To jsem ještě neviděl. Žádná žurnalistika, ale chování estébáka! Na objednávku. Uznávaní mediální experti se zhrozili nad výkonem moderátora ČT při rozhovoru s Haškem

5. 5. 2016 17:40

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Česká televize si kvůli středečním Událostem, komentářům zřejmě utrhla velikou ostudu. Moderátor Lukáš Dolanský si totiž do studia pozval hejtmana Michala Haška (ČSSD) kvůli jeho společné fotografii s ruskými motorkáři, ovšem namísto toho, aby se divák dozvěděl od hosta něco konkrétního, tak moderátor Haška neustále okřikoval a poučoval. „Byl to vyděračský, nátlakově, výslechově a policajtsky vedený rozhovor.“ „Nejhorší výkon televizní profese, jaký jsem za poslední tři, čtyři roky viděl.“ Takto moderátora pohřbili mediální experti, které ParlamentníListy.cz oslovily.

To jsem ještě neviděl. Žádná žurnalistika, ale chování estébáka! Na objednávku. Uznávaní mediální experti se zhrozili nad výkonem moderátora ČT při rozhovoru s Haškem
Foto: David Daniel
Popisek: Banda ruských motorkářů Noční vlci přijeli do Brna uctít padlé rudoarmějce
reklama

Zpravodajský tým, který připravuje Události, komentáře (UK) pro Českou televizi si ve středu chtěl zřejmě hodně zostra došlápnout na hejtmana Michala Haška. Proč? Hašek totiž v úterý vystavil na svém facebookovém profilu fotografii, kde se skupinou Nočních vlků, tedy ruských motorkářů, pózuje na brněnském hřbitově. Chtěl tam prý vzdát čest sovětským osvoboditelům Brna a jižní Moravy z jara 1945. Jenže Hašek si nestoupl jen tak vedle někoho - Noční vlci totiž podle médií šíří myšlenku ruského nacionalismu a přihlásili se i k okupaci ukrajinského poloostrova Krym.

Proč to hejtman udělal? To se snažil moderátorovi Lukáši Dolanskému ve studiu UK vysvětlit. Ovšem Dolanský jakoby jej vůbec poslouchat nechtěl.

„Noční vlky vyrábí především česká média. Já jsem nezkoumal, kolik těch motorkářů je ruských, kolik českých, nebo kolik je slovenských... Já jsem včera byl na centrálním hřbitově, abych se poklonil památce obětí padlých vojáků ze druhé světové války...,“ vysvětloval Hašek na začátku rozhovoru.

Do toho mu ale hned vpadl moderátor. „Já se omlouvám, ale tento moment nechci rozporovat, chci se ptát na tu samotnou fotografii....Nechte mne položit tu otázku...,“ zaútočil na Haška Dolanský. A začal jej vzápětí poučovat o tom, že Noční vlci jsou velmi problematičtí.

„Je to vaše volba, vedle koho se postavíte a s kým se budete fotografovat. Ale vy jste si vybral lidi, kteří jsou na sankčním seznamu Spojených států...,“ sdělil k tomu moderátor. Protože ho ale Hašek přerušoval slovy, že ti lidé do schengenského prostoru byli vpuštěni a prošli i legitimní kontrolou oproti imigrantům, moderátor ho několikrát za sebou jasně umlčel.

„Já tomu ale nerozumím, nerozumím té fotografii... Proč jste se postavil vedle hesla ´jsme ruští patrioti´? Neměl jste si to rozmyslet?“ zaútočil moderátor na Haška.

Ten pak marně vysvětloval, že se přijel do Brna poklonit památce padlých ve druhé světové válce a to ještě s ruským generálním konzulem v Brně a namítl na to, že se ze všeho dělá jen nějaké divadlo. „Nevím, kolik tam bylo ruských motorkářů a nevím, kdo všechno tam na té fotce byl. Ale byli tam i příslušníci klubu vojenské historie, takže tam včera vznikly dvě fotografie..,“ sděloval k tomu Hašek.

„Můžu vám k tomu odcitovat zdroje amerického ministerstva financí, že jejich vůdci jsou vůdci na sankčním seznamu Spojených států a do něj byl zařazen i klub, neboť se podílel na kriminálních aktivitách a zastrašování oponentů,“ odvětil na to Dolanský.

„Ale vy jste Česká televize, vy nejste tiskový orgán americké vlády,“ vmísil se se svým názorem hejtman. Zdá se mu, že je lynčován českými médii. Jiní lidé se prý zase fotí s tuneláři devadesátých let minulého století. „Tohle mi přijde jako náznak mediálního lynče, a to úplně zbytečného lynče,“ uzavřel Hašek své vystoupení, během kterého moderátor i hejtman zvedali několikrát za sebou hlas a také se hádali o tom, kdo z nich právě lže.

Chybí tady dekorum

„Hašek má pravdu v tom, že jde tady o lynč. Vždyť u nás zemřelo přes 170 tisíc ruských vojáků v průměrném věku devatenácti let. Vždyť tu byla jatka a naše země je prolitá krví, tak proboha, co ti redaktoři České televize blbnou? Když tady někdo oslavuje vítězství s Rusy, že zbavili Evropu Hitlera, tak proč se snaží takto překrucovat historii?" rozčílil se hned druhý den nad konáním moderátora mediální expert Jiří Mikeš, který je bývalým prezidentem Rady pro reklamu a dlouholetým ředitelem Asociace komunikačních agentur.

„Tento rozhovor je jen doklad toho, jak je určitá část redaktorů v České televizi zaměřená a jak smýšlí. Je ale jasné, že velká část smýšlí pravicověji, než by asi měla. Měli by si zachovávat určité dekorum, protože Česká televize jako veřejnoprávní médium patří všem divákům, kteří jsou jak levicově, tak pravicově smýšlející. Proto by měl zvláště moderátor takové relace nechat na posluchačích nebo na televizních divácích ať rozsoudí, kdo má pravdu a kdo ne. Ale aby si tam dělali svou politiku, tak to mi přijde nemístné," zkritizoval Mikeš Dolanského.

A zasmál se zejména konkrétní pasáži rozhovoru, kde Dolanský neustále útočil na Haška slovy, že nerozumí „té fotografii". „To jsou takové nesmyslnosti! O co jde? Ta antiputinovská nálada v České televizi je zřejmá....Jestli tam jdou, aby uctili památku svých otců nebo dědů, kteří zemřeli ve druhé světové válce a byli jich miliony, tak proč by nemohl dostat pozvání od ruského konzula a proč by tam neměl jít? Kdyby dostal pozvání od plzeňského hejtmana a amerického konzula, tak by tam určitě šel také," zmínil na to pro ParlamentníListy.cz expert.

„To není poprvé, kdy je takto umanutě v Událostech, komentářích vedený rozhovor. Jednou jsem viděl, jak tam byl senátor Veleba, a redaktor mu nedal ani tu vodu....to jsou hrozný věci někdy tam!" zamyslel se Mikeš. Podle něj by moderátoři veřejnoprávních médií ale měli být nad věcí. „A zvláště Dolanský! To totiž není žádný hlupák, je vyškolený v Anglii a měl by se podle toho chovat," uzavřel Jiří Mikeš s tím, že by si asi tým Událostí, komentářů měl na koberec pozvat sám generální ředitel a říci velmi důrazně, že zvláště moderátoři musí být nad věcí a že nemají věci komentovat svými názory a chovat se jako protistrana.

Umanutý moderátor?

„Já si myslím, že to byl nejhorší výkon televizní profese, který jsem za poslední tři, čtyři roky viděl," reagoval na Dolanského „televizní výslech" vysokoškolský učitel, publicista a mediální odborník Petr Žantovský.

„To, co provozoval pan Dolanský, se nedá nazvat žurnalistikou, to byl výsledek, který byl srovnatelný s neúrovní chování estébáků a jiných policistů diktaturních režimů. Nepoužívám rád expresivní výrazy, ale tohle si nic jiného nezaslouží. Způsob, jakým se on choval k panu Haškovi - naprosto nevěcně, emocionálně, vyděračsky, nátlakově, výslechově, policajtsky – tak to jsem vskutku dlouho neviděl a myslím si, že pan Dolanský vytvořil v tomto směru rekord," udeřil Žantovský.

„Samozřejmě, že působil jako umanutý," přitakal pak na dotaz ParlamentníchListů.cz.

„Je to objednávka, neboť pan hejtman Hašek je vnímám jako Zemanův muž, takže to je v tomto případě běžná taktika, kterou tady kolem těchto lidí Česká televize dělá. Kdybych to ale vzal doslova, tak diváka vůbec nezajímá, čemu pan moderátor Dolanský nerozumí, diváka zajímají faktické věci. Navíc - jedné fotografii s motorkáři věnoval pan Dolanský 17 minut a vzápětí pak tématu, které je ale pro společnost objektivně důležitější – což jsou ony kvóty na imigranty od EU, kde hovořil s ministrem zahraničí Zaorálkem a dalšími lidmi - tak to mělo 14 minut. A v čem je podle Dolanského důležitost takové informace o fotografii? Jde mu o to nakopnout Zemana přes Haška do kotníku, anebo mu jde o to poskytnout divákovi relevantní informaci?" ironizoval pak Žantovský celé středeční vydání Událostí, komentářů.

Tlačí je do předem hotové šablony...

„Musím přiznat, že někdy mají redaktoři České televize tendenci svoje respondenty tlačit do předem hotové šablony. Jakoby měli předem své hosty oznámkované a odsouzené a nedají jim šanci říci k tématu svoje. Takový pocit z toho někdy mám," přidal pak své roztrpčení ještě další z expertů přes média - Jan Jirák.

Přesto ale tak trochu zkritizoval i Haška. „Já si myslím, že politik na úrovni Haška by měl takovou situaci ustát a nerozčílit se. To nemá být, ale na druhou stranu to lidsky chápu, protože když je člověk tlačen do toho, aby o sobě řekl něco, co moderátor chce zrovna slyšet a přitom nemá šanci říci to svoje, tak pak je z toho obrovský pocit bezmoci a to není dobře. A to tlačení, tedy aby host relace řekl to, co chce slyšet moderátor, tak to si myslím, že se v těch rozhovorech České televize objevuje stále častěji. A to není dobře," poznamenal Jirák, který učí na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK.

Zamyslel se i nad tím, zda není tento moment zapříčiněn kupříkladu tím, že by snad byli editoři vydání UK velmi mladí a tudíž nezkušení.

„Podle mne v tomto není jádro pudla. Editoři v ČT nejsou zase až tak mladí, ale možná, že tam hraje určitou roli pocit nadřazenosti a pocit, že tomu světu rozumím víc a můžu ho ovládat. Takže určitá nálada nebo ideologie určité nadřazenosti tam asi bude přítomna," uzavřel Jirák.

Pozor Hašku! Oni obnovují slávu Stalina!

Novinář a mediální bart Karel Hvížďala ovšem celou věc vidí trochu jinak.

„Nebylo by na tom jistě nic špatného jít se poklonit padlým vojákům, kteří se podíleli na osvobození naší vlasti. Ti si úctu jistě zaslouží. Problém je však v tom, s kým se k památníku pan hejtman Hašek dostavil. Mezi motorkáři, s nimiž se vyfotil, totiž byli příslušníci ruského klubu Noční vlci, o kterých sami ruští liberální novináři hovoří jako o gangu radikálních nacionalistů a násilníků, kteří vyznávají agresivní formy pravoslavné víry,“ řekl ParlamentnímListům.cz Hvížďala a připomněl, že v roce 2013 proběhla mezi Nočními vlky a další podobným motorkářským gangem Tři cesty přestřelka, která měla za následek několik mrtvých. Hvížďala posléze ParlamentníListy.cz odkázal na článek k tomuto tématu, který prý zrovna zveřejnil na svém blogu. V něm se pak píše:

„Klub po americkém vzoru založil Alexander Sergejevič Zaldostanov a učinil z něj politickou organizaci, která obnovuje slávu J.V. Stalina a podporuje Vladimíra Putina. Na své akce od něj dostává stovky milionů rublů ročně a jeho členové pomáhali zeleným mužíkům při obsazování Krymu. Zaldostanov založil v Rusku Antimajdan, propaguje heslo Smrt homosexuálům a je kvůli svým postojům na sankčním seznamu USA a nesmí do Evropské unie. Údajně má tento klub, jehož členy mohou být jen muži, asi 5000 členů a je mezi nimi i hlava Čečenska Ramzan Kadyrov, který je obviňován z mnoha zločinů a porušování lidských práv,“ napsal Hvížďala k tomu, proč by si měl Hašek dávat pozor, vedle koho se nechává zvěčnit.

Navíc je podle něj hejtman již protřelý politik a tak by určitě měl umět od sebe rozlišovat i několik druhů „dobra“ a také to, s kým se podobné piety, jako proběhla v úterý na brněnském hřbitově, zúčastní. „To platí i tehdy, když akce má úctyhodné pojmenování," dodal pro ParlamentníListy.cz Karel Hvížďala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…