Tisíce lidí dnes vyrazily do Lidické ulice oslavit 150 let MHD v Brně

31.08.2019 20:40

Tisíce lidí dnes procházely Lidickou ulicí v Brně, která se mimořádně zavřela dopravě a uskutečnila se tu Streetparty 150 jako oslava 150 let od prvního vyjetí koňské tramvaje z Brna do tehdejšího samostatného města Královo Pole. Lidé mohli zhlédnout přehlídku 56 tramvají, trolejbusů a autobusů, které v Brně jezdily a jezdí včetně těžké techniky, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Tisíce lidí dnes vyrazily do Lidické ulice oslavit 150 let MHD v Brně
Foto: Brno-stred.cz
Popisek: Nová radnice v Brně

„Vozy byly řazené od nejstaršího, tedy od koňky, až po nejnovější, které mohou vidět lidé v ulicích dnes. Jednalo se o vozy dopravního podniku i Technického muzea v Brně," řekla Tomaštíková. Uskutečnila se i výjimečná soutěže dovedností řidičů tramvají, kteří přijeli nejen z českých, ale i ze slovenských dopravních podniků. Ve dvou vozech spřažených k sobě zadním čelem seděli vždy řidič a řidička a plnili různé úkoly.

Lidé mohli v ulici vidět i stará auta, techniku společnosti E.ON a díky restauracím a barům měli i dostatek občerstvení. „Věřím, že lidé se dobře pobaví a oslaví to s námi. Je to párty pro všechny naše cestující, se kterými jsme denně v ulicích," řekl generální ředitel Miloš Havránek.

Po ulici projel peloton cyklistů na různě starých kolech včetně vysokých, aby připomněli taktéž 150. výročí prvního cyklistického závodu v Brně a jednoho z prvních závodu v tehdejším Království českém.

První koňská tramvaj vyjela v Brně 17. srpna 1869, ve stejný den před dvěma týdny byl na Moravském náměstí odhalen památník ve formě starého zastávkového označníku. Brněnská koňka byla první v českých zemích a čtvrtá v rakouské monarchii. Parní tramvaj začala v Brně jezdit v roce 1884, elektrická od roku 1900. Autobusy v Brně poprvé vyjely v roce 1930 a trolejbusy letos slaví 70 let od začátku provozu, vyjely po válce v roce 1949. Brno je po Praze druhým největším provozem MHD v České republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

4:44 ,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

„Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové čas…