Tiráda Hilšera u Witowské: Čína je stále agresivnější...

05.04.2019 16:51

Za nešťastnou událost označil zahraniční výbor sněmovny odchod zástupce Tchaj-wanu ze setkání na Ministerstvu průmyslu. Vymohl si ho čínský velvyslanec. Poslanci zároveň vyzvali ministerstvo, ať podobné akce konzultují s resortem zahraničí, aby se těmto situacím předcházelo. Náměstek ministryně obchodu a průmysl Vladimír Bärtl, který tchaj-wanské zástupce o odchod požádal, dostal kvůli incidentu vytýkací dopis. Tento problém řešili v pořadu Události, komentáře poslanec za ANO Jaroslav Bžoch, senátor Marek Hilšer a poslanec za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Tiráda Hilšera u Witowské: Čína je stále agresivnější...
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Lubomír Zaorálek ve vysílání ČT24
reklama

„My jsme se snažili argumentovat tím, že to není pouze akce pro diplomatický sbor, tradičně jsou zváni a přítomni i zástupci například česko-švýcarské komory, česko-francouzské komory, česko-izraelské komory a další a nicméně v dané situaci čínský velvyslanec nebyl zcela přístupný těm argumentům,“ sdělil k celé věci náměstek Vladimír Bärtl. 

Kvůli výzvě tchajwanskému zástupci k odchodu čelí výzvám ke svému vlastnímu odstoupení ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Ta před poslance kvůli pracovní cestě nepřišla. Piráti zvažují, že by situaci mělo projednat plénum, po její rezignaci nebo odvolání volají i občanští demokrati a zhruba polovina senátorů. Ministryně už dříve uvedla, že sama rezignovat nehodlá a cítí podporu i prezidenta.

Pořad najdete ZDE.

První otázka moderátorky Světlany Witowské směřovala k vytýkacímu dopipsu pro náměstka Bärtla. S ním však spokojen není senátor Marek Hilšer. „Tu konečnou odpovědnost za takto výsostně politickou věc vždycky nese ten politik, a to je v tomto případě paní ministryně. Svalovat vinu na nějakého úředníka, který plní v podstatě příkazy ministryně a politické příkazy, tak je pouze vyviňování se z toho, co ministryně v podstatě způsobila,“ míní Hilšer. 

„Nejsem spokojen s tím, co se odehrálo. To byl taky důvod, proč jsme se tím zabývali. Zjistili jsme, že tam byly věci sporné. Mám dojem, že to dokonce i Ministerstvo průmyslu na tom dnešním jednání uznalo, že se dopustilo chyby a připadá mi, že to tam všichni vzali, že jsme se dozvěděli, co se odehrálo, a řekli jsme, jak by to mělo vypadat do budoucna,“ poznamenal následně Zaorálek. 

„Označili jsme to za nešťastnou situaci, nešťastnou událost a hlavně i zaměstnanci ministerstva i náměstci vlastně vybírali z těch špatných variant, protože žádná dobrá varianta v ten moment nebyla, a začalo to tou chybou s tou pozvánkou, kterou jsem dnes komentoval. Paní ministryně na tuto situaci připravena být nemohla, takže já na její obranu říkám, že nějaké odvolání kvůli tomuto incidentu určitě nevidím dnes na místě a myslím, že vytýkací dopis v tuhle chvíli je dostačující,“ sdělil pak svůj názor také Bžoch. „Ministři jsou lidé a nejsou připraveni na všechny události, situace. Ten důvod k odvolávání není, a že zas až taková krize z toho nebude,“ dodal. 

„Tak je zřejmé, že představitelé ANO budou obhajovat vlastní ministryni. Paní ministryně měla jasně říci, že pokud byl pozván zástupce Tchaj-wanu, tak na té akci zůstane. A neměla prostě přistupovat na tu ponižující roli. Paní ministryně měla rozhodnout tak, že ten tchajwanský zástupce tam měl zůstat. Čína je čím dál tím agresivnější a my bychom neměli na toto přistupovat, neměli bychom ponižovat ani sami sebe, ani naše partnery,“ míní Hilšer.

„Já si také myslím, že pokud je někdo pozván jako host, tak ho potom neposílám ze dveří,“ sdělil Zaorálek. „Pokud by to bylo na mě osobně, tak já bych pana velvyslance upozornil na to, že ta pozvánka samozřejmě šla určitě, nebo já jsem aspoň přesvědčen, že šla i s tím seznamem lidí, kteří jsou pozvaní, takže pan velvyslanec si mohl svoji účast rozmyslet, a pokud se mu seznam hostů nelíbil, tak se mohl kdykoliv zvednout a odejít. To bych udělal já osobně, ale já se zajímám o zahraniční politiku mnohem více než paní ministryně, proto jsem ji hájil, protože nemůže mít veškeré ty znalosti, a pokud byla postavena před hotovou věc, tak reagovala tak, jak reagovala, požádala náměstka, aby tu situaci vyřešil,“ dodal k situaci Bžoch. 

„Pane Zaorálku, mohlo v tom rozhodnutí ministerstva průmyslu hrát roli to, že pan prezident jede koncem dubna do Číny?“ zeptala se následně exministra Zaorálka Witowská. „No, pokud vím, tak to tam padlo na jednání, myslím si,“ odvětil. „Myslím si, že to bylo naprosto nepřípadné, pokud to z čínské strany bylo zmíněno. Myslím si, že to je úplně mimo realitu a že o to vlastně ani nejde. Pokud jim bylo vyhrožováno, tak to pokládám za absurdní,“ dodal. 

„Co se týče kauzy jako takové s paní ministryní, tak já ji považuju za ukončenou, nicméně by mě dál zajímal vývoj ohledně velvyslance Čínské lidové republiky, protože ten v téhle kauze, si myslím, se choval jako jediný velice nestandardně,“ zmínil závěrem Bžoch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

20:20 Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

Komentátor Martin Fendrych se na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, že některé věci se opravdu po…