Tisícovku cizinců bychom měli vítat, prohlásila v ČT Šiklová. V tu chvíli přišel ostrý telefonát

11. 6. 2015 21:16

Socioložka Jiřina Šiklová zasedla v křesle hosta čtvrtečního Hyde Parku ČT a jasně řekla, že jednou z antických, římských a posléze tedy i evropských hodnot je vstřícnost k cizincům. Tisícovku uprchlíků kupříkladu ze Sýrie bychom zde prý měli přivítat a zvládnout je absorbovat. Po těchto slovech se ale do studia dovolala divačka dlouhodobě žijící v Rakousku, která nenechala na myšlenkách socioložky Šiklové nit suchou.

Tisícovku cizinců bychom měli vítat, prohlásila v ČT Šiklová. V tu chvíli přišel ostrý telefonát
Foto: Petr Kupka
Popisek: Socioložka Jiřina Šiklová na besedě ve Valašském Meziříčí
reklama

Hned v úvodu apelovala na české občany, aby se chovali vstřícněji k uprchlíkům. Ona vstřícnost je prý jednou ze základních křesťanských a evropských hodnot. „Obavám lidí rozumím, ale pár stovek až jeden tisíc uprchlíků dokáže vyspělá Česká republika absorbovat. Proč by tito lidé měli rozvrátit náš systém, proč by to nemohlo být spíš naopak, že bychom ovlivnili my je,“ podotkla. A funguje to, ptal se moderátor? „Já zatím nevím, že by to někde nefungovalo,“ pokračovala.

Anketa

Jste pro kvóty EU na přidělování uprchlíků?

2%
98%
hlasovalo: 54665 lidí

Když se podíváme do historie...

Stačí se podívat na to, kolik imigrantů přijali v průběhu let Rakušané či Němci, proč bychom my totéž nezvládli se Syřany. Pokud se někdo bojí, že nás tato menšina ovládne, tak si asi málo věříme. „A jestliže si tak málo věříme, tak za to naše společnost možná ani nestojí,“ poznamenala. Současně prozradila, že nikdy nežila v muslimské společnosti.

Zdůrazňovala také, že cizinci by u nás většinou nezůstali navěky. A pak bychom si také měli uvědomit, že řecká, římská i křesťanská kultura počítá s vítáním cizinců. Ona vstřícnost k cizincům je prý jednou z našich základních hodnot. Současně je nutné pomoci Itálii či Řecku, které čelí náporu uprchlíků jako první. Z Československa také utekly stovky tisíc lidí a nelegálně překročily hranice na Západ.

Když se podíváme do historie, zjistíme, že i apoštolové pobývali v Damašku, takže vzato kolem a kolem nejde až o tolik kulturně vzdálenou oblast té naší. A pokud lidé prchají před válkou, měli bychom jim pomoci. Šiklová by ale rozlišovala mezi politickými a ekonomickými běženci. „Ale i ti ekonomičtí, kdyby jim nebylo hodně zle, myslíte, že by se na takových bárkách přesouvali do Evropy?“ ptala se. Je potom na našem Ministerstvu vnitra, aby rozhodlo, koho nakonec přijmeme, političtí uprchlíci by měli mít přednost při udělování azylu.

„Myslíte si, že ti lidé, kteří utíkali od nás nebo ze Sovětského svazu, byli ideální? Nebyli," řekla jasně dáma před kamerou. Pokud jde o tolik diskutované kvóty, uprchlíci by měli mít možnost přejít, kam chtějí. Jestliže budou chtít občanství u nás, budou muset splnit některé podmínky.

Paní Šiklová, Rakušané toho mají plné zuby

Do studia se dovolala i rozčílená občanka, která oznámila, že žije dlouhodobě ve Vídni, žije v domě, kde v sedmi bytech jsou imigranti, ostatně jako sama volající, ale muslimští přistěhovalci nepracují, jen pobírají dávky a těší se na důchod. "A prosím pěkně, oni vám nejsou po letech života v Rakousku schopni německy odpovědět. Oni posílají děti na školu v přírodě stejně jako rodilí Rakušané, ale ti si musejí vše zaplatit. A nemyslete si, že Rakušané berou pět tisíc nebo deset tisíc euro. Já jsem zdravotní sestra a po pětadvaceti letech praxe pobírám 2100 euro,“ rozčilovala se volající žena s tím, že Rakušané už jsou znechucení a křičí, že už nejsou schopni další uprchlíky přijmout. Šiklová uznala, že po boku uprchlíků z muslimského světa nikdy delší čas nežila, a uznává, že se bude řada lidí i u nás kvůli uprchlíkům rozčilovat, ale to na jejím názoru nic nemění.

Důchodci by měli dostat víc, ale nevím, jestli na to máme. Pochvalme se za něco

Ve druhé polovině pořadu hovořila o ekonomické a sociální situaci v Česku. To, že vláda chce seniorům jednorázově přispět šesti sty korunami, je správné. „A mohlo by to být i více, ale nejsem ekonom a neumím říci, jestli na to máme,“ doplnila socioložka.

Pár slov padlo také na adresu disidentů, mezi které se ostatně Šiklová také počítá. Už před listopadem 1989 napsala, že po případné změně režimu nebudou mít vedoucí slovo disidenti, kteří se vzepřeli režimu, ale bude vládnout ona „šedá zóna“, která většinu času mlčela. Tu ostatně představuje i exprezident Václav Klaus, který se proti disidentům dodnes opakovaně vymezuje.

Demokratické zřízení, které máme, není dnes podle Šiklové v ohrožení, a to ani po zvolení Andreje Babiše. „Bylo by ale nebezpečné, kdyby se řeklo dost, a od teď se nesmí o tom a o tom mluvit,“ zdůraznila s tím, že dnes si lidé často stěžují, ale ve skutečnosti se nemáme tak špatně. „Pochvalme se také za něco,“ žádala socioložka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdybys to neblokovala... Maláčová a Schillerová jsou v sobě. A je to tak drsné, že zvedly ze židle i šéfku TOP 09

15:28 Kdybys to neblokovala... Maláčová a Schillerová jsou v sobě. A je to tak drsné, že zvedly ze židle i šéfku TOP 09

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČS…