To říkat nesmíte! Ukrajinský velvyslanec v akci. Narazil na Roberta Fica

29.03.2022 12:07 | Ze sítí

Diplomaté bývají známí tím, že velmi pečlivě váží slova, mluví v náznacích a dávají si bedlivý pozor, aby v hostitelské zemi nikoho neurazili. Ale velvyslanec Ukrajiny na Slovensku Jurij Muška se rozhodl jít zcela jinou cestou a ve vyjádření pro televizi TA3 poslal drsný vzkaz opozičním politikům. Ale netrvalo dlouho a šéf nejsilnější opoziční strany Smer-SD Robert Fico ukrajinskému velvyslanci stejně drsně odpověděl. Podívejte se sami.

To říkat nesmíte! Ukrajinský velvyslanec v akci. Narazil na Roberta Fica
Foto: Screen FB Roberta Fica
Popisek: Předseda slovenské Smer-SD Robert Fico

Slovenská opozice v čele s Robertem Ficem znovu a znovu hlasitě prohlašuje, že Slovensko nesmí posílat na Ukrajinu žádné zbraně, aby nebylo zataženo do války proti Rusku. Slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou i stávajícího slovenského premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), kteří podporují posílání materiální i vojenské pomoci Ukrajině, Fico veřejně označil za „válečné štváče".

A ukrajinský velvyslanec na Slovensku Jurij Muška se rozhodl, že na Ficova slova zareaguje.

„Musím zůstat diplomatem. Kdybych byl jen obyčejným občanem Ukrajiny, tak bych řekl něco, co se nedá odvysílat v době televizního vysílání. Chtěl bych nabídnout těmto pánům, kteří říkají, že na Ukrajinu lze posílat jen humanitární pomoc, aby sami vyrazili na Ukrajinu a zkusili si to. Ať se vydají ke Kyjevu a zkusí si to. V řadách teritoriální obrany je to možné. Jde tady o přežití Ukrajiny i Evropy,“ uhodil na Fica a jeho kolegy z opozice velvyslanec v rozhovoru pro TA3. Jeho slova převzal i server Čas.sk.

Ukrajinský diplomat se vrátil až k roku 1939 a připomněl, že v roce 1939 Československo padlo Hitlerovi do rukou, aniž by se armáda jako celek urputně bránila.

Jenže Ukrajina se brání a pokud ji od toho kdokoli odrazuje, nelze to podle velvyslance nazvat jinak než kolaborací s nepřítelem.

„Jinak než kolaborací se to nedá nazvat. Proto se kategoricky stavím proti tomu a jednoznačně podporuji kroky slovenské vlády, která nás podporuje a činí naprosto správné kroky, jaké mají činit dobří sousedé. Jaké mají činit opravdoví bratři,“ uzavřel Muška.  

Jenže Fico rychle přešel do protiútoku a označil velvyslancova slova za neakceptovatelná.

„I když se to mnohým může zdát neuvěřitelné, chci jako předseda suverénní politické strany požádat pana velvyslance Ukrajiny na Slovensku, aby se zdržel podobných politických komentářů a zasahování do vnitropolitických záležitostí Slovenské republiky,“ vystartoval Fico.

„Pan velvyslanec Muška podobně jako prezident Ukrajiny kope do každého, kdo nechce na 100 procent splnit přání Ukrajiny. Smer-SD ještě jednou odsuzuje použití ruské vojenské síly na Ukrajině a považuje ji za neomluvitelné porušení mezinárodního práva, i když šlo o výsledek dlouholetého zanedbávání obrovského napětí v ukrajinsko-ruských vztazích. Smer-SD podporuje komplexní humanitární pomoc Ukrajině a lidem, kteří z Ukrajiny prchají před válkou. Opakuji, před válkou,“ pokračoval expremiér.

To však podle Fica nemění nic na tom, že on i jeho kolegové nechtějí na Ukrajinu poslat byť jen jednu jedinou zbraň, protože by to dál zvyšovalo napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a touto cestou se z Ficova pohledu nelze dopracovat ke kýženému míru.

Fico trvá na tom, že Slovensko nesmí být zataženo do války, „ze které nic nemá a na vzniku které se nijak nepodílelo“.

„Já osobně mám i jinou odpověď než vláda Slovenské republiky. Mám otázku, zda daní za válku na Ukrajině má být prudké zdražování na Slovensku a snížení životní úrovně Slovenek, Slováků, ale i dalších občanů Slovenské republiky,“ řekl Fico.

Nakonec ukrajinskému velvyslanci připomněl, že v době, kdy na Slovensku vládla strana Smer-SD, byl zajištěn plyn zpětným chodem plynovodu na slovenském území, což Ukrajině zabezpečilo dodávky plynu. „My víme, co je to pomoc a solidarita. A teď také víme, co je to solidarita, ale ne v podobě samopalů, tanků, letadel a kanonů,“ uzavřel Fico.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…