To nesedí... Šmucler rozebral uniklá data. Nic pěkného pro Babiše

21. 10. 2020 19:51

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se na svém Twitteru pozastavuje nad aktuálně schválenými opatřeními kvůli koronaviru. Důvod? Odkazuje se na data, která unikla, a zveřejnil je mimo jiné server Novinky.cz – o tom, kde se lidé nejvíce nakazí.

To nesedí... Šmucler rozebral uniklá data. Nic pěkného pro Babiše
Foto: Repro Interview ČT24
Popisek: Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler
reklama

V souvislosti s koronavirovou epidemií dochází v Česku k dalším omezením. Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů totiž podle vlády zatím nefungují. Premiér Andrej Babiš (ANO) se omluvil, že lidem znepříjemní život.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 23895 lidí

„Naše vláda přistoupila k dalším zásadním opatřením v boji s pandemií covid-19, a to vzhledem k situaci a dramatickému nárůstu pandemie,“ zahájil tiskovou konferenci Andrej Babiš (ANO). Dosavadní opatření podle něj nezploštila křivku a nefungují tak, jak by se očekávalo. Podle něj se nyní vláda snaží zabránit kolapsu zdravotnictví. 

Vláda se tak rozhodla omezit pohyb a kontakty s dalšími lidmi na nezbytně nutnou dobu. „Samozřejmě s výjimkou cest do práce, nezbytných cest za rodinou, nákupu základního sortimentu, nutné pomoci blízkým a cest k lékaři,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Pohyb v přírodě je možný do dvou osob.

„Vláda doporučuje zaměstnavatelům podporovat práci z domova, omezit výkon prací, které nejsou nezbytné pro jejich činnost, a omezit přímý kontakt se zákazníky,“ uvedl také Prymula, podle nějž jsou nová opatření nezbytná kvůli tomu, že se nepodařilo snížit reprodukční číslo. Opatření se podle něj budou rozvolňovat až ve chvíli, kdy reprodukční číslo klesne pod 0,8 a ubude vážných případů. 

Vláda nařídila uzavření maloobchodů a služeb, samozřejmě s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Velkoobchodní prodej zůstává bez omezení. Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze potraviny, drogerie, lékárny a další provozovny uvedené v usnesení vlády. Uzavření obchodů platí od zítřejší šesté hodiny ranní. Dnešní opatření platí do 3. listopadu. 

Přitom podle uniklých dat se nejvíce lidí nakazí právě na pracovišti (32 % lidí) nebo v domácím prostředí (23,5 %). Naopak hromadné a společenské akce se podílejí na celkové nákaze velmi málo. Stejně tak se na nákaze málo podílejí sportovní akce a střední a vysoké školy. 14,4 procenta lidí se nakazilo při běžných aktivitách bez upřesnění. 

A na to poukazuje i Roman Šmucler. „Kde se lidé nakazí? Co zavřít, pokud by bylo nutné něco zavírat? Konečně data pro ČR!“ napsal Šmucler k datům. „Je to hodně jinak, než jak jdou opatření,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

22:22 Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

Starosta pražských Řeporyjí a významný politik ODS Pavel Novotný přišel podebatovat do Studia svobod…