To Německo dlouho nezažilo. Budíček. Musí zajímat i nás

05.07.2022 11:42 | Zprávy
autor: kas

Krize, která nastala po napadení Ukrajiny Ruskem, už má na svědomí jeden historický milník. Z Německa, tahouna evropské ekonomiky, udělala importní zemi. Saldo zahraničního obchodu za květen bylo u našeho západního souseda negativní. Všímají si toho velké světové deníky a také čeští ekonomové. „Celé EU začal zvonit budíček. Ještě uvidíme, zda nás vzbudí...“ komentoval situaci bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. A ekonom Lukáš Kovanda konstatoval, že problémy Německa neznamenají pro ČR nic dobrého.

To Německo dlouho nezažilo. Budíček. Musí zajímat i nás
Foto: Repro Twitter
Popisek: Obchodní bilance Německa - graf

Že Evropa prožívá v ekonomické sféře krušné časy, je nabíledni. Ne všichni však tento fakt doceňují. Jedním z milníků, který je o vážnosti situace může přesvědčit, je situace v Německu. Jak informoval například německý ekonom Holger Zschaepitz, Německo se ekonomicky propadá a ztrácí tak status obchodní velmoci.

Jak konkrétně? V květnu skončila obchodní bilance Německa v mínusu o jednu miliardu eur. Obchodní bilance je v penězích vyjádřený rozdíl mezi dovozem a vývozem zboží, pozitivní znamená větší vývoz než dovoz, negativní pravý opak. Naposledy přitom byla tato bilance v Německu negativní v roce 1991. Tehdy se ovšem Německo vzpamatovávalo ze znovusjednocení, muselo řešit obrovské rozdíly mezi západním a východním Německem a navíc mělo svou vlastní měnu. Negativní obchodní bilance také netrvala dlouho a země se brzy vrátila do pozice silné exportní ekonomiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Igor Červený byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit vyváženost?

Myslím teď mezi ochranou životního prostředí a průmyslem-ekonomikou? Co přesně v tomto směru navrhujete? Vím, co kritizujete, ale jaký je podle vás ten balanc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo z „našich“ zradil Letnou? Volba radních ČT rozkládá opozici

4:49 Kdo z „našich“ zradil Letnou? Volba radních ČT rozkládá opozici

Zrada České televize, poslední državy, co si Babiš nekoupil. Taková slova zaznívají po hlasování sně…