Těžké léto v Číně: Potíže kolem Si Ťin-pchinga. A ztratil se ministr

18.09.2023 9:08

Aktuální problémy v Číně, které se týkají nejen tamní ekonomiky, se měly podle prosakujících informací z tamních nejvyšších jednání za zavřenými dveřmi údajně promítnout do nespokojenosti stranických špiček a čínský prezident Si Ťin-pching měl zažít „těžké léto“ a vyslechnout si dosud nebývalou kritiku své vlády. Snaha čínského prezidenta zaměřit se více na dění uvnitř země a časté personální obměny ve vedení přitom budí obavy podle agentury Reuters také u ostatních zemí. Diplomaté se mají obávat, jak se „otřesy v Siově světě“ přetaví do čínské diplomacie.

Těžké léto v Číně: Potíže kolem Si Ťin-pchinga. A ztratil se ministr
Foto: Repro Youtube
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching na sjezdu komunistické strany Číny

Anketa

Má Česko pořídit letouny F-35?

3%
96%
hlasovalo: 52398 lidí
Agentura Reuters na pochyby týkající se vnitropolitického dění v Číně upozorňuje v souvislosti s personálními otřesy v zemi, jelikož se již od konce srpna nikde neukázal čínský ministr obrany Li Šang-fu a nepřišel ani na setkání se zahraniční delegací, přičemž má být aktuálně vyšetřován kvůli korupci při zadávání armádních zakázek a mlhavý opar panuje i nad osudem čerstvého ministra zahraničí Číny Čchin Kanga, jenž po několika měsících ve funkci náhle zmizel.
    
Personální změny postihly i elitní raketové síly, které dohlížejí na čínský jaderný arzenál a méně se začal ukazovat i samotný čínský prezident Si Ťin-pching, jelikož se poprvé za svou vládu nedostavil na summit skupiny 20 v Indii, což však bývá připisováno i tomu, že se summit uskutečnil v indickém Dillí v době, kdy jsou vztahy Indie s Čínou stále napjaté.

Japonský list Nikkei si povšiml, že se k vedoucímu představiteli Číny za zavřenými dveřmi měla snášet kritika ze strany a z prosakujících informací zaznívá, že měl Si Ťin-pching údajně sdílet povzdech, že problémy, jimž Čína aktuálně čelí, zůstaly na jeho bedrech již po předchozích třech čínských vůdcích a stále se je nedaří vyřešit.

Těžké časy pro Čínu i samotného jejího prezidenta komentoval profesor Newyorské univerzity Jerome Cohen pro britský The Guardian s tím, že „je jasné“, že má čínský vůdce za sebou „těžké léto“ a uvnitř tamní společnosti se má aktuálně hromadit nemalá nespokojenost.

Bývalý pracovník Pentagonu, který nyní působí na Národní univerzitě v Singapuru Drew Thompson, podotknul, že v Číně i kvůli personálním čistkám panuje „krize nedůvěry“.

Podle agentury Reuters má Čína nemalé problémy s korupcí v armádních kruzích a čínský ministr obrany Li Šang-fu zřejmě doplatil na Siovy zásahy proti korupci, jež znamenají politické čistky v celé komunistické straně.

„Je to všechno tak náhlé a neprůhledné. Jedna věc, kterou nyní můžeme vidět, je, že blízkost se v Siově světě nerovná protekci,“ komentoval Li Šang-fuovo zmizení bezpečnostní analytik Alexander Neill, působící v Singapuru a spolupracující s havajským think-tankem Pacific Forum. Poukázal tak na to, že se čínský ministr ocitl dost možná v nelibosti čínského vůdce i přesto, že měl k němu dříve dosti blízko.

Dopad čínských personálních změn se má odrážet i směrem ven z Číny a regionální diplomaté dle agentury Reuters sdílejí obavy, že se čínský vůdce hodlá zaměřit na vnitropolitické dění a upozadit to, které by potřebovalo akutnější řešení, jako je napětí v některých oblastech u čínských hranic.

Pokud Liův osud „odráží Siovo stále větší zaměření dovnitř, není to dobré pro ty z nás, kteří chtějí větší otevřenost a komunikační linky s čínskou armádou,“ uvedl dle agentury jeden z asijských diplomatů. Politolog Ja Ian Chong z Národní univerzity v Singapuru upozornil, že vojenské napětí v jihovýchodní Asii během rychlých změn křesel v Pekingu podněcují spekulace a „určité obavy o kontinuitu politiky“. Upozornil, že zvýšená aktivita v Jihočínském moři a neustále se měnící tváře v čínské armádě akorát „vytvářejí potenciální riziko nehod, eskalace a krizí“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

140 Kč za 16 piv v polském Lidlu. Česká „ochcávka“ Poláků

10:50 140 Kč za 16 piv v polském Lidlu. Česká „ochcávka“ Poláků

Český trh s pivem klesá, neboť pivo díky daňové změně podražilo. Češi tak opět míří do Polska. V pol…