Současnému šéfovi OSN Pan Ki-munovi z Jižní Koreje vyprší mandát na silvestra letošního roku, a tak je již pár měsíců v plném proudu výběr jeho nástupce. Příštího generálního tajemníka této významné světové organizace vybere patnáctičlenná Rada bezpečnosti, v níž figurují těžké světové velmocenské kalibry, jako je Čína, Rusko či USA, které mají při výběru právo veta. Kandidáta posléze musí prostou většinou potvrdit plénum OSN. Prozatím proběhla tři kola volby, jméno nového šéfa OSN by mělo být známo nejpozději v říjnu.
Slovenský ministr zahraničí a kariérní diplomat Miroslav Lajčák v prvních dvou kolech hlasování o budoucím generálním tajemníkovi OSN příliš úspěšný nebyl. Ve druhém kole mu byly uděleny pouze dva kladné hlasy. Ve třetím kole však Lajčák výrazně zabodoval, když skončil druhý za bývalým portugalským premiérem a někdejším vysokým komisařem OSN pro uprchlíky António Guterresem, který vyhrál i první dvě kola hlasování.
Úspěch slovenského diplomata dle Euractivu znovu rozproudil diskuzi o tom, že by se příštím generálním tajemníkem měl stát zástupce „východoevropské skupiny“, kam patří kromě zemí bývalého Sovětského svazu také státy střední a východní Evropy. Právě ona je totiž dle Euractivu jediná, která svého představitele v čele OSN ještě neměla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš