Tejc: Odehnali jsme Zemana a nahnali ho k Babišovi

16. 1. 2017 11:20

Kandidát na prvního místopředsedu ČSSD Jeroným Tejc považuje za chybu, že se sociální demokracie odklonila od Miloše Zemana. Tím ho prý sama zahnala k předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Uvedl to alespoň v rozhovoru pro Týden.

Tejc: Odehnali jsme Zemana a nahnali ho k Babišovi
Foto: archiv J. Tejc
Popisek: Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD)

Úvodem si Tejc pochválil, že po říjnových krajských volbách našla strana společnou řeč a jde tam, kam musí jít především – za tradičními voličskými skupinami. Těmi podle něj jsou rodiče s dětmi, senioři a zaměstnanci. Domnívá se, že došlo i ke změně postojů u předsedy strany Bohuslava Sobotky. „Jsem za to rád a logicky ho za to nebudu kritizovat,“ podotkl. 

Co se týče důvodu prohraných voleb, tak to byla podle něj ztráta důvěry voličů. „Dělali jsme chyby, ať už to byl náš počáteční nejasný postoj k migraci, opuštění zdanění církevních restitucí, nebo policejní reforma těsně před krajskými volbami. To znehodnotilo naši dosavadní práci. Teď bychom kromě debat nad programem měli obměnit vedení sociální demokracie tak, aby vzbuzovalo u lidí větší důvěru. Nemusí to být revoluce. Stačí, když to bude evoluce. Není nutné, aby všichni místopředsedové kývali hlavou tak, jak si přeje předseda,“ zmínil. 

I když teď není příliš slyšet kritika na vedení strany, až tajné hlasování podle Tejce ukáže, jaká je skutečně ve straně nálada. „V sociální demokracii se nesmíme hádat, ale zároveň nesmí být za hádku vydáváno něco, co je jen vyjádřením rozdílného názoru. To, že bychom se vyzbrojili mávátky a hlasitě provolávali, že jsme jednotní, nám nejen nezaručuje výhru ve volbách, ale obávám se, že bychom se pak pro veřejnost stali ještě méně přitažlivými, než jsme teď,“ dodal.

Tejc bude o post druhého muže strany bojovat s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který má podporu předsedy strany. Pozici má zájem získat proto, že chce zásadně ovlivňovat to, co se ve straně děje. Neobává se ani případného střetu se Sobotkou, pokud by uspěl. „Určitě dokážeme překlenout to, co teď z jeho pohledu třeba vypadá jako hluboká propast. Já se toho rozhodně nebojím. Výsledky naší spolupráce v minulosti byly vždy dobré,“ sdělil. 

Závěrem se pak vyjádřil k šancím v parlamentních volbách, kdy podle něj má ČSSD šanci porazit hnutí ANO. „Rozhodně má smysl bojovat. To nejhorší by teď bylo chovat se defétisticky a snažit se jen udržet současný výsledek. To by se nám mohlo vymstít. Musíme věřit tomu, že ANO můžeme porazit,“ poznamenal. Důležité podle něj je, aby strana konečně přestala působit jako úředníci a začala daleko lépe komunikovat. „Musíme mluvit srozumitelněji a formulovat náš program tak, aby byl lidem takříkajíc na první dobrou jasný. A samozřejmě nesmíme měnit názory na důležitá témata každý týden tak, jak se to v minulosti už několikrát stalo,“ uzavřel se slovy, že i kdyby případně nastala krize, strana by z ní určitě vyšla vnitřně pevná a silnější. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…