To máme uprchlíky topit? Kalouskův europoslanec Niedermayer dál důrazně hájí kvóty

20.05.2016 17:55

Zdá se, že systém kvót nefunguje, ať už je povinný nebo dobrovolný. Luděk Niedermayer zvolený do europarlamentu za TOP 09 k tomu ovšem poznamenává, že je poměrně snadné dělat vše pro to, aby systém kvót nefungoval a pak hlásit světu, že nefunguje. Měli bychom si prý uvědomit, že EU stojí na solidaritě. Pokud se principu solidarity vzepřeme, zaplatíme vysokou cenu.

To máme uprchlíky topit? Kalouskův europoslanec Niedermayer dál důrazně hájí kvóty
Foto: hns
Popisek: Luděk Niedermayer v půlnočním rozhovoru

Europoslanec zvolený za TOP 09 Luděk Niedermayer kritizoval ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu postoj ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který jede do srdce EU s mandátem dál odmítat kvóty. „Doufám, že pan ministr jede na jednání s poněkud širším mandátem. Zároveň si musíme být vědomi, že se na krizi nemůžeme dívat jen optikou středoevropských států,“ zdůraznil host. Jinak řečeno, měli bychom pomoci přetíženému Řecku a Itálii, a to i s těmi azylanty, který nezískají status uprchlíka.

Pod efektivitou hotspotů si některé země slibují, že od tohoto problému budou izolovány. A to samozřejmě není pravda. Řecko a Itálii na tuto nespravedlnost zareagovaly tím, že svou práci nedělají úplně dobře a pouští ty lidi dál do Evropy. Nesmíme také zapomínat, že ostraha námořní hranice je úplně jiná než ostraha hranice pevninské.

„Před Evropany dnes stojí absurdní otázka, co s uprchlíky na moři. Buď je necháme utopit, nebo je vytáhneme na palubu a pak je musíme vzít na pevninu,“ apeloval na posluchače Niedermayer. Doufá totiž, že představa topících se lidí za dohledu lodí EU se jeví lidem nepřijatelná.

Systém kvót se europoslanci zdá do té míry nosný, že by mohl rovnoměrněji, spravedlivěji rozložit následky uprchlické krize na všechny země. Tak či tak ale platí, že bude záležet na ministrech vnitra, na jakých parametrech kvót se dohodnou. „Podle mého názoru by našim cílem mělo být vyjednat takový kompromis, který pro nás bude přijatelný. Ale potom bychom ho neměli jen útrpně přijímat, ale vysvětlit také lidem, proč jsme tento systém přijali,“ prohlásil Niedermayer.

Řada zemí nás vůbec nechápe

Za velký problém považuje vyjednávací stanovisko současné vlády, která jen vše odmítá. Pokud už se vůbec podaří vytvořit jakousi blokační menšinu, řada zemí to vůbec nepochopí a Českou republiku to poškodí, protože to jde proti duchu solidarity, na kterém EU stojí. „Pokud k tomu dojde, tak za to zaplatíme vysokou cenu,“ varoval Niedermayer.

Jednotlivé státy podle europoslance nezvládnou krizi vyřešit,  musí si navzájem pomoci. „A bylo by ideální, kdyby se na přerozdělení nákladů krize podílely dobrovolně. Nemusí to být jen o tom, která země příjme kolik migrantů, může tam být i ta možnost finanční pomoci, se kterou Evropská komise také přišla,“ připomněl. Další možnost je, že některá země může poslat víc policistů nebo úředníků, aby vyřešili administrativní práci – není však možné, aby všechny státy přistoupily k tomuto náhradnímu plnění. To bychom byli tam, kde jsme dnes.

„Celá řada zemí dělá něco pro to, aby to nefungovalo. A pak říkají, že systém kvót nefunguje. Ale to není úplně fér,“ myslí si Niedermayer.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …