To schvaluje jen idiot! Bulvárník Pavel Novotný odsoudil sexuálně- uprchlický obraz Ringo Čecha. A i jiní si přisadili, například...

24. 2. 2016 20:18

Všeuměl František Ringo Čech to tedy umí pěkně rozjet! Svým nejnovějším obrazem „Imigranti studující němčinu“, který zveřejnil v deníku Blesk, totiž rozvířil hladinu vášní nejednoho čtenáře. „Ta kresba je hodně nekorektní. Ringo vlastně jede na vlně, kterou vytvořili Konvička, Okamura a všichni další marketéři rasismu, a on jen využívá této vlny,“ říká na jeho dílko známý bulvární novinář Pavel Novotný. Podle politologa Lukáše Jelínka je obraz Čecha sice na hraně, ale pořád je to prý ještě legrace, byť nevkusná. „Kdyby to vyšlo na stránce nějakého humoristického časopisu, tak by to bylo přijatelnější,“ poznamenal pro ParlamentníListy.cz Jelínek.

To schvaluje jen idiot! Bulvárník Pavel Novotný odsoudil sexuálně- uprchlický obraz Ringo Čecha. A i jiní si přisadili, například...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bulvární lovec Pavel Novotný

František Ringo Čech po obrazu s názvem „Praotec Čech vítá uprchlíky“ namaloval pro Blesk další dílko k současnému dění v Evropě. A nazval jej „Lekce němčiny pro uprchlíky“. To, co je na obraze k vidění, je ovšem podle některých čtenářů jen pro velmi silné žaludky. Čech totiž vyobrazil dvě nahé dámy visící na větvi stromů a kolem nich pak stojící tři černochy. Ti pak podle všeho chtějí dívky sexuálně zneužít.

„Uschi, německá bojovnice proti rasismu a členka humanitární organizace ‚Willkommen Freunde‘ – fanatická zastánkyně nové, rodící se Evropy, a Gerda, pracovnice sekce EU ‚Nicht weiss! Nicht schwarz! Alles braun!‘, uposlechly výzvu mámy Evropy Angely Merkelové a pozvaly mladé Eritrejce na výuku němčiny do mnichovského parku,“ napsal pak pro Blesk ke svému výtvarnému počinu sám F. R. Čech. Jenže navíc k přítomným na obraze dodal i to, co si údajně mezi sebou povídají.

„Jsou to ubozí mladí, smutní chlapci, daleko od svých černošských maminek a rodné Eritreje,“ povídá tak kupříkladu se slzami v očích Gerda při pohledu na záplavu urostlých těl černých mladíků. Ti prý poté strhali z vyučujících šaty, sebrali jim peněženky a počali je osahávat, načež jedna z učitelek řekla: „Chlapci, nechte toho, nebo vám neřekneme nic o rozboru větném!“

„Rozbor větný si, schöne mädchen, strčte do těch svejch bílejch p* delí,“ zvolal na to Okavanga a vrazil do Uschi svůj černý pyj takovou silou, že jí vylezl konečníkem. „Au, au, né tak hluboko, ty ošklivý chlapče,“ prosila pak podle F. R. Čecha Uschi. Gerda upustila německo-eritrejský slovník a držíc se větve snažila se vyplivnout penis Mustafy Serengetiho, který jí natrhl koutky.

To samozřejmě není zdaleka všechno, co ke svému obrazu F. R. Čech napsal. Sotva se ale jeho dílko i se slovním doprovodem objevilo na webu, reagoval na to známý kritik Jan Rejžek. A velmi tvrdě.

„Pakliže Blesk zveřejnil neskutečné fašounské malůvky Ringo Čecha, je třeba jeho šéfredaktora Radka Laina veřejně označit za nácka a svini,“ napsal Rejžek na svůj twitterový profil.

Vy byste je prostě utopil?

Počiny Františka Ringo Čecha ale zaujaly i moderátorku Danielu Drtinovou, a tak si Ringo Čecha pozvala ke zpovědi do svého webového studia DVTV. Podle Drtinové je prý dílko Čecha „založené na otřepaných, rasisticky laděných stereotypech“. „Jen jsem se snažil uměleckým dílem zobrazit situaci, která je dnes v Německu, v Norsku, to, co se odehrávalo na silvestra. To bylo v mé fantazii přetvořeno do tohoto obrazu,“ vysvětloval ale Drtinové umělec. A odmítl, že by nadřazoval jakoukoliv rasu, jen prý popisuje, co uprchlíci dělají.

„Ty, kteří potřebují pomoc, byste utopil?“ nasadila ale Drtinová na Čecha. On však na to namítl, že nemůžeme poznat, kdo pomoc skutečně potřebuje, když ti lidé zahodili doklady a ani nevíme, co jsou vlastně zač. „Všechny bych je vracel zpátky. Evropa na to nemá, Evropa je neuživí,“ zmínil k tomu Čech.

Připomněl také, jak se k obtěžování žen na silvestra postavila Evropa. „Nějaká politička pokárala ta děvčata, že je to jejich vina, že neměla chodit ven. To je hezká rada,“ poznamenal káravě. Vadí mu prý bezmoc, že nemůže se situací nic udělat, kromě malování obrazů.

Olmer: Je to velmi primitivní

„Já jsem pro obrazy Františka nikdy neměl pochopení, nejsem totiž zrovna příznivec jeho tvorby. On má samozřejmě všechny své divadelní hry postavené na vtipu, ale musím konstatovat, že kdysi býval vtipný, ale co se hrabe do politiky, tak mu to nějak moc nesedí a ta jeho vyjádření jsou už taková primitivní,“ reagoval na obrazy Čecha pro ParlamentníListy.cz filmový režisér Vít Olmer a při tom zdůraznil, že mu je humor jinak vlastní.

„Nejsem nějaký škarohlíd, ale toto je takové příliš explicitní, primitivní a není to můj šálek čaje. Já jsem dříve spíše míval rád vtipy Vladimíra Jiránka, které podle mě byly inteligentní, ale tohle od Františka hraje na city primitivů a nesedí mi to. On do politiky vždycky tak nějak divně šlapal... Já osobně nemám nic proti sprostým slovům, protože když jsou dobře umístěné, tak to pak váhu má. Takový humor uměl dělat dobře třeba Jan Werich. Ovšem když je to takto našlapáno, tak to je podle mě primitivní, ubohé a prvoplánové,“ dodal Olmer s tím, že obraz „Lekce němčiny pro uprchlíky“ sice neviděl, ale slyšel o něm, a tak si prý dokáže představit, co na něm k vidění je.

Každý, kdo to schvaluje, je naprostý idiot!

Bulvární novinář Pavel Novotný oproti Olmerovi obraz F. R. Čecha na vlastní oči sice spatřil, ovšem do nějakých odsudků se mu prý zrovna příliš nechce. „Víte, mně se jen velmi těžko hodnotí jeho tvorba, neboť jsme oba přátelé a sám patřím ke sběratelům jeho obrazů – vlastním už pět jeho originálů a považuji ho za nadaného malíře. Ta kresba, o níž se ale bavíme, je hodně nekorektní, je to od něj samozřejmě hodně špatné, je to hodně za hranou a není to ani žádný černý humor. A každý, kdo to schvaluje, je naprostý idiot,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Novotný.

Novinář je totiž známý tím, že má zcela odlišný názor na uprchlíky nežli třeba právě Ringo Čech. „Jeho názory na uprchlíky, na Okamuru a spol. rozhodně nesdílím. Prostě nesdílím ten jeho názor, že s uprchlíky bude v Evropě strašně zle a že přichází s nimi strašný průser. Vždyť kolik jsme zatím udělili azylů? Tak 72? Ringo vlastně jede na vlně, kterou vytvořili Konvička, Okamura a všichni další marketéři rasismu, a on jen využívá této vlny,“ dodal Pavel Novotný.

Je to na hraně, ale stále legrace...

Čechův obrázek „Lekce němčiny pro uprchlíky“ si v Blesku prohlédl i politolog Lukáš Jelínek, ale nemyslí si, že jím byla naplněna skutková podstata trestného činu vyvolávání nenávisti, jak tvrdí někteří rozvášnění komentátoři.

„Je to na hraně, ale pro mě osobně je to pořád ještě legrace, byť tedy nevkusná a taková, kterou já nevyhledávám. Kdyby to vyšlo na stránce nějakého humoristického časopisu, tak by to bylo přijatelnější, než když to vyjde v nejprodávanějším deníku, byť bulvárního typu. Ale přece jen bych se snažil držet hranici mezi tím, když někdo někoho zesměšňuje, byť třeba hloupě, což by podle mě trestáno být nemělo, než když někdo vyzve přímo k násilí proti nějaké skupině lidí, nebo dokonce to násilí začne provozovat. A k tomu tahle malůvka ani doprovodné vyjádření pana Čecha nevedou,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Debata o tomto počinu bývalého poslance ČSSD, před čtyřmi měsíci vyznamenaného prezidentem Milošem Zemanem medailí Za zásluhy, mu připomíná debatu o karikaturách ve francouzském týdeníku Charlie Hebdo, které si dovolily zesměšnit proroka Mohameda.

„Vtipné to nebylo, ale podle mého to nebylo ani za hranou legislativy. To je i tento případ, který nejvíce vypovídá o samotném panu Ringo Čechovi, kterého jsem vždy spíš považoval za komedianta než za politika. Nepřikládal bych tomu žádné zvláštní politické souvislosti, on se do politiky dostal spíš náhodou nebo omylem. Ale už by mi vadilo, kdyby něco podobného publikoval aktivní politik a kdyby to vyšlo v seriózním listě. I když už i ten Blesk je na hraně, protože to není humoristický časopis, ale médium, které se považuje za zpravodajské,“ myslí si politický analytik.

Jelínek se zamyslel i nad úvahami, zda je F. R. Čech rasista. „Jestli je někdo rasista, tak to se nedá poznat z jednoho obrázku. To se dá poznat z nějakého kontextu, z pravidelnějších vyjádření určitého člověka. Přiznám se, že já rozhovory pana Čecha nesleduji, tak nevím, jestli toto provozuje pravidelně a ještě i v jiné podobě, takže si to soudit netroufám. Rozhodně bych to netvrdil na základě jednoho obrázku. Protože kdybychom začali nálepkovat jako rasistu jenom na základě hloupých vtipů, které kolují ve společnosti, to by se mohl za rasistu považovat každý druhý. A to není ten nejlepší směr, kterým bychom se měli ubírat,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová, Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…