To jsou zmatky. Kníže popisuje, jak to vlastně bylo s vydaným Rusem

30.05.2013 10:22

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v rozhovoru pro server Lidovky.cz popsal, jak to vlastně bylo s vydáním ruského podnikatele Alexeje Torubarova, které předcházelo akci na pražském letišti, kde se několik českých ministrů snažilo zabránit jeho odletu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) prý nic nevěděl.

To jsou zmatky. Kníže popisuje, jak to vlastně bylo s vydaným Rusem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidentský úřad Karel Schwarzenberg
reklama

Sám Schwarzenberg nejdříve oznámil právníkovi vydaného podnikatele Torubarova, že jeho klient nebude vydán. "To je pravda. Byla to bohužel mylná informace, která se ke mně dostala. Seznámil mě s ní ministr spravedlnosti. On tuto informaci dostal od svých lidí," omlouvá chybu ministr.

Informaci o tom, že Torubarov bude vydán, dostal prý kníže s hodinovým zpožděním. Ani ministr Blažek o vydání údajně nevěděl, věřil tomu, že byznysmen vydán nebude, a tomu odpovídajíc prý také na zprávu reagoval. "On byl potom zděšený a snažil se dělat všechno možné, jako ostatně všichni, aby to zastavil," tvrdí Schwarzenberg.

Je to tragédie

Sám ministr zahraničí byl informací o Torubarově vydání velice zasažen. "Vydáme někoho do Ruska a přitom existují důvodné pochybnosti o jeho dalším osudu.To je tragédie," řekl Lidovkám.cz.

Pokud dostane nějaké informace, hodlá se Schwarzenberg v případu ruského podnikatele ještě angažovat. Vzhledem k informaci, že Torubarov je pravděpodobně již tři týdny ve vězení ve Volgogradu a jeho právník se s ním dosud nemohl spojit, ministr zahraničí uvádí, že se dost možná ukáže, že je Volgograd stále ještě Stalingrad.

Závěrem rozhovoru Schwarzenberg uvedl, že Ministerstvo zahraničních věcí nebylo z ruské strany kontaktováno, aby vysvětlilo incident na letišti, kdy se zejména ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) snažil odletu ruského letounu s Torubarovem na palubě zabránit ze všech sil. Před letadlo nechal dokonce přistavit cisternu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…