To jsou věci: Premiéra se zastal sám Kalousek. To když Grebeníček obvinil Sobotku ze zbabělého zapírání v kauze OKD

08.10.2015 14:05

Ze zbabělého zapírání v kauze privatizace OKD obvinil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) poslanec KSČM Miroslav Grebeníček. Reagoval tak na pokračující obhajobu předsedy vlády, podle níž jako ministr financí v době dokončení privatizace OKD nepochybil. Premiéra se zastal další exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který Grebeníčkovu konstrukci Sobotkových provinění označil za nesmyslné.

To jsou věci: Premiéra se zastal sám Kalousek. To když Grebeníček obvinil Sobotku ze zbabělého zapírání v kauze OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček
reklama

„Premiér Sobotka má znovu šanci zachovat se jako chlap a přiznat, co až dosud z nějakého důvodu zarytě popírá. Má možnost chlapsky přiznat to, co i v odpovědi na mou písemnou interpelaci zbaběle zamlčuje a zapírá. Tedy to, že privatizace OKD a bytového fondu uvedeného podniku byla nedovolenou veřejnou podporou a mnohamiliardovým darem partě Karbon Invest a svéráznému podnikateli Zdeňku Bakalovi,“ prohlásil Grebeníček.

Sobotka v odpovědi mimo jiné uvedl, že jako ministr financí v roce 2004 při dokončení privatizace státního podílu v OKD odpovídal za dodržení příslušných zákonných pravidel, „a ta porušena nebyla“. Privatizací OKD se zabývala i Evropská komise, podle níž stát nepochybil a nedopustil se veřejné podpory, zdůraznil Sobotka. Zbytkový podíl OKD byl nakonec prodán většinovému vlastníkovi OKD – společnosti Karbon Invest – za 4,1 miliardy korun. Sobotka tuto částku opakovaně označil za tržní cenu. Karbon Invest následně prodal OKD investiční skupině RPG Industries, kterou vedl Bakala, a to podle různých zdrojů za devět až 12 miliard korun.

Podle Grebeníčka stát přišel privatizací o „desítky miliard“ korun. Do privatizace nebyly podle poslance zahrnuty některé nemovitosti OKD a podhodnocena cena 44 000 bytů, jejichž nájemníci prý byli podvedeni. Podveden mohl být podle Grebeníčka i stát a případně i Sobotka. „Tohle je hodně vymyšlená kauza,“ komentoval to Kalousek.

Případ začne v pátek projednávat soud. Podle obžaloby při privatizaci vznikla státu škoda přes 5,7 miliardy korun. Důvodem měla být podhodnocená cena státního podílu v OKD, stanovená znalcem Rudolfem Douchou na dvě miliardy korun. „Chtít vinit ministra financí za to, že někde v hlubinách jeho úřadu někdo manipuloval znaleckým posudkem, to už je velmi odvážná konstrukce a podle mě naprosto nesmyslná,“ dodal ke Grebeníčkově slovům Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…