To je bída. Ale opravdu. Důchodci, mladí, všichni. Podrobná zpráva z trpícího Řecka

16.07.2015 11:36

Britská BBC detailně rozebírá důsledky ekonomické krize pro obyvatele Řecka, které nečeká ani v dalších letech nic jednoduchého. Nezaměstnanost mezi mladými dosahuje 50 %, ekonomika klesla za posledních pět let o čtvrtinu a stovky tisíc Řeků odchází do zahraničí.

To je bída. Ale opravdu. Důchodci, mladí, všichni. Podrobná zpráva z trpícího Řecka
Foto: archiv
Popisek: V Řecku hned na počátku roku 2012 stávkují lékaři i lékárníci
reklama

Řecko nyní zažívá stejně krušné časy jako např. Spojené státy při hospodářské krizi zkraje 30. let. Podle vlastních údajů řecké vlády ekonomika země kontinuálně klesá od posledního čtvrtletí 2008: Slabý růst přišel jen v krátkém období loňského roku. Recese snížila ekonomiku Řecka o celou čtvrtinu. To je největší pokles zaznamenaný u vyspělé země od padesátých let minulého století,“ uvádí BBC a zmiňuje v prvé řadě především problém stále se zvyšující nezaměstnanosti. „Bez práce je 25 % obyvatel země a mladí lidé jsou na tom v tomto ohledu ještě mnohem hůř. Polovina mladších 25 let je nezaměstnaná a v některých oblastech Řecka je to dokonce více než 60 %“.

BBC cituje zprávu Evropského parlamentu, podle které je navíc v Řecku velké procento lidí nezaměstnaných dlouhodobě. „Čím déle je člověk bez práce, tím méně se stává pro potenciálního zaměstnavatele atraktivní. Opětovné zařazení do pracovního procesu je pro něj složitější“. Také v tomto bodě je na tom velmi špatně mladá generace. Statistiky Eurostatu ukazují, že třetina z mladých Řeků je bez práce déle než rok. Po dvou letech bez práce navíc přicházejí o zdravotní pojištění. „Penzijní fondy tak přicházejí o značné peníze. Počet lidí bez zaměstnání se zvyšuje a jejich podporou přicházejí rodiny o nenahraditelné příjmy. Podle posledních údajů vlády zůstává 45 % řeckých důchodců pod hranicí chudoby, jež je stanovena na 665 eur,“ píše BBC.

Celý text v angličtině je ZDE

Vedle toho zaměstnancům neustále klesá mzda. Za posledních pět let tak přišli dle vládních statistik o 40 % výdělku. Nejvíce byly v důsledku škrtů v sociální oblasti zasaženy nejchudší vrstvy obyvatelstva. Více než třetina Řeků je podle loňských údajů ohrožena chudobou či sociálním vyloučením. Podle ekonoma z aténské univerzity Dr. Panose Tsakloglouse odhalila ekonomická krize v zemi mezery v sociálním systému. „Sociální stát měl v řecké historii vždy vratké základy. V minulosti to nebyl problém, protože země nemusela čelit takovým otřesům. Navíc rodina často spolehlivě sociální stát nahrazovala. Když přišel mladý člověk o práci, byl podporován svými rodiči. Dopad úsporných opatření však nyní pocítily všechny generace a pád do chudoby je tak mnohem prudší a rychlejší.“

Zasažena je recesí také zdravotní péče. Podle vládních odhadů je nyní až 800 000 Řeků bez možností získat lékařské ošetření kvůli chudobě a tomu, že nejsou pojištěni. Sociální iniciativy a dobrovolníci sice tíživou situaci do jisté míry zmírňují, ale přesto muselo být uzavřeno spoustu protidrogových a psychiatrických léčeben. V důsledku toho se tak zvýšila nákaza virem HIV z 15 infikovaných osob v roce 2009 na 484 o tři roky později. Špatná ekonomická situace se dle BBC promítá také do psychického zdraví Řeků. V prvních třech letech krize se počet osob s diagnostikovanou depresí zvýšil ze tří na osm procent. Mezi lety 2010 a 2012 se zvýšil počet sebevražd o 35 %, jak uvádí studie publikovaná v prestižním magazínu British Medical Journal. Vědci došli k závěru, že nárůst počtu sebevražd u osob v produktivním věku se shoduje s nastartováním úsporných opatření.

V důsledku pádu ekonomiky se také snižuje řecká populace, která klesla o asi 400 000 lidí. Dle jedné studie z roku 2013 odešlo ze země od roku 2010 120 000 odborníků, jako jsou lékaři, inženýři a vědci. Nedávný průzkum zase ukázal, že devět z deseti, kteří odešli, měli dokončené vysokoškolské vzdělání a více než 60 % z nich získali magisterský titul, dalších 11 % potom titul PhD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…