To bude řevu: Itálie podpořila Čínu a chce s ní dělat kšeft

06.03.2019 12:51

Itálie by mohla podle zpráv CNN a Financial Times podpořit čínský projekt Nové Hedvábné stezky. Stala by se tak první zemí G7, která by tak učinila. Do Itálie by tak mohly začít proudit čínské investice a je zde i naděje na zvýšení exportu italského zboží. Dohodu doufají italští představitelé mít hotovou do termínu návštěvy čínského prezidenta.

To bude řevu: Itálie podpořila Čínu a chce s ní dělat kšeft
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka
reklama

Dle Wikipedie je Nová Hedvábná stezka hospodářská iniciativa představená prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem v roce 2013. Jedná se o komplexní finanční a obchodní strategii, která si klade za cíl zvýšit globální vliv ČLR. Vize Hedvábné stezky obsahuje dvě hlavní obchodní cesty. První, po souši, kopíruje starověkou Hedvábnou stezku a vede z Číny přes Střední Asii do Evropy. Druhá, námořní, má vést přes indický subkontinent, točit se kolem Bengálského zálivu, poté přes Indický oceán k východním břehům Afriky a dále skrz Suezský průplav do Evropy. Podporu má údajně hlavně v zemích Střední Asie a také v Malajsii.

Anketa

Považujete USA za spojence České republiky?

11%
89%
hlasovalo: 19042 lidí

Podle CNN je Itálie zatím největší ekonomikou, která by projekt podpořila. Memorandum by Itálie mohla podepsat za pár týdnů. Není tajemstvím, že italská ekonomika není v dobrém stavu, takže by čínské investice přišly vhod. Michele Geraci z ministerstva pro ekonomický rozvoj Itálie deníku Financial Times sdělil, že doufá ve vyhotovení dohody ještě před návštěvou čínského prezidenta v Itálii v březnu. „Chceme zajistit, aby produkty ‚Made in Italy‘ měly větší úspěch při exportu do Číny,“ prohlásil Geraci.

Vztahy Číny a ostatních států jsou dnes napjaté, zejména, když jde o USA Donalda Trumpa, se kterým se prezident Si Ťin-pching také hodlá sejít. Indie se k Nové Hedvábné stezce také staví skepticky, protože ji vnímá jako konkurenci pro své vlastní projekty. Kritici projektu v USA tvrdí, že kvůli němu dochází v rozvíjejících se zemích k zadlužování a ekonomický užitek bude malý. Číně podle nich jde hlavně o zvýšení politického i vojenského vlivu.

Celý článek ZDE

Fotogalerie: - Zemanova čínská rapsodie

Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Ruské feder...
Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident ...
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…