To se Rakušanovi vrátilo. Kolují dva roky stará slova

19.5.2022 11:57 dop. | Ze sítí

Českou republikou dnes bude hýbat možné prodloužení nouzového stavu. Názory se různí. Od opozičního poslance zazněly i obavy z pašování zbraní a nezvládnuté registrace uprchlíků. Podle vládní poslankyně naopak lidi nouzový stav nijak neomezuje. Poslanec ANO každopádně pustil do oběhu slova tehdejšího opozičního poslance a dnes ministra Víta Rakušana z roku 2020. Podle nich je nouzový stav „selháním vlády“.

To se Rakušanovi vrátilo. Kolují dva roky stará slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35344 lidí

Vláda Petra Fialy bude dnes žádat Sněmovnu o schválení dalších 30 dnů nouzového stavu, který by tak měl trvat až do konce června 2022. Celková doba nouzového stavu se tedy protáhne na téměř čtyři měsíce, neboť začal platit 4. března 2022.

S takovým postupem nesouhlasí opoziční strany, naopak ho podporují strany vládní koalice. SPD už dopředu avizovala, že nouzový stav nepodpoří, hnutí ANO bude žádat dostatečné vysvětlení důvodů pro jeho prodloužení. Zaznívají ale i další připomínky.

„Když tady byla celosvětová pandemie, převáželi jsme ze zaplněných nemocnic pacienty na JIP z kraje do kraje a pan Rakušan nás cvičil, že nouzový stav nepotřebujeme, protože to je znak selhání vlády,“ připomněl třeba poslanec hnutí ANO Jiří Mašek rétoriku, se kterou vystupovali současní členové vlády v čase, kdy byli v opozici a nouzový stav navrhovalo vládní hnutí ANO. (Odkaz na článek z roku 2020 ZDE)

„Na co ho potřebujeme dnes je otázka, na kterou nedokážu odpovědět. Jsou to tyto důvody? Kvůli nákupům mimo výběrová řízení? Kvůli uprchlíkům, kterých se 140 tisíc ztratilo ze země neznámo kam? A zbytek bydlí neznámo kde. Kvůli chaosu při vyplácení příspěvků uprchlíkům, z něhož se stala pomalu turistika za dávkou? Kvůli již přiznanému nezvládání situace s uprchlíky v Praze?“ ptá se Mašek na svém facebooku a zpochybňuje, kvůli čemu by měl být nouzový stav vyhlášen v současné době.

Mašek ale upozorňuje i na další komplikace a nebezpečí, které by ze současné situace mohly plynout a ptá se: „Jak chceme lustrovat uprchlíky, když nevíme, kde jsou (soudruzi udělali někde při registraci chybu)? Budou pendlovat a provozovat zdravotní a sociální turistiku? Je válka, dochází k nekontrolovanému pohybu a objevují se pašované zbraně,“ uzavírá Mašek s poukazem na nebezpečí plynoucí z možnosti volně si na Ukrajině opatřit zbraň.

Jiří Mašek promlouvá

Naproti tomu současná poslankyně vládního hnutí STAN Barbora Urbanová má na věc jiný pohled. Na svém twitterovém účtu vyjmenovává důvody pro zavedení nouzového stavu a objasňuje i pohnutky, které k jeho prodloužení vedou.

„Přeložím do lidštiny: Kapacity státu mohly být efektivněji využity, krizové řízení znamenalo nařizování výkonu určitých činností i těm, kteří to normálně nedělají, tam, kde se to normálně dělat nemá či nesmí. Důležitá věc,“ píše poslankyně a ptá se: „Nejdůležitější informace: Vás se nouzový stav nedotkne. A to bude platit i dál. Ten současný platí nepřetržitě od pátku 4. března. A upřímně, víte o tom? Dotklo se vás to?“

Barbora Urbanová promlouvá

„Ano, dotklo se to policistů, pracovníků OAMP, jistě pracovníků úřadů. Dotklo se jich to v jiném než profesním životě? Je zavřená jejich oblíbená hospoda a do obchodu smí jen v určité časy? Nemyslím si,“ odpověděla pak poslankyně na námitku, že nařizování výkonu určitých činností i těm, kteří to normálně nedělají, se lidí dotklo.

Pro úplnost dodejme, že o další prodloužení nouzového stavu by už vláda žádat neměla. Nahradit by ho měla novela zákona Lex Ukrajina, jak se již nechal slyšet ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mad

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…