Temné spiknutí proti ČT? Marek Hilšer o Lipovské a PPF

04.02.2020 11:21

Senátor a bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer varuje před kandidaturou ekonomky Hany Lipovské do Rady České televize. Hilšer upozorňuje, že Lipovská dlouhodobě hovoří o zrušení veřejnoprávních médií, a také připomíná její vazby na finanční skupinu PPF Petra Kellnera, která nedávno koupila soukromou televizi Nova. Lipovská by tak podle Hilšera mohla působit jako trojský kůň pracující pro PPF.

Temné spiknutí proti ČT? Marek Hilšer o Lipovské a PPF
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Marek Hilšer

Marek Hilšer na svém Facebooku důrazně odmítá kandidaturu Hany Lipovské do Rady ČT a diví se, proč ji vůbec Česká biskupská konference v čele s kardinálem Dominikem Dukou navrhla. „Biskupská konference a její kandidátka do Rady ČT H. Lipovská se nemohou vyhnout podezření, že se staly nástrojem obchodních zájmů Kellnerovy finanční skupiny PPF,“ píše v úvodu svého textu senátor a přidává domnělé důkazy.

Anketa

Věříte Bezpečnostní informační službě (BIS)?

4%
96%
hlasovalo: 7582 lidí

„Lipovská je významnou figurou politického Institutu Václava Klause, jehož dominantním sponzorem je finanční skupina PPF. Jen v roce 2018 poslal Kellner instituci částku 10 mil. Kč. PPF nedávno koupila soukromou televizi Nova. Lipovská ve svém životopise uvádí, že byla v letech 2015–2019 zaměstnána v Institutu V. Klause, kde do současnosti figuruje v organizační struktuře,“ upozorňuje Hilšer.

Lipovská je podle něj dobře známá tím, že „ostentativně odmítá veřejnoprávní média, nechápe jejich smysl a prosazuje jejich zrušení, protože společnost nepotřebuje veřejnoprávní televizi“. To podle Hilšera vyhovuje soukromým televizím, a právě PPF je nyní vlastníkem privátní TV Nova. „Oslabení významu veřejnoprávní televize, nebo dokonce její zrušení zapadá do obchodních zájmů finanční skupiny PPF. Obecně platí rovnice, čím méně konkurentů na televizním trhu, tím více stoupá sledovanost pořadů privátním televizím, a tím i výnosy z reklamy,“ hledá spojitosti Hilšer.

„Členové Rady ČT mají přístup k citlivým informacím o ČT a mohou ovlivňovat její strategii a směřování. To může být velkou výhodou pro obchodní zájmy PPF. V kontextu nedávných zpráv o tom, jak neeticky Kellnerova firma Home Credit přes různé nastrčené prostředníky ovlivňovala mediální obraz o Číně, kde má své obchodní zájmy, vzniká zcela legitimní obava, že Lipovská představuje dalšího trojského koně této finanční skupiny,“ nebere si servítky senátor.

Podle Hilšera je zarážející, proč Česká biskupská konference do Rady ČT navrhuje právě Lipovskou, která hlásá zrušení veřejnoprávních médií. „ČBK argumentuje tím, že Lipovská je zdatná ekonomka s darem vysvětlování a její znalost veřejných financí může být v radě ku prospěchu,“ popisuje Hilšer.

„Mohli bychom očekávat, že náboženská organizace do rady vyšle respektovaného zástupce s agendou v oblasti náboženství. To je nepochybně legitimní a srozumitelné. Ale když už vrcholní představitelé katolické církve sledují vysvětlování ekonomické problematiky a finanční kontrolu České televize, jak lze usuzovat z odpovědi předsedy ČBK, je vážnou otázkou, proč konference nevybrala zdatného ekonoma nebo ekonomku s nezávislým profilem bez vazeb na PPF, který by nebudil takové kontroverze,“ píše Hilšer, který není zdaleka jediným kritikem kandidatury Lipovské.

Hilšer na závěr varuje před oligarchizací veřejného prostoru a připomíná „příběh české privatizace, kdy do podniků byly vyslány osoby, které je v mnoha případech vytunelovaly a přivedly na buben“.

reklama

autor: jma

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

23:24 A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

Po několika debatách na různých místech v republice se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozhodl svo…