Teror ve Vídni: Rakousko, buď pyšné na migranty! vydal Schwarzenberg včera. A vyřídili si to s ním

03.11.2020 6:51

Bývalý šéf resortu zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se včera v rozhovoru zlobil na středoevropské státy a jejich přístup k migraci. Ve Vídni pak v pondělí večer došlo k teroristickému útoku, při kterém čtyři lidé zemřeli a několik jich bylo zraněno. Útočník, jehož policie zastřelila, měl být stoupencem Islámského státu. A Schwarzenberg si to následně od mnoha diskutérů ‚slízl‘. „Vzbuďte Schwarzenberga, on to jistě vysvětlí...“ zaznělo mimo jiné v jedné z diskusí.

Teror ve Vídni: Rakousko, buď pyšné na migranty! vydal Schwarzenberg včera. A vyřídili si to s ním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se velmi zlobí na středoevropské státy kvůli jejich přístupu k problematice migrace. Uvedl to v rozhovoru pro rakouský list Tiroler Tageszeitung, jehož si následně povšiml server Novinky.cz. Schwarzenberg se domnívá, že chybějící solidaritu ze strany středoveropských států by neměla Evropská unie tolerovat. 

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21815 lidí

Právě tato slova rezonovala advokátu Tomáši Tylovi, když se dozvěděl o tom, co se v pondělí večer stalo ve Vídni. 

„Myslím, že Jeho Jasnosti přijde brzo pár našich občanů poděkovat. Z diskuse na iDnes pod článkem o dnešním útoku,“ sdílel Tyl na facebooku část diskuse, v níž zaznívá mimo jiné následující: „Jako třešnička na dortu k včerejšímu Schwarzenbergovu obvinění V4“, nebo „Před chvílí jsem četl, jak Kcharl von Schlafenberg peskuje Visegrad, že odmítá uprchlíky. Taky zmiňoval, jak jsou v AT super integrováni“.

„Tak to se odpálil asi nějaký doktor chemie. Těsně předtím prý asi 50 mladých sirotků napadlo kostel, který poničili a ve kterém řvali Alláhu Akbar. V jednom měli vítači pravdu, všude, kde je přijali, postoupili na úplně nový kulturní level. Mezitím Karel Schwarzenberg pro zahraniční tisk: Středoevropskou migrační nesolidaritu by EU neměla tolerovat. Spící Karel kritizuje V4 za odmítání obohacení a tvrdí, jak skvěle integrace na západě šlape, zatímco samotný Macron přiznává, že je Francie ve válce s islámem. Tak to nezapomeňte hodit TOPce a jí podobným,“ zaznívá také v diskusi.

„Zrovna včera kníže vykládal v rozhovoru pro rakouský deník, jak by EU neměla V4 tolerovat nepřijímání uprchlíků a jak je Rakousko příkladným vzorem integrace muslimských uprchlíků ... Tak já tedy budu raději zaprděný východoevropan než přijímat takto integrované slimáky, děkuji...“ napsal další diskutér.

„Vzbuďte Schwarzenberga, on to jistě vysvětlí...“ dodal další.

Ve Vídni došlo v pondělí večer k teroristickému činu, při němž zemřeli čtyři lidé a několik dalších jich bylo zraněno. Útok se odehrál kolem osmé hodiny večer u synagogy v ulici Seitenstettengasse. Útočníků mohlo být více, policie po nich stále pátrá.

„Kdybyste někdy hledali ve slovníku, co to znamená ‚dávat knížecí rady‘, vzpomeňte si na dnešní den a noc,“ dodal následně ještě Tyl.

Schwarzenberg v rozhovoru uváděl to, že je potřeba pracovat na tom, aby lidé mohli zůstávat ve svých domovských zemích. Politiku Evropské unie, která dle jeho slov vše hází na krk Řecku a Itálii, však považuje za nespravedlivou a nelidskou. 

Domnívá se, že ostudou pro Evropu je hlavně postoj naší vlasti a dále Polska a Maďarska, které se o „migrační“ břemeno nehodlají dělit. Schwarzenberg však zkritizoval i rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který odmítl převzít část nezletilých migrantů z požáry zničeného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos.

Podle Schwarzenbergových slov by se chybějící solidarita neměla tolerovat. Země, které migranty nechtějí, by měly podstatně více přispívat.

Ve sporech o dodržování principů právního státu, které nyní unie vede s Maďarskem a Polskem, je podle Schwarzenberga třeba obezřetného postupu. „Umím si představit cílená opatření zaměřená proti ekonomickým zájmům miliardářů, jako je český premiér Andrej Babiš nebo maďarský premiér Viktor Orbán,“ dodal Schwarzenberg. 

Tyl si však nevšímá jen Schwarzenbergových slov, ale rýpl si také do nově vzniklého uskupení ODS+TOP 09+KDU-ČSL, které chce v nadcházejících sněmovních volbách porazit Andreje Babiše (ANO). 

„Tak až půjdete příště volit, vzpomeňte si na Vídeň. Ano, tak prosté to je... Je to jen o vaší volbě. Rakušáci si vybrali a teď to mají,“ poznamenal Tyl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Id*oti? Mám rád ČT, ale toto je blbě. Wollner má nový problém

15:00 Id*oti? Mám rád ČT, ale toto je blbě. Wollner má nový problém

Včera v Reportérech ČT zazněla reportáž o nákupu nových kulometů. Česko prý znovu kupuje dráž než vš…