To jste se po...? Vystoupit z EU! Jako lavina se šíří zpráva, že o uprchlících chce Brusel rozhodovat sám

06.04.2016 11:10

Britský deník The Guardian má k dispozici návrh ke změnám dublinského systému, který dnes hodlá zveřejnit Evropská komise. Počítá se v něm s variantou, že by o azylovém procesu v jednotlivých zemích rozhodoval pouze Brusel.

To jste se po...? Vystoupit z EU! Jako lavina se šíří zpráva, že o uprchlících chce Brusel rozhodovat sám
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Fakticky by tak členské státy EU přišly o další ze svých národních pravomocí. Návrh EK se však zatím nesetkává s přílišným pochopením. Postupně na něj reagují na sociálních sítích tuzemští komentátoři a publicisté. Servítky si s návrhem nebere například analytik a bývalý člen Rady Českého rozhlasu Štěpán Kotrba. „NEEE! To se Bruselovice posraly? To jako státy přestanou existovat? Takže prosím, drazí páni poslanci, zjistěte, jak se z toho spolku dá vystoupit. Tohle je už moc,“ napsal dnes dopoledne Kotrba na svém facebookovém profilu.

Již včera na první uniklé informace z chystaného dokumentu EK reagoval publicista Martin Schmarcz, který návrh EK považuje za „šílený“. Na svém facebooku uvádí dva zásadní důvody, proč něco takového nemá naději na úspěch. „Za prvé, už dnes musejí členské státy EU dodržovat jednotné azylové právo, které jde mimochodem vysoko nad rámec Ženevských konvencí – maximálně je rozdíl v tom, že třeba ČR je daleko důslednější v plnění kritérií a nedává azyl tak snadno jako jiní,“ popisuje Schmarcz.

„Za druhé, a to hlavně – po udělení azylu v kterékoli zemi má azylant právo jít, kam se mu zlíbí, do kterékoli jiné země EU, a všude bude mít stejná práva srovnatelná s občanskými – takže prostě půjde do Německa či do Švédska, ať už ho Brusel přidělí třeba k nám, nebo do Maďarska,“ argumentuje známý český publicista. Se svojí troškou do mlýna přispěl také výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský, který zdaleka není tak kritický a pouze konstatuje, že by členské státy v případě schválení návrhu EK „ztratily kontrolu nad tím, kolik a jací lidé přicházejí na jejich území“.

Přesto ani Hokovský nepovažuje tuto variantu za ideální. „Hlavní úskalí spočívá v tom, že nikdo nedokáže garantovat, kolik žadatelů o azyl se tímto způsobem bude přerozdělovat. Dokud EU nezajistí smlouvy se sousedními zeměmi, které budou připraveny přebírat všechny nelegální migranty a uprchlíky, pro které EU není první bezpečnou zemí, ani plně funkční evropská pobřežní a pohraniční stráž nepomůže držet počet přicházejících migrantů pod kontrolou,“ uvádí Hokovský s tím, že by novým mechanismem mohlo být přerozdělováno přes milion uprchlíků ročně. „Jen v samotné ČR by to bylo asi 30 000 osob.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…