Teď už to koalice nějak doklepe. Největší problém prý nastane po volbách

12.05.2017 11:49

Ztratí-li ANO vzhledem k aktuální krizi politické preference, může po volbách skončit jako komunisté s nulovým koaličním potenciálem. Čekat od české politické scény ale můžeme téměř cokoliv: vzestup mimoparlamentních stran, stejně jako Babišův případný odchod do ústraní.

Teď už to koalice nějak doklepe. Největší problém prý nastane po volbách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prvomájová akce pražské ANO na náplavce kotviště salónní lodi Nepomuk v Praze
reklama

„Máte pocit, že česká politika se v posledních týdnech hodně zkomplikovala? Užívejte si dneška, po volbách může být hůř,“ uvádí svůj komentář Josef Bouška z časopisu Reportér. Dlouhá léta podle Boušky blokovala politické spektrum jedna strana bez koaličního potenciálu. Aktuálně by k ní podle Boušky mohla přibýt druhá. A to by prý pro sestavování vládních koalic znamenalo katastrofu.

Kombinace krize kolem dluhopisů, nahrávek Andreje Babiše a čachrů proti Ústavě dostala dva aktuálně nejoblíbenější politiky, míní Bouška. „Nikdo zatím neví, jaký dopad na preference bude jejich současný boj mít. Zkušenosti z minula ukazují, že spíše menší než větší,“ dodává. Neteční k jakýmkoliv problémům svého „idolu“ se zdají být zejména voliči ANO, tvrdí.

I pokud by však podpora ANO spadl někam k 20 procentům či dokonce níže a sociální demokraté dosáhnou „těsného“ vítězství ve volbách, co se stane pak, zamýšlí se redaktor. „Babiš má kromě mocenských tužeb také silné ego, které dostává pořádný výprask, což si bude dlouho pamatovat,“ dodává. Mohla by si ČSSD dovolit ve světle aktuálních události sestavení další koaliční vlády s Babišem, ptá se.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Dilema přitom podle něj zažívá nejen sociální demokracie. Problém by mohly mít i ODS a TOP 09, naznačuje. Obě strany totiž aktuálně označují Babiše za nebezpečí pro demokracii. „Obě partaje bezesporu zkusí nasadit všechny páky, aby případný odliv hlasů z ANO zamířil jejich směrem,“ píše. Kampaň vedená proti oligarchizaci státu jim podle něj na koaličním potenciálu z pohledu ANO nepřidá.

A to je podle Boušky jádro problému. Andrej Babiš si podle něj pravděpodobně významnou část svých oddaných voličů udrží. Pro většinu ostatních se ale stává absolutně nepřijatelným. „Dosud byla na parlamentní scéně jediná strana – komunisté – s koaličním potenciálem nula. Teď bychom mohli mít dvě,“ píše, a to by podle něj znamenalo pro zbytek politické scény katastrofu. Výsledkem by byla buď „zcela nekompatibilní koalice plodící davy zhrzených voličů, nebo morálně pokřivené koalice plodící totéž z jiných důvodů“. V české politice se lze samozřejmě spolehnout na to, že se nelze spolehnout na nic, míní Bouška. Může tak podle něj dojít i k souběhu málo očekávaných okolností, které by povolební situací zahýbaly. Čekat se podle Boušky dá i extrémní propad ANO k jednociferným číslům či ohromující vzestup ČSSD anebo úspěch demokratických mimoparlamentních stran, či dokonce Babišův odchod do ústraní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

21:36 Nevylučuji, nepotvrzuji. Miroslava Němcová ještě neví, zda chce nahradit Zemana

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež je v současné době poslankyní ODS, bud…