To jsou blbé otázky. To nepochopíte, řekl novinářům senátor Čuba. A později prý začal kreslit obrázky skleníků a vykládat třeba o krmivu pro krávy

15.06.2015 10:41

Někdejší šéf proslulého JZD Slušovice, v současné době poradce prezidenta Zemana, senátor za SPO a zastupitel Zlínského kraje František Čuba byl pro redaktory časopisu Týden, kteří s osmasedmdesátiletým politikem vedli obsáhlý rozhovor, skutečně nevšední zážitek. „Těžko to pochopíte,“ varují čtenáře.

To jsou blbé otázky. To nepochopíte, řekl novinářům senátor Čuba. A později prý začal kreslit obrázky skleníků a vykládat třeba o krmivu pro krávy
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Čuba
reklama

„Upřímně řečeno, celkově nevypadá senátor moc dobře. Popravdě – chvílemi jsme měli o starého pána až strach. Jako by občas ani nevnímal naši přítomnost, jako by se skrze nás díval do jiné dimenze,“ upozornili hned na začátku novináři čtenáře.

V úvodu rozhovoru se Čuba vymezil proti kritice stran působení v Senátu, která na jeho hlavu zaznívá i z vlastních řad. Jeho kritici poukazují zejména na to, že Čuba v horní komoře parlamentu dosud ani jednou nepromluvil, pouze formálně připojil svůj podpis pod omezení koncesionářských poplatků pro ČT.

Senátor novináře zpražil, že, stejně jako jeden z jeho kritiků František Macháček, předseda SPO na Zlínsku, nemohou vědět, co se děje a jak se pracuje v Senátu. Čuba považuje svoji činnost za dostatečnou. V Senátu prý se svým týmem věnuje značné úsilí rozvoji zemědělství.

Novináři následně naznačili, že by Čuba mohl být „prostě už jen unavený hrdina socialistické práce“, neboť dle svých slov od roku 1963 neměl dovolenou. „To je věc, kterou vy dva těžko pochopíte. Všichni, kteří dosahují vynikajících výsledků, musejí pro svůj podnik žít,“ reagoval Čuba, který na otázku, co ho drží v kondici, odvětil „to jsou blbé otázky k ničemu“.

„My jsme to čekali. Nevím, proč bych měl mít radost. Byla to jedna z akcí, které jsme realizovali, a vyšlo to, jak jsme předpokládali, to je celé. Přidávat k tomu radost považuji za nesmysl,“ vyjádřil se na jiném místě ke svému zvolení senátorem za Zlínský kraj.

Jednou zemědělec, navždy zemědělec

„Napětí je zjevné, Čuba se ani v náznaku neuvolní. Dává jasně najevo, jak námi novináři pohrdá. Bez zvýšení hlasu, za konstantní povýšené arogance, bez mimiky. I po těch letech je z něho cítit jakási porevoluční zapšklost. Vlastně nikdo z nás včetně Čuby samotného nechápe, že k rozhovoru jeho asistent svolil,“ vstupují do textu rozhovoru novináři svými poznámkami, psanými kurzívou.

Maličká jiskřička v oku Františka Čuby se dle novinářů zažehne až v okamžiku, kdy se přejde na zemědělství. „Například tady sklidíme obilí, to obilí se zaveze do skladu, ze skladu do míchárny krmiv do kravína, kde to ty krávy sežerou. Celý systém je špatně,“ vysvětloval někdejší předseda JZD Slušovice a doprovázel to kresbami různých schémat a některých druhů plodin.

Za vzor má pořád Slušovice. Zmiňuje se kupříkladu o „nejlepších jogurtech na světě“, které ve Slušovicích vyráběli a které podle něho zlikvidovala firma Yoplait. Následně přeskočí, kdy při reminiscenci na socialistické „hypermarkety“ hovoří o slušovické prodejně Kvatro. „Tam byly normálně k mání tuzexové výrobky!“ zasnil se Čuba.

Svoje dlouholeté zkušenosti z oblasti zemědělství hodlá Čuba zúročit. Jako prezident společnosti Taneco chce vybudovat zařízení, kde se ve speciálních sklenících budou pěstovat rajčata, saláty a v nádržích chovat ryby. První takové zařízení má být otevřeno v Krnově. Následovat by měly další, což dle Čuby výrazně zlevní cenu zeleniny a zajistí zhruba 1500 lidem pracovní místo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…