To je absurdní! Ministr Zaorálek se obul do redaktora ČT

03.05.2017 22:50

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Radek Vondráček z hnutí ANO debatovali ve středečních Událostech, komentářích České televize o situaci ve vládě. Ve studiu to místy pěkně jiskřilo.

To je absurdní! Ministr Zaorálek se obul do redaktora ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

V úvodu přišel na přetřes inzerát Andreje Babiše s přelepenými ústy, který zaplavil Babišova média MF Dnes a Lidové noviny, byť nejen je. Inzerát vyšel např. také v deníku Blesk. 

„To je jasné sdělení o tom, že je proti panu Babišovi vedena mediální kampaň. Tady je to atak na Andreje Babiše (ANO), je to pokus dostat pana Babiše z vlády. Dostat ho z politiky,“ okomentoval inzerát Vondráček.  

Zaorálka tím rozesmál. „Pokud se tady vede nějaká kampaň, tak je to tahle,“ usmíval se Zaorálek a ukazoval na inzerát. Obratem doplnil, že pro sociální demokracii je nepřijatelné, aby Babiše vyšetřovali lidé, kteří podléhali ministru financí. „Finanční správa se pustila do prověřování korunových dluhopisů až po delší době. Tady se ukázalo, že ten úřad nefunguje, a tady je potřeba ho zfunkčnit,“ řekl místopředseda ČSSD. 

Jurečka si ještě přisadil. Z nahrávek kolujících po internetu zjistil, že Andrej Babiš se o svých partnerech z koalice vyjadřuje velmi hrubě, čímž se myšlenkově vrátí do 90. let. Do let, proti nimž Babiš veřejně bojuje, ale nechová se podle toho. Podle Jurečky je namístě obnovit vládu na současném půdorysu, schválit rozpočet a udělat další kroky. Zaorálek dal Jurečkovi za pravdu. Slyšel některé ty nahrávky a byl velmi překvapen. 

Vondráček okamžitě poukazoval na problémy, které údajně trápí sociální demokracii a ta je řeší tím, že shodila celou vládu. „Objevují se nám tu kauzy ČSSD v jižních Čechách, dochází k zatýkání i v ČSSD a najednou tady přichází demise fungující vlády. Já tomu nerozumím a myslím, že tomu nikdo nerozumí,“ bránil se Vondráček. Postup premiéra podle jeho názoru není promyšlený, není logicky a takřka nikdo mu nerozumí.

Když znovu dostal slovo Lubomír Zaorálek, zopakoval, že předseda ČSSD a premiér na své funkci nelpí, což znamená, že nemusí být členem vlády. „Ale on to nedělá jako ústupek hnutí ANO, on to dělá proto, aby se ta situace pohnula kupředu a abychom našli nějakou dohodu,“ zaznělo z úst ministra zahraničí.

A kdo ho nahradí? Zaorálek to nechtěl říci s tím, že řešení má v rukou prezident, takže bude záležet na něm, koho si vybere. „Budete příštím premiérem, pane Zaorálku? Chcete být příštím premiérem, pane Zaorálku?“ tázal se moderátor Lukáš Dolanský ministra znovu a znovu.  

„To je absurdní! O tom rozhoduje někdo jiný!“ odvětil host. „A chcete být premiérem?“ tlačil Dolanský dál Zaorálka k odpovědi. „Tady nezáleží na mně. Pokud by mi to někdo nabídl, tak to budu zvažovat, ale zatím mi to nikdo nenabídl, neřekl, za jakých podmínek, a až to bude na stole, tak se o tom budeme v ČSSD bavit,“ odmítl Zaorálek moderátorovi odpovídat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

7:29 Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

Vypovědět Lisabonskou smlouvu a tím se zbavit diktátu z Bruselu. Takový návrh předložil Poslanecké s…