Teroristé připluli s uprchlíky, padlo v ČT. A dokonce: Svhrli jsme Kaddáfího a s ním i Libyi

19.02.2020 9:08

„Někteří syrští džihádisté už se vmísili na čluny s migranty a podařilo se jim doplout do Evropy,“ upozorňuje novinářka Lenka Klicperová, která se společně s kolegyní Markétou Kutilovou vypravila do Libye a natočila zde pro pořad Reportéři ČT dramaturga Marka Wollnera reportáž o stavu země, která je od svržení tamního dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího za pomoci Západu v chaosu. Tamní vládu prostřednictvím Turecka podporují i milice zapojené do válečných zločinů, přesto se však jejich bojovníci mohou léčit i v českých lázních.

Teroristé připluli s uprchlíky, padlo v ČT. A dokonce: Svhrli jsme Kaddáfího a s ním i Libyi
Foto: Repro Reportéři ČT
Popisek: Syrské milice v Libyi podporované Tureckem
reklama

„Libyjci doufali, že přijde nová naděje, místo toho dnes mají zemi rozvrácenou válkou a chaosem,“ uvedl reportáž obou novinářek Marek Wollner. Novinářky následně na záběrech z hlavního města, konfliktem zmítané země Tripolisu, hovoří o nelehké situaci, v níž se místní obyvatelé nachází.

Anketa

Komentátor Mitrofanov tvrdí, že Česko NENÍ chytrá země, když se největší podpoře těší Babiš. Má Mitrofanov pravdu?

6%
94%
hlasovalo: 15114 lidí


V Tripolisu sídlí vláda premiéra Faíze Sarrádže, za kterou stojí OSN, hlavního města se však chtějí zmocnit i jednotky generála Haftara, který má pod kontrolou většinu Libye. Ten na město zahájil ofenzivu 4. dubna loňského roku.

Jeden z účastníků revoluce z roku 2011 promlouvá: „Svrhli jsme Kaddáfího. Ale spolu s ním jsme svrhli i Libyi.“ Doplňuje, že své účasti na revoluci nyní lituje. Další z obyvatel ukazuje, jak mu milice vykradla dům.

FOTO: Repro ČT, Rozdělení sil v Libyi

Generála Haftara podporují Spojené Arabské emiráty, Saúdská Arábie, Egypt, Rusko a Francie. Vládu v Tripolisu zase Turecko, Katar, Itálie a většina zemí EU.

V reportáži padlo, že Turecko na podporu mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu posílá zbraně a žoldáky z islamistických milicí v Sýrii. Do Libye prý odletělo už na tři tisíce syrských radikálů. „Tady není Bašár Asad. Tohle je Libye a my jsme jednotka číslo 9. Turci sem do Libye přišli bojovat. Zabijeme všechny, válku vyhrajeme a dobydeme Tripolis,“ zazní z úst z jednoho z bojovníků.

Mezi nimi je i skupina v Sýrii viněná ze spáchání válečných zločinů, kteří velmi brutálně zavraždili a zohavili kurdskou političku Hevrin Khalefovou.

Tripoliskou vláda přesto podporuje i česká vláda a bojovníci milic se mohou léčit i v českých lázních. Podle informací ČT mají být zejména v Klimkovicích u Ostravy. „Jedná se o program libyjské vlády, která válečným veteránům, kteří utrpěli zranění ve válečném konfliktu, financuje léčení. Občané Libye mohou za účelem léčení přijet i do ČR. U těchto žádostí probíhá zvýšená kontrola ve vztahu k riziku pro bezpečnost ČR,“ uvedla k této skutečnosti Miriana Wernerová z tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí.

Naopak obavy z Turecké přítomnosti v regionu pociťuje zejména Řecko. Turecko získalo díky své podpoře v Libyi povolení ovládnout ložiska zemního plynu a lodní trasy ve Středozemním moři.

Reportérka Lenka Klicperová později prostřednictvím svého Facebooku doplnila, že „od svržení Kaddáfího panuje v Libyi chaos a zmar“. A přikládá postřeh, že se syrské bojiště nyní přesouvá právě sem.

Doplňuje též hrozivá slova: „Někteří syrští džihádisté už se vmísili na čluny s migranty a podařilo se jim doplout do Evropy…“ A poznamenává, že na to, aby měla Libye klid má „příliš ropy“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr školství poděkoval PPF, zdůraznil úspěch Hamáčka, pak napadl stranického kolegu

17:11 Ministr školství poděkoval PPF, zdůraznil úspěch Hamáčka, pak napadl stranického kolegu

Robert Plaga miluje statistiky. To vyplývá z pohledu na jeho twitterový účet. V jedné z posledních n…