Ten strach kolem covidu je nejhorší. Klesá imunita, varuje profesor Pirk

14.12.2021 22:23 | Zprávy
autor: nab

V rámci covidové epidemie se úplně zapomíná na to, že strach z nemoci, který hojně přiživují média, může být horší než nemoc sama. O tom, o jak vážný jde ve skutečnosti problém, hovoří v pořadu Kupředudominulosti.cz český kardiochirurg profesor Jan Pirk. „Stres z covidu a snaha izolovat seniory způsobují negativní zdravotní problémy,“ upozorňuje.

Ten strach kolem covidu je nejhorší. Klesá imunita, varuje profesor Pirk
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Kardiochirurg, profesor Jan Pirk

„Myslím, že k tomu hodně přispěly sdělovací prostředky,“ odvětil Pirk na otázku, zda nemá pocit, že jsme se v Česku už také tak trochu kvůli covidovému šílenství zbláznili.

Ošem mnohem horší je, jaké jsou kvůli tomu dopady na lidské zdraví. „Nejhorší pro stonání je, když je člověk ve stresu, protože se ví, že mu klesá imunita, obranyschopnost organismu, jsou na to udělány studie a experimenty,“ říká s tím, že ve stresu se v posledních dvou letech ocitla téměř celá česká společnost.

Původní zdroj ZDE.

Nerozuměl proto celé řadě opatření, která strach a stres jen přiživovala: „Takže jsem třeba nechápal příkaz: ‚Všichni senioři nebudou nikam chodit, budou sedět doma před televizí.‘ Kdybych o tom rozhodoval já, tak bych řekl: ‚Všichni senioři, kteří mají možnost jet na venkov, jeďte na venkov, okopávejte zahrádku, choďte na procházky na čerstvém vzduchu a nedívejte se na televizi.‘“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Bitcoinové kauza

Dobrý den pane Šlachto, co přesně děláte v bitcoinové kauze? Tvrdíte, že nesmí zapadnout, ale mě upřímně přijde, že zapadla hned po volbách. Tvrdíte, že za ní musí být vyvozena odpovědnost, kdo by ji měl podle vás nést? Podal jste nějaké trestní oznámení nebo co jste udělal? A ta odpovědnost má být ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Platíte zbytečně stovky navíc. Operátoři vás „holí“. Tady je trik

20:25 Platíte zbytečně stovky navíc. Operátoři vás „holí“. Tady je trik

Mobilní operátoři svým věrným klientům internet častokrát nabízejí co nejdráž a zkoušejí, kolik peně…