To je revoluční výbor! Šafr a Kalousek vyrážejí na obranu privatizátorů OKD

05.08.2018 14:32

Zdeněk Bakala vzkázal, že se nedostaví před sněmovní vyšetřovací komisi ustavenou k prověření privatizace OKD. V čele komise stojí pirátský poslanec Lukáš Černohorský. Bakala do Česka vzkázal, že komisi nepovažuje za nestrannou. Novinář Pavel Šafr a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se miliardáře zastali.

To je revoluční výbor! Šafr a Kalousek vyrážejí na obranu privatizátorů OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Miliardář Zdeněk Bakala, který dlouhá léta ovládal OKD, byl předvolán před sněmovní vyšetřovací komisi, která se privatizací podniku zabývá. V čele komise stojí Pirát Lukáš Černohorský. Bakala do Česka vzkázal, že se před komisi nedostaví, protože komisi nepovažuje za nestrannou. Poslanci teď zvažují, že nechají Bakalu předvést před komisi třeba za pomoci policie. Otázka je, zda se něco takového podaří.

Pavel Šafr se na serveru Forum24.cz miliardáře zastal. Zdá se mu absurdní, že členem komise je i poslanec ODS Václav Klaus mladší, syn exprezidenta Václava Klause staršího - jednoho z otců privatizace, jejíž část teď komise prověřuje. Šafr k tomu poznamenal, že Václav Klaus privatizací notně pomohl nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi. Za odměnu mohl poté založit Institut Václava Klause, který Kellner financuje. Nějaký čas prý platil i Václava Klause mladšího, tedy poslance, který by dnes rád vyslýchal Bakalu. Nemluvě o tom, že považuje chování poslanců za zvláštní. Kauzy měli vyšetřovat státní zástupci a soudit by je měli soudci. Jenže tady se podle Šafra vzala jedna kauza spojená s ODS a s ČSSD - privatizace většinového a menšinového podílu v OKD. Používá se jako klacek na tradiční demokratické strany.

„Naopak tu nevznikne žádná vyšetřovací komise ke kauze nedokončené privatizace Unipetrolu, při které královsky zbohatl předseda vlády. No prostě proto, že je to předseda vlády. A kdo mu dal na hraní největší petrochemickou firmu, aby si z ní mohl vytahat, co se mu líbilo? Inu náš současný prezident, který tak volá po zavření Zdeňka Bakaly. To by byla potrava pro nějakou hezkou vyšetřovací komisi. Co říkáte, Piráti? Tady by se dalo vyšetřovat a vyšetřovat až do aleluja," poznamenal k tomu Šafr.  

„Vyšetřování OKD v současné sněmovně je politicky účelové šou, které se hodí Babišovi, Zemanovi a Pirátské straně. Mohli bychom si vybrat třeba dalších deset nebo i dvacet velkých kauz, které by se daly také takhle zneužívat, a to vždy podle klíče, koho chceme právě potápět před zraky veřejnosti," pokračoval Šafr.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek má za to, že absurdní není jen účast Václava Klause mladšího v komisi. Absurdní se mu jeví celá komise. „Absurdní je to celé. Vyšetřovací komise se zřizuje tehdy, když existuje objektivní obava, že standardní instituce jsou pod politickým tlakem a nešetří objektivně. Tady se naopak politický tlak na objektivní šetření účelově vytváří. „Pusťte nás na ně!" napsal Kalousek na sociální síti Twitter v narážce na předvolební heslo Pirátů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…