pro něj hlasoval, když bývá označován za šiřitele dezinformací? „Já nerad lustruji poslance,“ řekl. Ačkoli se neztotožňuje s Kotenovými názory, nebyl bytostně přesvědčen o tom, že politik SPD udělá v budoucnu cosi protizákonného. Pokud se v budoucnu ukáže, že Koten představuje hrozbu, sněmovna ho může odvolat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…