The Economist: Strany české koalice jsou nenáviděné voliči

26.04.2012 11:35

Hádající se strany českého pravého středu jsou nenáviděné voliči a navzájem si nedůvěřují. Ale dávají přednost tomu, aby zůstaly u moci, než aby čelily důsledkům této situace. Na svém blogu to napsal britský týdeník The Economist.

The Economist: Strany české koalice jsou nenáviděné voliči
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Kalousek, Petr Nečas, Karolína Peake
reklama

Premiér Petr Nečas oznámil, že poslepoval většinu v parlamentu. Pro tuto chvíli tak ukončil vyhlídky na předčasné volby, které by skoro určitě vyhráli opoziční sociální demokraté. Bezprostředním testem bude páteční hlasování o důvěře. Ale větší výzvou je podle respektovaného týdeníku obnovení důvěry veřejnosti před volbami plánovanými na rok 2014. Koalice tří stran nastoupila v roce 2010 uprostřed velkých nadějí, že zaútočí proti korupci a špíně. Může se ale pochlubit jen málem. Skandály se rychle šířily, společnost má po krk mizerné úrovně veřejného života a škrtů, které mají dostat deficit pod tři procenta HDP, zdůraznil The Economist.

Celý systém je prohnilý

Podle průzkumů 80 procent lidí vládě nedůvěřuje. Nějakých 90.000 lidí přišlo v sobotu v Praze na odborářskou demonstraci proti vládě. Podle The Economist jsou hlavní politickou měnou v České republice obvinění z korupce. Ta mohou být skutečná nebo smyšlená kvůli diskreditaci protivníků. Mnoho obvinění padne a málo se jich vyjasní. Jedno z posledních se týkalo skandálu kolem politického šíbra Romana Janouška, další kolem drahých audiovizuálních služeb během českého předsednictví EU, třetí se dotýká role bývalého ministra životního prostředí a nyní hlavního politického stratéga ODS, Pavla Drobila. Stoupenci ODS si myslí, že tito lidé byli falešně obviněni. Další si myslí, že celý systém je prohnilý. Uprostřed této záplavy obvinění a protiobvinění je snadné pochopit, proč tolik Čechů má pocit, že jejich vládci promarnili jejich důvěru, napsal The Economist.

Vysvětluje, že celé zakolísání následovalo po rozkolu koaličních Věcí veřejných. Vicepremiérka Karolína Peake se odtrhla s odůvodněním, že nemůže zůstat ve straně, jejíž hlavní autorita, Vít Bárta, byl usvědčen z korupce. S Karolínou Peake zběhlo deset poslanců VV, kteří by dali vládě těsnou většinu. VV v průzkumech nedosahuje pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do parlamentu. Reputaci tohoto populistického uskupení nepomohlo spojení se soukromou bezpečnostní agenturou ABL, kterou řídil Bárta. Předpokládaný vliv této společnosti v kalných vodách mezi úřednickým aparátem, politikou, byznysem a zpravodajskými službami dalo češtině nové slovo: abelizace, píše britský týdeník.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …