To je velmi nebezpečné, co padlo z úst Maláčové, varoval ekonom v ČT

24.03.2019 15:10

Ve druhé hodině nedělních Otázek Václava Moravce se setkali ekonomové Richard Hindls, Pavel Kysilka a Lukáš Kovanda. Debatovali o tom, co všechno může ovlivnit naši ekonomiku. Je toho opravdu hodně – obchodní válka mezi USA a Čínou, brexit, ochlazení ekonomiky v Německu nebo prudký růst mezd v České republice. Dosud prý premiérovi Andreji Babišovi (ANO) pršelo jen štěstí, ale to se změní.

To je velmi nebezpečné, co padlo z úst Maláčové, varoval ekonom v ČT
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Inflace se pohybuje na úrovni 2,5 procenta, rostly především ceny pečiva či zeleniny. Podle Kysilky nás v ekonomice čeká řada nejistot. „Na co čekat? Zejména na brexit, protože brexit bude mít dopad na nálady v Evropě. A doteď nevíme, jak to dopadne,“ řekl Kysilka.

Hindls doplnil, že vedle cen potravin je tu ještě nárůst cen energií, ale situace se podle jeho názoru může zklidnit. Ale pokud ještě více ochladne německá ekonomika, může nás to bolet, byť se Hindlsovi zatím nezdá, že by našim západním sousedům hrozila recese. „Ale nedělejme si iluze. To, co se stane v Německu, ovlivní nás všechny,“ prohlásil.

Kovanda upozornil, že v ekonomice prudce rostly mzdy a to se pak muselo někde projevit. „Když přidáte na platu pekaři, povede to i ke zdražení rohlíků, protože na vyšší platy musíte někde vzít“. Jedním dechem host dodal, že vedle brexitu může naši ekonomiku ovlivnit i obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 17484 lidí
Tato krize je podle hostů do značné míry politická. Kovanda má dokonce za to, že kdyby si politici sedli k jednomu stolu a řekli si, že se mají rádi, tak by se světu ulevilo. „Podívejte se, kdybychom si tady sedli ke stolu a byli tady Trump, Si Ťin-pching, (předseda Evropské komise) Juncker a Mayová a dohodli bychom se během tohoto odpoledne, že se máme všichni rádi, že skončíme s obchodním válčením, že brexit vyřešíme, tak jak jen nejlépe umíme, tak během jednoho odpoledne máte vyřešeno to, co globální ekonomiku tlačí dolů,“ upozornil Kovanda.

„Já vím, je to do značné míry naivní představa,“ uznal Kovanda. Ale pokud by se politici mezi sebou dohodli, světová ekonomika by na tom nemusela být tak zle, jak se nám to dnes jeví. V zájmu USA i Číny je prý zklidnit situaci, protože kupříkladu Spojené státy se obchodní válkou „tak trochu střílí do vlastní nohy“, zaznělo z úst Lukáše Kovandy.

Kysilka dal svému předřečníkovi za pravdu. Pokud se podaří vyřešit brexit nebo minimálně zchladit obchodní válku mezi Ruskem a Čínou, světová ekonomika se snad zklidní.

Richard Hindls upíral zrak především k Číně. „Čína je významným hráčem v americké ekonomice. Kdyby ona pustila ty dluhopisy, co drží, tak by to významně změnilo pozici dolaru,“ uvedl Hindls. Připomněl také, že čínský prezident Si Ťin-pching navštívil Itálii a chystá se do Francie. „Čína chce jednat, Čína chce hrát,“ uvedl Hindls.

Moravec poté věnoval více pozornosti jednáním české vlády o rozpočtu a sporu o to, komu všemu navyšovat rodičovskou dovolenou. Hindls upozornil, že v politice se může rozhodnutí změnit ze dne na den, v ekonomice se to přece jen nestává. Pokud budou lidé mít důvěru v ekonomiku, mohli bychom podle Hindlse být ve větším klidu. A časté změny politických postojů nám prý bohužel klid nepřinesou.

Ministři by podle jeho názoru také měli říci, kde budou šetřit a kde případně udělají úpravy v oblasti povinných výdajů. Teprve tady se podle pana profesora ukáže, jak je vláda silná.

Kovanda se přiklonil na jeho stranu „Od roku 2014 pršelo štěstí těm vládám. Byla tady intervence ČNB, byla tady obnova vozového parku po krizi, byl tady příliv evropských peněz kvůli dočerpávání. A nyní se vlastně poprvé po těch letech musíme zabývat otázkou, kde uspořit,“ prohlásil s tím, že na hledání úspor mělo přijít už před lety. „Ten nejlepší čas jsme promeškali,“ dodal.

Když se znovu dostal ke slovu Kysilka, žádal politiky, aby se v časech nejistoty, jaké prožíváme, chovali odpovědně. Vyčetl jim, že kabinet vysál z trhu práce desítky tisíc schopných lidí, z nichž udělal úředníky. A oni teď chybí ve firmách. Kdyby se vláda raději věnovala digitalizaci státní správy, udělala by podle Kysilky podstatně lépe.

Kovanda zvedl ještě jedno téma. „Navíc se z úst ministryně práce a sociálních věcí Maláčové (ČSSD) dozvídáme, že vlastně nepotřebujeme důchodovou reformu. To si myslím, že je velmi nebezpečné,“ bil na poplach.

Nemluvě o tom, že nás velmi pravděpodobně čekají změny v automobilovém průmyslu, na němž je Česká republika takřka osudově závislá. A nakonec se nám prý může stát, že na konci dvacátých let tohoto století přestanou přitékat evropské dotace.

Hindls naproti tomu diváky uklidňoval, že na dojednání zcela nezbytné důchodové reformy máme ještě trochu času.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že dlužíme EU? Klaus st. se naštval: „Havlovi muži“ nebudou číst rádi

18:38 Že dlužíme EU? Klaus st. se naštval: „Havlovi muži“ nebudou číst rádi

Bývalý premiér a prezident Václav Klaus se ohradil vůči obsahu časopisu organizace Aspen Institute C…