Ten kdyby začal vyprávět. Olympijský „covid-doktor“: Jeden muž by prý vše zvrátil

22.07.2021 14:45 | Ze sítí

Bylo odhaleno, kdo se jako první testoval pozitivní na koronavirus v české olympijské výpravě. Jedná se o lékaře Vlastimila Voráčka. Lékař podle informací médií nebyl před odletem očkován, a tak sklidil na sítích kupu nadávek a posměšků. Ale podle šéfredaktora Echo24, Dalibora Balšínka je zde expert, který by měl promluvit, protože řešil komplikace sportovců po očkování. Jenže nepromluví. A navíc, Voráček nebyl jediný, kdo na palubě letu nebyl očkován.

Ten kdyby začal vyprávět. Olympijský „covid-doktor“: Jeden muž by prý vše zvrátil
Foto: Repro Facebook
Popisek: Český Olympijský tým

Anketa

Vnímáte sudetské Němce jako své krajany?

3%
96%
hlasovalo: 19447 lidí
Jak již česká média informovala, účast českých sportovců na olympiádě v Tokiu je v ohrožení kvůli nákaze covidem-19. A už se ví, kdo byl první pozitivně testovaným. Je to lékař a člen realizačního týmu Vlastimil Voráček, informovaly SeznamZprávy, které tuto informaci mají potvrzenu od Českého olympijského výboru.

Jako přitěžující okolnost Voráčkovi mnozí přičítají, že se nenechal před odletem očkovat. „Očkování není podmínkou účasti na olympijských hrách a nelze ho vynucovat ani podle Olympijské charty, i když my jsme ho samozřejmě důrazně doporučovali všem,“ uvedl Tibor Alföldi, ředitel komunikace Českého olympijského výboru.

Na Voráčkovu hlavu se snesla kritika ze všech koutů internetu. „Nenaočkovaný lékař výpravy – debil s titulem,“ ozval se analytik Štěpán Kotrba. „Ten nenaočkovaný lékař Voráček to vůbec nepochopil. On měl udělat za covidem tečku. A ne pět olympijských kruhů!“ smál se Pirát Pavel Moravec.

„Neočkovaný lékař, který doporučuje na covid kloktat ústní vodu, načež nakazí půlku poctivě očkovaného olympijského týmu patrně deltou, je myslím zcela adekvátní reprezentace České republiky,“ míní Petr Bittner z Deníku Referendum.

„Pan doktor Voráček není ovce a nenechal se očkovat jako jiní doktoři. Pár sportovců kvůli němu nebudou ovce a nezasoutěží si na olympiádě jako jiní sportovci. Jestli mu někdo z nich dá tečku, je to zatím nejlepší očkovací kampaň,“ přidal se učitel a zastupitel z Líšně, Dalibor Levíček.

„Nejsem šokován tím, že MUDr. Voráček nebyl očkovaný. Lékaři jsou různí. Nikdy ale nepochopím, proč Český olympijský výbor nestanovil očkování jako podmínku účasti ve výpravě. Myslím si, že to byla lehkomyslnost a totální selhání,“ mínil pak bývalý poslanec Miroslav Kalousek.

Kdo alespoň částečně vystoupil na obranu Vlastimila Voráčka byl šéfredaktor deníku Echo24, Dalibor Balšínek. „Mediální úderka řádí, křižuje dr. Voráčka, že jel na OH neočkovaný a že kloktá. Musel by chtít mluvit profesor Kolář, který řešil x komplikací sportovců po očkování včetně činovníka ČOV, který zkolaboval na Zlaté tretře. Prof. Kolář mluvit nebude, aby nebyl štvancem, ale očkování nesedí všem,“ upozornil.

Komentátor HN Petr Honzejk namítl, že kdyby nebyl očkovaný, tak by na olympiádu neletěl, možná s testem na protilátky. „Mohl mít naprosto legitimní důvody se neočkovat. Navíc řada sportovců není očkována, protože se obávají dočasného snížení kondice a výkonu. Právě u vrcholových sportovců šlo o mnohadenní onemocnění svalů a šlach. Činovník ČOV na tretře většinou nezávodí a bývá v klidu,“ argumentoval Balšínek.

Na to se ovšem ozval Michal Šafář z Fakulty tělesné kultury z Univerzity Palackého: „Všichni olympionici, se kterými pracuji (12), jsou naočkovaní, bez jakýchkoliv komplikací, stejně jako většina ostatních. O jaké ‚řadě‘ olympioniků mluvíte? Někdo takový může být, ale budou to opravdu výjimky.“

Podle článku serveru Novinky.cz, který se opírá o vyjádření Českého olympijského výboru, bylo ovšem na palubě letu do Tokia neočkovaných pasažérů více, tedy nejen doktor Voráček. „Na palubě byla většina naočkovaných a několik neočkovaných,“ potvrdil na dotaz Novinek. Nicméně kvůli ochraně osobních informací nejmenoval. Sportovci prý možnost vakcinace měli, ovšem v řádném termínu, a to by pro některé znamenalo, že by mohli být zasaženi vedlejšími účinky očkování. A proto se raději před olympiádou neočkovali. Šíření nákazy teď ČOV prošetřuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to už za Petříčka... Studená válka se Zemanem? Vážná slova z ODS: Piráti a zahraničí? To určitě ne

5:00 Začalo to už za Petříčka... Studená válka se Zemanem? Vážná slova z ODS: Piráti a zahraničí? To určitě ne

Neskákat do ekologie bezhlavě a nekopírovat jednostrannou a hysterickou linii. Racionalita musí zvít…