To byste nevěřili, kdo je ideovým guru Vladimira Putina. Čtěte ho, pokud chcete vědět, co Kreml chystá, napsali v USA

11.02.2015 11:50 | Zprávy

Profesor Peter Jelcov z National Defense University ve Washingtonu poukazuje na překvapivou shodu panující mezi sovětským disidentem Alexandrem Solženicynem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který v minulosti působil v KGB. Jestli se prý chceme dozvědět více o dalších Putinových krocích, je nutné si přečíst některé Solženicynovy politické eseje.

To byste nevěřili, kdo je ideovým guru Vladimira Putina. Čtěte ho, pokud chcete vědět, co Kreml chystá, napsali v USA
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Jelcov se ve svém komentáři věnuje vztahu nejznámějšího sovětského disidenta a držitele Nobelovy ceny za literaturu Alexandera Solženicyna a ruského prezidenta Vladimira Putina. Připomíná, že Solženicyn odmítl přijmout nejvyšší ruské vyznamená od Gorbačova i Jelcin a přijal je právě až od Putina. Těsně před smrtí oceňovaného spisovatele jej dokonce ruský prezident navštívil i něj doma. Sympatie mezi oběma osobnostmi prý byly vzájemné. Solženycin na Putinovi oceňoval jeho snahu zavést v Rusku pořádek po hektických 90. letech a Putin se nechal slyšet, že jeho program obnovy Ruska v mnoha směrech vychází ze Solženicynových tezí.

„Je skutečně historickým paradoxem, že největší nepřítel Sovětského svazu se stal ideovým guru bývalého důstojníka KGB, který opakovaně vyjadřuje nostalgii po starých sovětských časech.“, podivuje se Jelcov a připomíná, že několik let před svoji smrtí Solženicyn by Ukrajina měla být součástí postsovětského Ruska. „Hlasy požadující samostatnost Ukrajiny se ozývají snad již od 9. století a jsou dle mého názoru falešné.“, cituje Jelcov Solženicynovu esej z roku 1990 a dodává, že ruský spisovatel a silný vlastenec Solženicyn nikdy nepovažoval Ukrajince za samostatný národ.

„Stejný názor zastává i Vladimir Putin a Solženicynovu myšlenku poprvé zopakoval již před sedmi lety na summitu NATO v roce 2008, který se konal v Bukurešti.“, připomíná Jelcov a tvdí, že odpověď na otázku, kam budou směřovat další Putinovy kroky, bychom mohli najít v Solženicynových textech. „Po Ukrajině by další na řadě mohl přijít Kazachstán, jenž ruský spisovatel nepovažoval stát a byl přesvědčen, že z historického hlediska patří území tohoto státu Rusku. V jedné ze svých esejí napsal, že hranice Kazachstánu byly stanoveny komunisty zcela nahodilým způsobem. Solženicyn se také zmínil o méně než polovičním podílu rodilých Kazachů na celkové skladbě obyvatelstva.“, cituje Jelcov bývalého sovětského disidenta číslo jedna.

celý text v angličtině najdete ZDE

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…