To je nářez. Noviny obsáhle vymáchaly Sobotkovi ústa v novém skandálu

6. 1. 2016 8:47

Útok na mailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky je hlavním tématem středečních novin, a to zejména z vydavatelství MAFRA vicepremiéra Andreje Babiše. Jejich vlajkové lodi MF DNES vládne palcový titulek „Obnažený premiér“ a dodává se, že premiér hackerům pomohl sám, když nedbal na bezpečnost komunikace.

To je nářez. Noviny obsáhle vymáchaly Sobotkovi ústa v novém skandálu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Anketa

Dle údajných uniklých e-mailů zvažoval Úřad vlády, že by ČT vysílala ,,migrační večerníček", v rámci kterého by národ oslovil např. Zdeněk Svěrák. Byl by to dobrý nápad?

2%
98%
hlasovalo: 15268 lidí

Společnost Seznam, která mu soukromou schránku spravuje, vydala prohlášení, že nedošlo k žádnému prolomení schránky, hacker se do ní tedy musel dostat standardním způsobem. MF DNES spekuluje, že premiér si měl nastavit heslo tak jednoduché, že pro hackery nebylo těžké jej uhodnout.

Premiér Sobotka únik ze své pošty nekomentoval, jen jej předal policii a vydal tiskové prohlášení, že se svými politickými odpůrci nenechá zastrašit. V tom jej podporuje i MF DNES, která připomíná, že uniklé maily se objevily na stránkách xenofobní skupiny White Media a že se tak stalo v době, kdy premiér začal výrazněji vystupovat na podporu migrantů.

Proto také MF DNES následně obsáhle představuje web White Media, kde prý „nesnášejí všechny, co stojí nalevo od nich. Což jsou prakticky všichni, především imigranti, Židé, Romové, gayové a také všichni, již proti nim nebojují,“ píše. Zmiňuje, že maily byly očividně vybírané selektivně, jejich značnou část tvoří korespondence s poradcem premiéra Oto Novotným, který patří k vášnivým obhájcům podpory běženců a premiéra trvale přemlouvá, aby v této otázce vystupoval mnohem rázněji.

Lidové noviny, další deník z Babišovy mediální skupiny, přidávají informaci, že uniklé maily jsou pravděpodobně autentické. Redaktoři prý totiž hovořili s některými z pisatelů a ti potvrdili, že je skutečně psali. Potvrdil to například i Pavel Švagr, šéf Správy státních hmotných rezerv. Právě jeho maily Sobotkovi přitom často obsahují zásadní politické i obchodní úvahy, jejichž zveřejnění není příjemné.

Lidové noviny však docházejí k závěru, že odhalení z „premiérovy kuchyně“ nejsou nijak senzační a vlastně o způsobu práce Bohuslava Sobotky neukazují nic překvapivého. Ukazují prý například, že premiér intenzivně komunikuje o tradičně problematickém resortu dopravy, proto jedním z nejčastěji citovaných je právě Pavel Švagr, který premiérovi v této otázce radil.

Lidové noviny rozmazávají též varování Michala Krause, exposlance ČSSD a předsedy její sportovní komise, že pokud Sobotka nepodpoří sportovce, bude „sportovním mikulášem Babiš“. O otázkách migrace si premiér kromě Oto Novotného čile koresponduje i s Martinem Prouzou, což ale není zase tak překvapivé, když má státní tajemník pro evropské záležitosti na starosti právě evropskou a migrační agendu.

Nádech pikanterie tak prý mají jen maily některých řadových sociálních demokratů, například když si jeden ze spolustraníků říká o „funkci nějakého náměstka“ se zdůvodněním, že je dlouholetým členem strany a je mu již šedesát let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…