To je gól: Mynářův dopis na obranu Slavie čtou i v USA

15.04.2021 18:13

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se rozhodl ohradit v dopise členům disciplinární komise UEFA nad rozhodnutím o potrestání hráče Slavie Praha Ondřeje Kúdely za údajný rasistický výrok. Jeho slova se dostala i na zahraniční servery, například o tom čtou čtenáři Washington Post či Daily Mail.

To je gól: Mynářův dopis na obranu Slavie čtou i v USA
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kancléř prezidenta Vratislav Mynář
reklama

„Dovoluji si vás tímto otevřeným dopisem oslovit v souvislosti s vaším nedávným rozhodnutím o potrestání hráče Ondřeje Kúdely. Potrestán byl za údajný rasistický výrok, kterého se měl dopustit dne 18. 3. 2021 během zápasu Rangers FC proti SK Slavia Praha. Podle vašeho verdiktu nesmí nastoupit do deseti příštích zápasů,“ shrnul úvodem Mynář.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16257 lidí

„Podotýkám, že rasismus neprokázaný a domnělý. I samotný inspektor UEFA zpochybňoval, že Ondřej Kúdela pronesl rasistický výrok. Přesto jste rozhodli o zcela bezprecedentním potrestání hráče, který nikomu neublížil a pouze slovně – podle svého vyjádření – urazil svého soupeře. Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujících prázdné a ublížené fráze o rasismu,“ píše Mynář.

„Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit,“ dodal.

„Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Velmi oceňuji to, že česká veřejnost se s vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností. Naopak se vám – byť možná jen na krátkou dobu – podařilo spojit i odvěké rivaly. Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí. Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni. Zároveň přeje všem hráčům a fanouškům, aby se celou záležitostí nenechali odradit a i nadále tak srdnatě podporovali svůj tým,“ uzavřel s odkazem na prezidenta Miloše Zemana Mynář.

Mynář za svá slova sklidil kritiku novinářů a komentátorů. Podle nich jsou Mynářova slova o rasismu ještě horší než verdikt nad Kúdelou. Mynář prý též naskakuje na „hloupé tendence“ v české společnosti. Hrad se této kritice brání. „Liberálové vesměs nemají odvahu se vzepřít nespravedlnosti, a přitom nazvat věci pravým jménem. Hrbit se ovšem umějí skvěle. Není tedy divu, že v nich principiální dopis pana kancléře vyvolává takový vztek,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Z anglického překladu Mynářova psaní již dopředu projevil obavy někdejší londýnský zpravodaj Českého rozhlasu a dnes zástupce šéfredaktora Seznam Zpráv Jiří Hošek.

 

A přišly i další reakce. Nemohl absentovat Jindřich Šídlo, Hoškův parťák z někdejšího pořadu Seznamu Jiná liga, který zasazoval fotbalové dění do multikulturních souvislostí.

„Asi bych nechtěl, aby mě někdy soudila UEFA,“ napsal již včera komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo. A dnes dodal: „A i kdyby mě měla soudit UEFA, nepřál bych si, aby k tomu cokoliv říkal Vratislav Mynář.“

A i kdyby mě měla soudit UEFA, nepřál bych si, aby k tomu cokoliv říkal Vratislav Mynář. https://t.co/7lilhjr6nZ

— Jindřich Šídlo (@jindrichsidlo) April 15, 2021

A přišly i komentáře v angličtině. „Už jsem zažil úplně všechno. Kancléř českého prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář napsal ostrý dopis UEFA, kde si stěžuje na trest hráče Slavie Ondřeje Kúdely za rasismus. Výňatek: Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí...,“ citoval irský novinář žijící v Praze Ian Willoughby.

Now I've really seen it all. Czech President Miloš Zeman's chancellor Vratislav Mynář has written a stiff letter to UEFA complaining about its racism ban on Slavia's Ondřej Kúdela. Excerpt: "We will not kneel before you; no threats will work on the Czech football fan." pic.twitter.com/Dg0Rs6UhoT

— Ian Willoughby (@Ian_Willoughby) April 15, 2021

Kromě uživatelů Twitteru si dopisu kancléře českého prezidenta všiml i anglosaský tisk. Například si o celé věci můžou přečíst čtenáři The Washington Post . Ti se pod titulkem „Kancléř českého prezidenta kritizuje trest pro hráče Slavie“ mohou dočíst, že verdikt měl podle vysokého úředníka „uspokojit zvrácené očekávání několika aktivistů a klubu, který není schopen na poli zvítězit“. Zdůrazněn je též vzkaz Vratislava Mynáře, že „nebudeme před vámi klečet“. Tento projev pokory před Afroameričany je přitom v USA vnímán intenzivněji než kdekoliv jinde.

A Mynářova slova monitoruje i britský server DailyMaily.co.uk ZDE. V jeho článku se lze dočíst, že kancelář českého prezidenta považuje Kúdelovo obvinění za „neprokázané“.

Zemanova kancelář zaslala řídicímu orgánu evropského fotbalu dopis o 542 slovech, v němž uvedla, že byl uložen „bezprecedentní trest za hráče, který nikomu neublížil a pouze slovně, bez ‚jediného důkazu‘,“ píše se v článku. V něm je připomenuto, že na britských ostrovech je Kúdelův trest naopak vnímán jako příliš mírný a je citován právník Glena Kamary Aamer Anwar. Připomenuty jsou i rasistické výstupy fanoušků Slavie Praha. Obsáhle je též citováno stanovisko skotské strany.

Celé znění dopisu disciplinární komisi UEFA: 

Vážená disciplinární komise,

dovoluji si vás tímto otevřeným dopisem oslovit v souvislosti s vaším nedávným rozhodnutím o potrestání hráče Ondřeje Kúdely. Potrestán byl za údajný rasistický výrok, kterého se měl dopustit dne 18. 3. 2021 během zápasu Rangers FC proti SK Slavia Praha. Podle vašeho verdiktu nesmí nastoupit do 10 příštích zápasů.

Ve zmiňovaném zápase se toho odehrálo mnoho. Tým SK Slavia Praha hrál skvěle, drtil soupeře kvalitní a férovou hrou. Odpovědí soupeře byly zákeřné fauly, z nichž jeden skončil vážným zraněním brankáře Ondřeje Koláře. Skončil s frakturou lebky a do konce života bude muset na hřiště chodit s helmou. Soupeř se po druhém inkasovaném gólu choval hrubě, nesportovně a frustrovaně. Čeští sportovci byli soupeřem po konci zápasu napadeni uvnitř stadionu a nebyli vpuštěni do kabin. Výsledek? Hráč, který kopačkou rozdrtil lebku protivníkovi, od vás dostal trest zákazu nástupu do 4 utkání, další hráč za fyzické napadení třízápasový trest.

A údajný rasismus? Trest na 10 zápasů. Podotýkám, že rasismus neprokázaný a domnělý. I samotný inspektor UEFA zpochybňoval, že Ondřej Kúdela pronesl rasistický výrok. Přesto jste rozhodli o zcela bezprecedentním potrestání hráče, který nikomu neublížil a pouze slovně – dle svého vyjádření – urazil svého soupeře. Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu.

Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit.

Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Velmi oceňuji to, že česká veřejnost se s vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností. Naopak se vám – byť možná jen na krátkou dobu – podařilo spojit i odvěké rivaly. Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí.

Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni. Zároveň přeje všem hráčům a fanouškům, aby se celou záležitostí nenechali odradit a i nadále tak srdnatě podporovali svůj tým.

Ing. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…