To není náhoda, že se kauza s Forejtem objevila právě teď. A server, který kompromitující materiál koupil... Dva znalci odklápějí pokličku této aféry

06.12.2016 17:15

Jindřich Forejt na Hradě končí. Vaz mu zlomil skandál s kompromitujícím videem. Okolo jeho zveřejnění serverem Hlídací pes však panují pochybnosti. "Jsou určité věci, které by se zveřejňovat neměly. Tohle si mohli odpustit," sdělil ParlamentnímListům.cz mediální expert Jiří Mikeš. Politolog Lukáš Jelínek míní, že objevení této kauzy v této době není náhodné. "Předpokládám, že vztahy mezi prezidentovými spolupracovníky překročily únosnou mez. Kdo je v tomto příběhu dobrým a kdo zlým si však netroufám odhadovat," uvedl.

To není náhoda, že se kauza s Forejtem objevila právě teď. A server, který kompromitující materiál koupil... Dva znalci odklápějí pokličku této aféry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jindřich Forejt s květinami
reklama

Dlouholetý hradní protokolář Jindřich Forejt, o kterém se uvažovalo i jako o možném velvyslanci ve Vatikánu, má velký problém. Server Hlídací pes zveřejnil skandalizující video, na němž Forejt masturbuje a šňupe bílou látku. Podle informací z mediálního světa obcházela dvojice mužů několik redakcí a za úplatu nabízela kompromitující videa. Na mnoha místech je odmítli, například v Českém rozhlase či server Echo 24 (který první přišel se zprávou, že Forejt ve funkci končí a od pátku má zapečetěnou kancelář). Kompro-překupníci uspěli až u Hlídacího psa. A pokud bylo jejich cílem zničit Forejta na Hradě, uspěli dvojnásobně. V úterý 6. prosince prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že Jindřich Forejt se z osobních a zdravotních důvodů vzdává místa ředitele Odboru protokolu kanceláře prezidenta republiky.

Již delší dobu se spekulovalo o tom, že v Zemanově hradním týmu není Jindřich Forejt příliš populární, zvláště údajně u kancléře Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého, prezidentova poradce. Protokoláři je přisuzováno několik pochybení z poslední doby, jako je pozdní přílet české delegace na pohřeb slovenského prezidenta, nejasnosti kolem telefonování s Jiřím Bradym a jeho vyznamenáváním k 28. říjnu. S tímto datem souvisí i další možný Forejtův kiks, kdy údajně mylně informoval prezidenta, že na recepci na Hradě není přítomen americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Kdo kompromitující materiály pořizuje a šíří, má stanout před soudem

Podle mediálního experta Jiřího Mikeše svědčí zveřejnění kompro-videa o úrovni daného média. "Jsou určité věci, které by se zveřejňovat neměly. Tohle si mohli odpustit," uvedl pro ParlamentníListy.cz. "Média jsou stále pokleslejší a bulvarizují se. Chtělo by to nějaký novinářský etický kodex. Jako ho máme v reklamě, v němž jsme vycházeli z anglické verze," uvedl bývalý prezident Rady pro reklamu. Naopak pochválil redakce, které nahrávku odmítly. "Je třeba více etiky a samoregulace. Nejsem pro nějaké zákony. Podívejme se na etické kodexy v zemích s nejdelší demokratickou tradicí. A podle toho se chovejme," nabádá.Účelové šíření kompromitujícího videa je nepřijatelné i podle šéfredaktora Svobodného fóra Pavla Šafra. "Je dobře, že jej zatím žádné médium nezveřejnilo. Hlídací pes se plete, když na tomto případu zdůrazňuje především to, že je pan Forejt bezpečnostním rizikem. Tím je především ten, kdo takové "kompro" předal Hlídacímu psu," uvedl na svém serveru s tím, že ten, kdo pořizuje a šíří kompromitující sexuální materiály,  by měl stanout před soudem. "Pro společnost je stokrát nebezpečnější slídění, udávání a šíření kompromitujících materiálů, než to, že někdo šňupe kokain. Tím ani trochu nehájím drogy. Jen píši, co je nebezpečnější pro českou společnost," dodal.Pro politologa Lukáše Jelínka je větším bezpečnostním rizikem neexistující bezpečnostní prověrka kancléře Vratislava Mynáře, než události kolem Jindřicha Forejta. "Nechci podceňovat význam šéfa hradního protokolu. Co se teď odehrává, je možná - více než nějaké osobní problémy pana Forejta - vyústěním poměrů či mezilidských vztahů na Pražském hradě. Dění okolo Jindřicha Forejta je dle mého méně důležité, než to, jak funguje a jak je uspořádána hradní kancelář," uvedl pro ParlamentníListy.cz. "Někdo chtěl patrně zneužít slabostí pana Forejta. Nemyslím ale, že to, co se kolem něj začíná objevovat, je jenom náhoda. Zapadá to do mocenských hrátek, které se ale velmi těžko odhalují," domnívá se. "Předpokládám, že vztahy mezi prezidentovými spolupracovníky překročily únosnou mez. Kdo je v tomto příběhu dobrým a kdo zlým si netroufám odhadovat. Jediné, co tuším, je, že personální politika prezidenta je rok od roku horší. Je to vidět i při srovnání jeho nejbližších spolupracovníků, jak procházejí postupně jeho životem," upozornil. Podle něj si Miloš Zeman své nejbližší spolupracovníky vybírá podle oddanosti, loajality a nezkoumá jejich kvalifikační předpoklady, vzdělání a charaktery. "Potom může docházet k selháním či střetům. Nemluvě o tom, když začne za zády Miloše Zemana docházet k přetahované nejen fyzických osob, ale i různých vlivových, zájmových nebo byznysových skupin. To už je potom hotová tragédie," uvádí Lukáš Jelínek.

Lidem a věcem bez chyb se nevěří

Jiří Mikeš se domnívá, že redakce si měla nejdříve zjistit, co jsou zač lidé, kteří materiály nabízejí, a co tím sledují. "Měli zjistit, odkud vítr vane, a ne to hned zveřejňovat," myslí si. Souhlasí s tím, že prezident Miloš Zeman nemá příliš šťastnou ruku při výběru svých spolupracovníků. "O panu prezidentovi se ví, že se obklopuje lidmi, kteří sice možná vyhovují jemu, ale nemusí to být vždy ta nejlepší volba," konstatuje pro ParlamentníListy.cz.

Z listopadového šetření společnosti CVVM vyplývá, že prezidentovi v tomto měsíci důvěřovalo 48 procent lidí, což je nejméně od října loňského roku. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka jde "o tradiční výkyv po tradičním antizemanovském podzimu". Čísla zveřejněná agenturou CVVM mu dávají za pravdu. V listopadu 2014 propadla prezidentova důvěra ještě níže - na 39 procent (o rok dříve to bylo 39 procent), aby pak v dalších měsících zase stoupala nahoru. Podobný průběh očekává i Jiří Mikeš a nic na tom dle jeho názoru nemění ani Forejtův skandál. "Při práci s veřejností platí pravidlo, že lidem a věcem bez chyb se nevěří. Prezident teď bude muset udělat nějaké pozitivní kroky, ale tohle mu vůbec na preferencích škodit nebude. Vadilo by, kdyby lidé viděli, že se obohacuje, nebo že dělá špinavou politiku. Což se se o něm říci nedá. Proto nemá schopného konkurenta," domnívá se Jiří Mikeš.

K prezidentově popularitě se vyjádřil i Lukáš Jelínek. "Odvíjí se od stabilních událostí politického roku. Většinou jde dolů po oslavách 28. října a 17. listopadu a stoupá poté, kdy prezident přednese vánoční poselství," povšiml si. Současná aféra může dle jeho názoru částečně narušit popularitu prezidenta Zemana, protože Jindřich Forejt byl jeden z jeho nejbližších spolupracovníků. "I to váhání Pražského hradu, jak reagovat na tuto událost, tomu trochu nasvědčuje. Včetně nápadu, že by se měl jako hradní protokolista vrátit pan Sklenář, který má lidsky solidní pověst. Což svědčí o tom, že se na Hradě snaží co nejvíc minimalizovat škody kolem aféry pana Forejta," uzavírá politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…