To je rána. Přišel průzkum preferencí z Polska, který raději neukazujte českým žurnalistům

20.08.2017 19:55

Kdo sleduje zpravodajství České televize, texty Luboše Palaty a vůbec zpravodajství českých médií o Polsku, mohl by získat dojem, že jde o zemi, kde se víceméně omylem dostala k moci skupina diktátorů, která se teď drží u moci prostředky teroru, zákony musí schvalovat tajně v noci a národ se tvrdě domáhá nových voleb a změny vlády. A pak přijde zpoza hranic volební průzkum, který prezentuje preference polských voličů ve zcela jiném světle.

To je rána. Přišel průzkum preferencí z Polska, který raději neukazujte českým žurnalistům
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Přímo před ním roste velký park
reklama

„Jsou dvě Polska. Jedno otevřené vůči světu, které se dívá dopředu, vzdělané, zná jazyky, pobývalo či právě pobývá nějaký čas v cizině, má důvěru v evropskou integraci a unijní instituce… Největší nebezpečí vidí v putinovském Rusku. Vliv katolické církve v zemi vnímá jako nedobrý a čelí mu. Snaží se zakládat sdružení nebo nevládky, žít zdravě, zkouší cizí kuchyni, jezdí na kole, chce sexuální výchovu ve škole,“ líčí současné Polsko jistý Petr Janyška v levicově liberálním Patočkově webu Deník Referendum.

Anketa

Který normalizační komunista nejvíc ublížil českému národu?

7%
hlasovalo: 1931 lidí

Proti nim prý stojí strana Právo a spravedlnost, která masíruje své ovečky argumenty z devatenáctého století a pro své účely si dost zvláštně upravuje legendy o udatné polské historii.

Není jediným, kdo neustále líčí, jak je dnešní Polsko krok od revoluce. Mohli jsme vidět davy před parlamentem, protestující proti novému zákonu o Nejvyšším soudu a předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského, kterak v rozčílení na hraně hysterie nadává opozici.

Luboš „Středoevropan“ Palata, hlavní expert Lidových novin a MF Dnes na středoevropský region, psal na počátku srpna na web Českého rozhlasu, že polská vládní garnitura se začíná blížit té ruské. „Dnešní Polsko se začíná opět přibližovat k putinovskému Rusku a především jeho hře na demokracii,“ psal Palata a našel paralely i s kolabujícím Husákovým Československem.

Můžeme se podrobně dočítat, jaké všechny sankce chystá na Varšavu Evropská unie, čeští soudní funkcionáři sepisují protestní dopisy připodepsané ombudsmankou Šabatovou a celkově vše vyvolává dojem, že polská vláda je před kolapsem a rozčílená veřejnost za pomoci osvícených demokratů z Bruselu ji co nejdříve odstraní.

A do toho přichází průzkum uznávané nadnárodní agentury Ipsos, který ukazuje nálady polských voličů. Pokud by se nyní konaly volby, získala by vládní strana Právo a spravedlnost 40 procent, ještě více než ve volbách před dvěma roky. Navíc si polepšila i oproti minulým průzkumům.

 

 

Zato Občanská platforma, hlavní opoziční strana (domovská strana europrezidenta Donalda Tuska) by získala na druhém místě pouhých 21 procent, což je ještě méně než ve volbách.

Na třetím místě se vytrvale drží hnutí Kukiz 15 rockera Pavla Kukize, které je pro bruselské liberály ještě děsivější než PiS. Průzkum mu přisuzuje 11 procent. Až za ním je strana Novopolsko vedená mladým fešným Richardem Petru, kterého jakýsi průzkum zařadil mezi „jedenáct politiků, kteří někdy zachrání EU (kromě našeho Dominika Feriho). Má šest procent a stále se propadá.

Na hranici postupu je Polská lidová strana, trochu obdoba našich lidovců, populární hlavně na venkově. A nikdo další by se do parlamentu nedostal.

Komentáře k průzkumu se nedokázaly oprostit od ironie, že se EU komunikace s Polskem příliš nedaří.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…