To jsou čísla: ODS je prý půl procenta od totální propasti. Okamura v bezpečí

16.10.2013 10:31

Nejnovější volební prognóza agentury Médea Research by měla způsobit poplach v ODS. Donedávna nejsilnější vládní strana překonala další historický mezník a balancuje na samotné hraně vstupu do sněmovny. Půl procenta, o které hranici překročila, se blíží statistické chybě. Radost ale nejspíš nebudou mít ani v ĆSSD. Strana by v preferované variantě spolupráce s KSČM nedala dohromady sněmovní většinu.

To jsou čísla: ODS je prý půl procenta od totální propasti. Okamura v bezpečí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna
reklama

ČSSD sice nadále vládne žebříčku stran, získala by však pouhých 22,2 procenta. Na druhém místě se etabluje hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, které by získalo 16,9 procenta. Třetí KSČM by volilo 11,8 procent lidí a za ní se umístila TOP 09 s 9,6 procenty.

Na páté místo by se dostalo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, který by si připsal 8,2 procenta hlasů. Až za ním by skončili lidovci, volilo by je 6,2 procenta. Až na sedmém místě by pak skončila ODS.

Dlouhodobý lídr pravice balancuje na samé hraně vstupu do sněmovny se ziskem 5,5 procenta, pouhých půl procenta nad hranicí, která by straně úplně zavřela přístup do Poslanecké sněmovny. Statistická chyba, ukazující možnou odchylku průzkumu od reality, je přitom stanovována na jedno až dvě procenta. V nejhorší variantě by tedy ODS mohla úplně vypadnout ze sněmovny.

Radost z průzkumu však nejspíš nebude mít ani ČSSD. Její plán sestavit menšinovou vládu s podporou KSČM momentálně troskotá na tom, že by obě strany dohromady vůbec nezískaly sněmovní většinu. Součet jejich percentuálních zisků by pouze těsně překročil většinu.

Až pod hranicí pěti procent se pak umístila Strana práv občanů - zemanovci. „Hradní“ strana, které dříve průzkumy věštily pohodlný vstup do sněmovny, by nyní získala pouhých 3,7 procenta. Až za nimi by skončily další strany. Průzkum pro server Týden.cz byl prováděn mezi tisícovkou respondentů v druhém říjnovém týdnu.        

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…