Tisk: Za primátorovým pádem asi i boj o prvenství na pravici

24.05.2013 6:06

Motivy odvolání pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) a rozpadu koalice v hlavním městě mohou být různé, zřejmě jde také o boj TOP 09 a ODS o prvenství na pravici, míní komentátoři. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) bude ze situace těžit ČSSD, nejen v Praze.

Tisk: Za primátorovým pádem asi i boj o prvenství na pravici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Bohuslav Svoboda předal hasičské dodávkové automobily starostům sedmi městských částí pro jejich sbory dobrovolných hasičů
reklama

Autor komentáře v Hospodářských novinách soudí, že reálné důvody, proč musel Svoboda padnout, vlastně neexistují, a TOP 09 to bude těžko vysvětlovat. Svobodu podle něj nemalá část veřejnosti, když ne milovala, aspoň respektovala. "Leccos ale pochopíme, když si převrat na pražské radnici promítneme do celostátní politiky, kde (místopředseda TOP 09) Miroslav Kalousek rozjíždí zase jednu ze svých velkých her o přežití," píše. První, kdo Kalouskovi, podle HN "protřelému, cynickému harcovníkovi", stojí v cestě, je prý právě Svoboda.

"Ten totiž vzbuzoval sice opatrné, ale přece jen nějaké naděje, že snahu o vyčištění pražské politiky pouze nepředstírá," míní komentátor HN. Domnívá se, že když Svoboda nedávno potvrdil úmysl znovu kandidovat na primátora, TOP 09 si uvědomila, že se může stát velkou překážkou k zopakování jejího pražského volebního vítězství. "A svým primátorským renomé by dokonce mohl ovlivnit voliče i v plebiscitu do sněmovny," poznamenává. Kalousek si podle něj uvědomuje, že fenomén Schwarzenberg vyprchává a do roka může vymizet úplně. "I proto asi (Kalousek) vydal pokyny k odstranění Svobody," dodává autor.

Puč na radnici

Mladá fronta Dnes v komentáři pod titulkem "Puč na radnici" označuje Svobodu za "poslední symbol iluze, že politika bude po roce 2010 slušnější". Autor textu se řečnicky ptá, co se vlastně v Praze stalo a proč nemohly ODS a TOP 09 věcně spravovat město, když se jejich program prakticky neliší. Připomíná mimo jiné, že Praha má mnohamiliardový rozpočet.

"Přisát se na tyto peníze je nesmírně lákavé pro podnikatele, kteří chtějí snadno vydělat. Dostat se k nim lze jen přes politiky a úředníky," píše. TOP 09 podle něj vytáhla do boje proti ODS i na celostátní úrovni - ve sporu kolem sociálních sKaret. "Pokud se nestane zázrak, žádná z pravicových stran, kterým se zprvu nadějné vládnutí vymklo z rukou, nemá naději vyhrát volby. S o to větší vehemencí se pustily do války o druhé místo," poznamenává autor komentáře v MF Dnes.

Lidové noviny (LN) soudí, že pro hodnocení čtvrtečních událostí je zásadní, kde se nakonec ustálí odpověď na otázku: "O co tu primárně šlo". "Jestli o vnitřní, nepochybně velmi reálné problémy Prahy ... Anebo jestli šlo o zaujímání hlavní pozice na pravici." Autor míní, že nastal "náhlý zvrat" v pohledu pražské TOP 09 na pražskou sociální demokracii. "Budou teď opírat svou vládu o lidi, o něž by si donedávna neopřeli ani kolo," píše.

Bývalý primátor Svoboda podle něj "prohrál, ale možná také ne". "Od loňského léta, kdy mu vlastní lidé i topka odvolali manažera čističe z dopravního podniku, nezbývalo primátorovi nic lepšího než dotáhnout mandát do voleb, moc se neušpinit a čisté triko zužitkovat k sestavení kandidátky ODS, teď už podle svého gusta. Při vládnutí úkol pro akrobata, v opozici pro šikovného politika," uzavírá autor sloupku v LN.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kde jsou ty krávy?!” Jakešův rok starý projev. A po jeho smrti všichni promluvili

7:41 „Kde jsou ty krávy?!” Jakešův rok starý projev. A po jeho smrti všichni promluvili

Reakcí na smrt Miloše Jakeše se na internetu sešlo požehnaně. Od pochvalných po odsuzující. Od posla…