Tisk: Studenti popotahovaní soudy téměř 25 let chtějí omluvu státu

06.01.2015 6:30

Tři bývalí studenti architektury z Brna, o jejichž kritice učitele pronesené krátce po listopadu 1989 rozhodovaly české soudy skoro čtvrtstoletí, chtějí po státu odškodnění a omluvu za zásah do důstojnosti a dobré pověsti. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes. Omluvu po studentech žádal u soudů jejich bývalý pedagog a funkcionář KSČ Jan Snášel, definitivně v jejich prospěch rozhodl až Ústavní soud loni v říjnu.

Tisk: Studenti popotahovaní soudy téměř 25 let chtějí omluvu státu
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

"Je to úplně zásadní. Česká republika připustila, abychom byli léta vláčeni po soudech v pozici žalovaných. Byla neustále zpochybňována naše aktivita a tím i celá revoluce. Nás všech se to velmi silně dotýkalo," řekl deníku jeden z bývalých studentů Martin Laštovička.

Snášel musel z brněnské fakulty architektury v roce 1990 odejít. V následujícím roce podal žalobu na ochranu osobnosti, která směřovala proti tehdejším mladým adeptům architektury Jiřímu Slezákovi, Martinu Laštovičkovi a Zdeňku Hirnšalovi. Právě oni se jako studentští vůdci na Vysokém učení technickém v Brně podepsali pod dokument vyjadřující nedůvěru Snášelovi. Jako důvod tehdy uvedli zneužívání politického postavení a "demagogické, arogantní a kariéristické vystupování".

Stát podle deníku odmítá, že by utrpěla pověst či čest studentů

Případem se opakovaně zabývaly soudy všech stupňů, několikrát to vypadalo, že se studenti skutečně budou muset omluvit. Nakonec ale krajský soud předloni změnil opačný verdikt Městského soudu v Brně a Snášelovu žalobu zamítl. Loni pak Snášel neuspěl s ústavní stížnosti, v níž uvedl, že tehdejší vyjádření studentů pokládá za urážlivé a nepravdivé, snižující jeho vážnost ve společnosti.

O nynějším požadavku studentů bude rozhodovat soud pro Prahu 2, píše MfD. Navrhli text omluvy, v němž by bylo uvedeno, kvůli čemu se spor vedl, a konstatování, že Česko zasáhlo do jejich práva na důstojnost, čest a dobrou pověst. Ministerstvo spravedlnosti poukazuje na to, že za průtahy už byli bývalí studenti odškodněni poté, co v jejich prospěch zasáhl v roce 2005 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Stát tak podle deníku přiznává soudní průtahy, ale odmítá, že by utrpěla pověst či čest studentů.

Studenti v minulosti za svůj přínos pro demokracii dostali Opletalovu cenu Univerzity Karlovy a ocenění rektora brněnské techniky.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

20:11 Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

Judith Bergmanová na stránkách konzervativního Gatestone Institute upozorňuje na průzkum, který ukaz…