To nebyla moč, to byl čaj. Debata, která se Moravcovi v závěru totálně vymkla

8. 1. 2017 13:34

V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize proti sobě zasedli současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a někdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Možná proto, aby debatu trochu oživil, držel Moravec oba hosty poněkud v chladu. Výměna názorů byla i tak dost žhavá. Hosté svorně zkritizovali odcházející americkou administrativu Baracka Obamy. Vondra nakonec prozradil, zda se v České televizi pije moč.

To nebyla moč, to byl čaj. Debata, která se Moravcovi v závěru totálně vymkla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

V úvodu pořadu řešili Vondra se Zaorálkem otázku, zda je třeba bát se ruských hackerů, kteří podle amerických bezpečnostních složek podkopávají demokracii.

„Já spíš jsem znepokojen z toho způsobu předávání moci v USA. Mně připadá, že někdo na východě, kdo nemá rád USA, musí tuto situaci sledovat docela s pobavením. Myslím to vystupování tajných služeb,“ začal Zaorálek. Tajné služby by měly pracovat především neveřejně a měly by skutečně hájit demokracii.

„Mně to připadá, že to je všechno špatně. Mně ta zpráva připadá, že to celé je útok na novou nastupující administrativu Donalda Trumpa. Víte, že on sám už před časem řekl, že chystá reformu tajných služeb,“ připomněl ministr.

Své k tématu řekl i exministr obrany. „Myslím, že to brzy skončí s nástupem nové administrativy. Ale já vůbec nepochybuji o tom, že Rusové podnikají kybernetické útoky. Je to mocnost, která tuto politiku prováděla a provádět bude,“ doplnil k tématu Vondra.

„Jejich ofenzivní zpravodajskou práci je třeba vzít velice vážně. Na druhé straně mi vadí takový ten americký pláč: Oni nám ovlivnili volby. To je nedůstojné první velmoci světa. Je v tom podle mého i frustrace z porážky Hillary Clintonové. Ale znovu říkám, myslím si, že to skončí s inaugurací nového prezidenta,“ pokračoval Vondra. Jak ruské, tak čínské bezpečnostní složky nepochybně jsou ofenzivní.

„Ale neměli bychom zapomínat na to, že Američané vlastně vymysleli internet, to byl přece vedlejší produkt výzkumu jaderné bomby. Takže i Američané by měli být ofenzivnější,“ konstatoval člen ODS. Za Baracka Obamy se Spojené státy stahovaly z mnoha regionů, a kdyby vyhrála Hillary Clintonová, tak by tento útlum v zahraniční oblasti pokračoval.

Trump je podle Vondry byznysmen, který bude ráznější, ale na mezinárodní scénu vnese realistický pohled. Trump provede obchody něco za něco. Naší povinností je starat se o to, abychom nestáli na té špatné straně obchodů. Aby to pro nás neskončilo nevýhodně. „A tady já se bojím,“ pronesl varovná slova. Kdybychom na našem území měli americký radar, tak by se Donald Trump více staral o to, co bude s Českou republikou. Takhle není jisté, co se stane.

„Tady já vám budu oponovat a řeknu, že Trump tu může mít ještě silnější kartu, než je radar, a to exmanželku,“ podotkl moderátor Moravec. První manželka Donalda Trumpa Ivana Trumpová, narozená ve Zlíně, by se skutečně mohla stát příští velvyslankyní USA v Praze. „Je absolutně neporovnatelné porovnávat exmanželku s radarovým zařízením,“ kontroval okamžitě Vondra.

Zaorálek se okamžitě hlásil o slovo, aby mohl myšlenku radaru rázně odmítnout. Podle jeho názoru bylo strašlivě naivní věřit, že nám pomůže, když si postavíme nějaký radar za Prahou. Odborníci se shodují v tom, že příští válka se povede jadernými zbraněmi, takže bychom potenciálního nepřítele lákali k vyslání jaderné rakety ku Praze.

Vondru však nepřesvědčil. Exministr obrany má za to, že tady Zaorálek zaujímá poraženecký postoj. Kdyby se stejně choval Západ po konci druhé světové války, tak by Stalin za chvíli ovládl celou Evropu, přes Německo až po Francii.   

Moderátor Moravec otevřel otázku ruského hackera, který v tuto chvíli sedí v české vazbě, protože je podezřelý ze spáchání ze zásadních útoků. Stojí za pozornost, že o jeho vydání požádaly jak Spojené státy, které měl ruský hacker údajně poškodit, tak Rusko. Zaorálek se sice nechtěl k případu příliš vyjadřovat, ale nepřímo přiznal, že oba státy na Česko tlačí. V tuto chvíli leží rozhodnutí na bedrech ministerstva spravedlnosti. Česká republika jak USA, tak Rusko požádala o doplnění obou žádostí, takže si vlastně vzala čas na rozmyšlenou.

Vondra konstatoval, že bude lepší počkat na nástup nové administrativy Donalda Trumpa. Teď podle Vondry nemá smysl to řešit.

Sýrie? Příklad amerického selhání, kroutil hlavou Vondra     

Ve druhé polovině diskuse se pánové bavili o situaci v Sýrii. Podle Vondry je to příklad toho, jak to Američané zkazili. Napřed totiž vyzývali asadovskou opozici k boji, do písku byla namalována červená čára použití chemických zbraní, jenže když chemické zbraně skutečně byly použity, Spojené státy neudělaly prakticky nic. „Já považuji za příznačné, že se mírová jednání přesunula ze švýcarské Ženevy do kazašské Astany,“ upozornil Vondra. To podle jeho názoru ukazuje na oslabení role Západu.

Zaorálek oponoval, že Rusko Američany k jednání v Astaně přizvalo. „Je samozřejmě otázka, nakolik to bylo míněno vážně,“ konstatoval ministr, ale nelze podle něj říct, že USA stojí úplně stranou. Člen vlády má obavy, že současné příměří v Sýrii dohodnuté Ruskem a Tureckem nemusí dlouho vydržet, protože vyplouvají na povrch třenice především mezi Ruskem a Íránem.

Šéf české diplomacie před kamerami také nikoli poprvé zdůrazňoval, jak důležitým spojencem pro nás Turecko je. „Turecko otevírá cestu na Balkán, tady my si neuvědomujeme, jak bychom mohli být zranitelní. Turecko je pro Evropu nesmírně důležitý partner,“ zdůrazňoval Zaorálek.

Turecko čelí útokům islámských radikálů a těmto těžkým zkouškám pravděpodobně bude vystavováno i dál. Turecký prezident Recep Erdogan si to podle Zaorálka uvědomuje a bude tomuto tlaku čelit. Při návštěvě Ankary mu prý ale Zaorálek také řekl, že by jako prezident neměl štěpit vlastní společnost, protože tím by radikálům pomohl.

Vondra uvítal, že funguje evropská dohoda s Tureckem o zadržování uprchlíků. Exministr obrany ovšem také vychválil Rakousko, které se podle jeho názoru probudilo podstatně dřív než Německo a zapojilo se do pomoci Makedonie.

„V případě Rakouska máte pravdu. Rakousko tady s námi bylo na jedné lodi,“ uznal Zaorálek. To však podle šéfa české diplomacie vůbec nevylučuje, že i Turecko vidí dohodu s EU jako klíčovou. Není to tak, že EU musí prosit zemi půlměsíce o pomoc klečíc přitom na kolenou.

To jsme nepili moč

Moravec oběma pánům poděkoval za diskusi, jenže Zaorálek ještě nehodlal skončit. „Já bych tady divákům rád řekl, že ta debata byla celkem živá také proto, že nás tady pan Moravec držel v podmraženém stavu,“ smál se Zaorálek. V Žižkovské věži bylo zřejmě dost chladno. „Ono je někdy lepší držet politiky v podmraženém stavu,“ přisadil si Moravec. Vondra uchopil prázdnou skleničku, ze které se před chvílí napil, a uzavřel debatu slovy „to nebyla moč, ale to byl čaj“, čímž všechny přítomné rozesmál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

19:53 Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

REPORTÁŽ Politici vždy zasahovali do médií, ale dnes je to ještě sofistikovanější. Záleží na autocen…