To je smůla. Šlachta se rozpovídal o Rakušanovi, Kypru a darech pro STAN. Staré triky praní peněz

14.01.2022 11:06

Změna zpátky do devadesátek? Tak to vypadá podle lídra hnutí Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty, když se podívá na financování Starostů a nezávislých. Ti nyní čelí kritice kvůli finančním darům na transparentním účtu, které putují přes takzvaný daňový ráj – Kypr.

To je smůla. Šlachta se rozpovídal o Rakušanovi, Kypru a darech pro STAN. Staré triky praní peněz
Foto: Hana Brožková
Popisek: Robert Šlachta

Anketa

Je omluvitelné, že poslanec Farský jede na půl roku studovat do USA?

hlasovalo: 30350 lidí
Neprůhledné financování Starostů a nezávislých se Šlachtovi nelíbí. Připomněl, že se loni poprvé zúčastnil voleb do Poslanecké sněmovny, čemuž předcházely televizní debaty a v nich se členové současné koalice často vyjadřovali proti daňovým rájům. „Jedno ze zaklínadel nejen Petra Fialy i Víta Rakušana, které se celou kampaní prolévalo, byly daňové ráje, financování z daňových rájů a důvody, proč a jakým způsobem by se tomu mělo zabránit. Každý měl plnou pusu, jak by se s tím mělo zatočit. Dva měsíce po volbách a měsíc po té, co je STAN ve vládě, se ukáže kauza kolem Rakušana, který chtěl původně financování z daňových rájů zabránit. Je to úsměvné,“ řekl redakci Šlachta.

Jako bývalý policista a šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu prý nepřijal obrannou argumentaci předsedy STAN Víta Rakušana, který je nyní také ministrem vnitra. „Argumentace Rakušana je scestná. Rakušan by se měl zajímat, o jaké firmy se jedná, kde daní. Ptal se Andreje Babiše, proč firmy řeší financování přes daňové ráje, ten také nikdy neodpověděl. Odpověď nikdo dávat nechce. Proč tyto firmy financují přes Kypr? Jestli mají české IČO, jestli nakupoval nemovitosti ve Francii a někdo mu poradil platit přes Kypr, pak se ptám proč? Pokud má firma českého vlastníka a české IČO, proč sídlí na Kypru? Důvody tam určitě jsou a vysvětlení je naprosto nedostatečné. Rakušanova pozice předsedy STAN a ministra vnitra je devalvována. Jak chce někdo bojovat s ekonomickou trestnou činností a zároveň říci, že si peníze nechá, protože to nebylo nezákonné, ani nemravné?“ upozornil Robert Šlachta.

Vít Rakušan už dříve uvedl, že peníze z transparentního účtu vrátí, pokud se ukáže, že jsou spojeny s trestnou činností. ParlamentníListy.cz proto zajímalo, jaká je zkušenost bývalého vyšetřovatele. Proč tedy firmy posílají peníze přes Kypr? Prvním důvodem je, že vlastník chce být skrytý a nechce být vidět. Dále mohou finance pocházet z trestné činnosti a tímto způsobem se legalizují. Z případů, které Šlachta řešil, ví, že peníze, které odejdou do daňových rájů, se během pěti minut rozešlou na stovky účtů a dohledat, odkud pocházejí, je pak velmi složité. „V ekonomické trestné činnosti je to u podezřelých velmi častý jev – většinou spojený s legalizací. Potřebovali legalizovat finanční částky ze zdejší trestní činnosti, tak je odešlou do daňového ráje,“ popsal.

Najít původ peněz je složité a většinou se to nepodaří

Podle něj se jen velmi málo podobných případů podařilo dotáhnout do konce a najít skutečné vlastníky. „Potřebujete spoustu právní pomoci a je složité dostat se k jakýmkoliv informacím. Jedná se o země, které jsou na toto specialisté a profitují z toho, když přes ně peníze protékají. I proto se to špatně odhaluje a i na penězovody z České republiky ven existují specializované firmy, které se tím zabývají. Jakmile částka odejde, okamžitě se rozdělí na jednotlivé částky a účty. Sama se podívejte, kolik trestné ekonomické činnosti se odhalilo nebo vyřešilo a jedná se o mizivé procento, protože nejde o prioritu. A já se nedivím, když představitelé politických stran přijímají tyto finance,“ uvedl Robert Šlachta. 

Věslav Michalik, místopředseda STAN, jehož jméno se v souvislosti s částkami z Kypru skloňuje, a kterého provází problematická podnikatelská minulost, kvůli níž vzdal kandidaturu na ministra, je podle Šlachty základna financování Starostů a nezávislých. „Doslýchali jsme se různé věci o financování, ale pokud je někdo kandidát na ministra a ani si neuklidí svoje podnikatelské aktivity… Z toho, co předvedl na tiskové konferenci, kdy se vzdal nominace a odmítl odpovídat, je jasně vidět a z dalších informací vyplynulo, že slouží jako základna financování STAN. Vůbec nechápu, jak mohl být nominantem na ministra. Beru jako hloupost, že se nechal nominovat a myslel si, že co se s ním táhne už od solárů, zůstane bez povšimnutí,“ řekl bývalý šéf ÚOOZ a naznačil, že kandidátem se mohl stát právě proto, že stranu sponzoruje.

Učitel gymnázia dělá ministra vnitra

Víta Rakušana pak nepovažuje za vhodnou osobu na ministra vnitra, protože nemá zkušenost v oboru. „Funkci ministra vnitra by měl vykonávat někdo, kdo v resortu pracoval nebo se připravoval dlouhodobě, pracoval jako stínový ministr a podobně. To Rakušan nedělal, proto je pro mě osobou nekompetentní. Učitel gymnázia dělá ministra vnitra, což je jeden z nejsložitějších resortů. K jeho odstoupení jsem chtěl vyzývat až podle toho, jak se Rakušan k věci postaví. Schůze zatím neproběhla, odložili ji, ale já jsem doufal, že bude mít koule, bude schopen odpovídat a nechá schůzi proběhnout. Ale zároveň ani nevěřím, že kdyby policie peníze prošetřovala, že by Rakušan nastoupil a ovlivňoval policii. Nevěřím, že je toho schopen, ale na Ministerstvu vnitra nemůže být člověk, který nevysvětlí financování strany a bagatelizuje ho. Jestli tohle měla být změna, tak spíše změna k návratu do devadesátých let. A to je ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS, pozn. red.) a jak chce dělat reformy policie a reorganizaci útvarů, když je v tom sám smočený?“ ptal se Šlachta. Pavel Blažek byl totiž ministrem spravedlnosti už za vlády Petra Nečase.

Robert Šlachta rovněž okomentoval odchod policejního prezidenta Jana Švejdara. Ten odešel z funkce právě po schůzce s Rakušanem, který ale jakýkoliv tlak na jeho osobu popírá. „Pokud je Rakušan nezkušený, ještě není ani týden ministrem vnitra a už se schází s policejním prezidentem a lidmi u policie, je to naprostá nezkušenost, anebo se nemohl funkce dočkat a nabažit se jí. Třetí možnost je, že tam prezidenta Švejdara nechtěl a ten tlak udělal,“ zauvažoval Robert Šlachta. „Švejdara jsem kritizoval, protože za jeho tři roky se u policie nestalo vůbec nic. Policie se neposunula, měl nějaké priority, ale neudělal nic. Nikomu neublížil a nikomu nepomohl, Policie České republiky je ve stavu, ve kterém byla,“ řekl.

Mezi osobami, které by mohly Švejdara ve funkci vystřídat, se spekuluje také o jeho prvním náměstkovi Martinu Vondráškovi. I s ním má Šlachta prý své zkušenosti: „Vondrášek je tam dlouhou dobu, já jsem ho zažil. Je to člověk spojený s ODS, takže pokud si vyberou Vondráška, tak se Rakušan nechává od ODS vodit jako slepý kůň. Vondrášek už dlouho vyhlašoval, že prezidentem bude, je jasným nominantem a propojený s ODS,“ dodal Šlachta.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

10:52 Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

Jako každý rok, i letos se předávala anticena Zlatý citron od FITES (Český filmový a televizní svaz)…