Terorista z Paříže se schovával díky belgickým zákonům. Přijel na hranice moc rychle, odmítá výčitky ministr

16. 12. 2015 22:47

Zákaz nočních zátahů proti osobám podezřelým z terorismu v Belgii mohl být příčinou toho, že se jednomu z útočníků při listopadových atentátech v Paříži podařilo uniknout. Podle agentury AFP to přiznal belgický ministr spravedlnosti Koen Geens v souvislosti s pátráním po uprchlém členovi sebevražedné skupiny Salahu Abdeslamovi.

Terorista z Paříže se schovával díky belgickým zákonům. Přijel na hranice moc rychle, odmítá výčitky ministr
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Podle jednoho návrhu zde mohla stát místo Eiffelovky obří gilotina

Geens belgické veřejnoprávní televizi RTBF řekl, že podle tajných služeb mohl být Abdeslam dost dobře na dosah ruky bezpečnostním složkám, a to v době zákazu nočních domovních prohlídek. Toto pravidlo tak podle ministra mohlo být na překážku. Geens zároveň ale nepotvrdil, že tomu tak skutečně bylo - to by mohl dosvědčit už jen prý samotný Abdeslam.

Dva dny po pařížském masakru belgická policie podnikla velkou pátrací operaci

Vlámská média v Belgii dnes spekulovala jako o takřka hotové věci, že Abdeslam v důsledku daných předpisů těsně unikl policii.

Po pařížských útocích, které si vyžádaly 130 mrtvých, belgická vláda oznámila 18 opatření na posílení boje proti terorismu, včetně zrušení zákazu domovních prohlídek v noci. Nová opatření by měla vstoupit v platnost na začátku roku 2016.

Dva dny po pařížském masakru belgická policie podnikla velkou pátrací operaci zejména v problémové bruselské čtvrti Molenbeek, ze které pochází či pocházelo již několik jiných islamistů. Abdeslama se ale nepodařilo dopadnout.

Měli jsme smůlu

O selhání odmítá ale v této souvislosti hovořit belgická prokuratura. Podle ní byly sice informace o tom, že se Abdeslam v daném místě nalézal, a proto také tam byla provedena kontrola. Ale tvrzení, že hledaný muž využil nočních hodin k tomu, aby nakonec uprchl, označila za čirou spekulaci.

Abdeslam, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač, je 26letý francouzský občan, který má trvalý pobyt v Molenbeeku.

Podle všeho prošel silniční kontrolou v severofrancouzském Cambrai, a to pouhých 12 hodin po útocích v Paříži.

"Měli jsme smůlu. Francouzské úřady mi sdělily, že kdyby prošel o čtvrt hodiny později, byl by zatčen, protože byl v naší databázi," řekl dnes belgické televizi RTL-TVI belgický ministr vnitra Jan Jambon.

Úřady ztratily stopu po Abdeslamovi v sobotu 14. listopadu ve 14:00 v ulicích další bruselské čtvrti Schaerbeeku, uvedla AFP.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vašek vol.3

7:54 Vašek vol.3

Zdá se, že video z Národní třídy opravdu rozvířilo debatu o odkazu 17. listopadu a kdo si ho může ná…