Terorista z Lyonu začal mluvit s vyšetřovateli. Je to drsné

28.06.2015 11:52

Muž podezřelý ze spáchání pátečního teroristického útoku v průmyslovém závodě u Lyonu začal mluvit s vyšetřovateli. Z prvních výsledků vyšetřování podle agentury AFP vyplývá, že "selfie" s odříznutou hlavou oběti zaslal jako MMS na kanadské telefonní číslo.

Terorista z Lyonu začal mluvit s vyšetřovateli. Je to drsné
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Z místa činu, záběry na mobilní telefon, které řidič umístil na Youtube
reklama

Pětatřicetiletý Yassin Salhi v pátek dodávkou zaútočil na sklad americké společnosti na výrobu technických a průmyslových plynů Air Products v průmyslové zóně Saint-Quentin-Fallavier asi 30 kilometrů jižně od Lyonu. Samotný atentát se obešel bez obětí na životech, ale na místě se našla odříznutá lidská hlava a islámské nápisy. Obětí z uříznutou hlavou byl Sahliho 54letý zaměstnavatel, jeden z místních podnikatelů.

Prodloužena byla policejní vazba nejen Salhiho, ale také jeho manželky a sestry

V sobotu média informovala, že Salhi si pořídil "selfie" snímek s obětí, který pak poslal nejméně jednomu příjemci. AFP později informovala, že první výsledky vyšetřování naznačují, že muž snímek zaslal na kanadské číslo. Lokalizace příjemce zatím nebyla určena a navíc mohlo jít jen o zprostředkovatele, který měl snímek přeposlat ke konečnému příjemci.

Kanada oznámila, že s francouzskými vyšetřovateli spolupracuje ve snaze vypátrat příjemce obrazové zprávy. Francouzští vyšetřovatelé mezitím zkoumají možnou syrskou stopu.

Salhi mezitím podle zdroje AFP v sobotu večer po delším mlčení začal vyšetřovatelům popisovat souběh událostí a dnes má být převezen z Lyonu do sídla protiteroristické policie u Paříže. Prodloužena byla policejní vazba nejen Salhiho, ale také jeho manželky a sestry, které byly rovněž v pátek zadrženy. Vazba však v případech podezření z terorismu může trvat nanejvýš čtyři dny. Pak musí být podezřelý buď propuštěn, nebo předběžně obviněn a poslán do vazební věznice.

Salhi dosud neměl záznam v trestním rejstříku

První výsledky pitvy Sahliho šéfa Hervého Cornary zatím nepřinesly poznatky o přesné příčině jeho smrti. Není totiž jasné, zda už byl mrtvý v době oddělování hlavy.

Podle několika zdrojů se Sahli radikalizoval po roce 2000 v Pontarlier na východě Francie, kdy se dostal do styku s konvertitou Frédérikem Jeanem Salvim, řečeným Ali. Ten je podezřelý z příprav atentátů v Indonésii ve spolupráci s radikály z teroristické sítě Al-Káida.

Vlajky s islámskými nápisy u odříznuté hlavy oběti zase připomínají styl Islámského státu (IS), který se ale k francouzskému útoku nepřihlásil.

Salhi dosud neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie jej zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu. Sahli, jenž má alžírského otce a marockou matku, žil s manželkou a třemi dětmi v přízemí udržovaného obytného domu na lyonském předměstí Saint-Priest, kam se přestěhoval před několika měsíci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

15:58 Ondřej Hejma předvedl Xaverovi show s rouškou, pak se rozjel: Letná sem, Letná tam. Mládežníci se naučili poroučet, Kalousek leze ke křížku

Moderátor Luboš Xaver Veselý se sešel se zpěvákem Ondřejem Hejmou, aby shrnuli dění v uplynulých dne…